Święto Drzewa, ogródek i sadzonka

Wydarzenie dodał(a) Kinga Kurczek

Poniedziałek w Krakowie był dniem pochmurnym, deszczowym i zimnym. Ale w Akademii Zielonego Misia było – mimo, że jesiennie – kolorowo, ciepło i słonecznie. A to za sprawą wyjątkowego charakteru dnia.

8 października br. w Przedszkolu Nr 38 w Krakowie, wraz z Klubem Gaja, Nadleśnictwem Krzeszowice i Generalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Krakowie, obchodziliśmy 10.edycję Święta Drzewa (w naszym przedszkolu już po raz czwarty). Do udziału w obchodach, jak co roku, zaprosiliśmy Komendanta Straży Leśnej, Pana Marka Packa. Pan Marek niestety odwołał w ostatniej chwili wizytę, ale wysłał zastępcę w osobie Leśnika, Pana Pawła Byrtka. Pan Paweł w ciekawy sposób opowiadał młodszym dzieciom o leśnych owocach oraz o zwyczajach leśnych zwierząt. Pan Paweł dowiedział się, że planujemy założyć mini-ogródek warzywny z kwiatami i ziołami i zaproponował, że pomoże nam w tym. Zapoczątkował tym samym prace związane z założeniem ogródka przedszkolnego.

Starsze dzieci z naszego przedszkola przygotowały się wzorowo do spotkania z Leśnikiem. Każda grupa wykonała drzewo na większym formacie papieru. Pan Leśnik opowiadał dzieciom o rodzajach drzew – po spotkaniu każde dziecko pamięta, na jakim drzewie rosną szyszki i żołędzie. Punktem kulminacyjnym spotkania było zasadzenie sadzonki świerka w ogrodzie przedszkolnym. To już drugie drzewko, które posadziliśmy w naszym ogrodzie, dzięki współpracy z Nadleśnictwem i Dyrekcją Lasów Państwowych. Nasza sosenka sprzed trzech lat jest już duża, a nowoposadzony świerk z pewnością osiagnie szybko podobne rozmiary. Dzieci obiecały, że będą opiekować się drzewkiem.

Na zakończenie spotkania Pan Leśnik wpisał się do naszej Księgi Pamiątkowej tymi słowy:

Pozdrowienia dla wszystkich Przedszkolaków z Akademii Zielonego Misia!
Niech nam to drzewko, które dzisiaj posadziliśmy, rośnie na pożytek i ku radości!
Paweł Byrtek – Leśnik

Serdecznie dziękuję Panu Leśnikowi Pawłowi Byrtkowi z Nadleśnictwa Krzeszowice za przyjęcie zaproszenia i przekazania dorodnej sadzonki świerka.

Organizator obchodów Święta Drzewa
w Samorządowym Przedszkolu Nr 38 w Krakowie