Dożynki w Przedszkolu

Wydarzenie dodał(a) Adriana Walkowiak

Przywiązanie dzieci do ziemi ojczystej można kształtować zapoznając je ze swoją miejscowością i ludźmi w niej żyjącymi. Poznając swoją wieś, poznając jednocześnie tradycje ludowe, które przekazywane są przez jej mieszkańców.

W naszym przedszkolu prowadzone są zajęcia związane z tradycjami i zwyczajami ludowymi. Dlatego też dnia 22 września odbył się festyn rodzinny, który zaaranżowaliśmy na dożynki przedszkolne.

Celem uroczystości było budzenie szacunku dla pracy rolników, do chleba i ocalenie pięknej tradycji ludowej. Nauczycielki ubrane byłe w stroje krotoszyńskie charakterystyczne dla naszego regionu, użyczone dzięki uprzejmości Pani Arlety Polańskiej.

Na festyn zostali zaproszeni specjalni goście: Pan Ryszrd Czuszkę- zastępca Burmistrza Krotoszyna, Pani Arleta Polańska-instruktorka zespołu „Krotoszanie”, Pan Mateusz Czwojda- przewodniczący Rady Rodziców, Państwo Szymańscy- rodzice, którzy posiadają największe gospodarstwo rolne w naszym przedszkolu.

Festyn rozpoczął się paradą wszystkich dzieci do piosenki „Polem złota malowane”. Po przemówieniu Pani Kamili Kaik dzieci-gospodarze przekazały na ręce gości chleb upieczony z tegorocznych zbiorów i poprosiły, aby go sprawiedliwie podzielić. Po przywitaniu się z zaproszonymi gośćmi każda grupa zaprezentowała przygotowany specjalnie na tą uroczystość program artystyczny.

Następnie rodzice i dzieci zebrali się na boisku sportowym by wspólnie obejrzeć występ zespołu „Krotoszanie”, którego instruktorką jest Pani Arleta Polańska.

Kolejnym punktem były konkurencje sportowe: tor przeszkód ze snopkiem siana, ubijanie piany, szatkowanie kapusty, rzucanie do celu ziemniakiem, i trafianie przywiązanym don pasa ziemniakiem do słoiczka. Konkurencjom towarzyszył dobry humor i zabawa.

W pięknie udekorowanej ogrodzie można było odnaleźć elementy związane z tradycją żniw, wyeksponowano dary ogrodów, sadów i lasu. A rodzice mogli pokosztować i posmakować dożynkowych specjałów w stoiskach przygotowanych przez rodziców.

od Adriana Walkowiak

do Adriana Walkowiak