Dzień bez samochodu w "Słonecznej Ósemce"

Wydarzenie dodał(a) Jolanta Andruszkiewicz

Począwszy od 2002r. we wrześniu obchodzony jest w Polsce Europejski Dzień Bez Samochodu. W tym roku dzieciaki, rodzice, nauczyciele i personel administracyjny  również włączyli się w sposób aktywny do tej przyjemnej i „zdrowej” akcji. Dla nas nie jest to jednorazowa inicjatywa, ale cykl działań mających w zamyśle kształtowanie wzorców zachowań proekologicznych, upowszechnianie informacji o negatywnych skutkach używania samochodu, promowanie transportu publicznego oraz udowadnianie, że życie w mieście bez samochodu jest nie tylko możliwe, lecz także o wiele przyjemniejsze. I tak od kilku miesięcy niektórzy pracownicy dojeżdżają do pracy rowerem lub autobusem. Są również dzieci, które przyjeżdżają do przedszkola jednośladem. W związku z tym w planach mamy wygospodarowanie i przygotowanie „parkingu dla rowerów”, z którego będą mogli skorzystać rodzice i ich pociechy.
We wrześniu chętne osoby wzięły udział w rajdzie rowerowym organizowanym przez CEE, a pasjonaci jednośladów kilka razy w tygodniu  uprawiają rekreację rowerową przemierzając promenadę nad jeziorem.
Wraz z początkiem roku szkolnego zorganizowaliśmy spotkanie z policjantami, którzy  szczególny nacisk położyli na bezpieczne poruszanie się pieszego i rowerzysty.
W ostatnim tygodniu września nauczycielki z grup: „Tygryski”, „Jagódki” i „Słoneczka” zorganizowały dla przedszkolaków gry i zabawy rowerowe. Tego dnia dzieci przyszły do przedszkola z rowerkami lub hulajnogami. Na początek odbyło się przypomnienie zasad bezpiecznego poruszania się jednośladami, a potem były slalomy, wyścigi, jada w tunelu, sztafety z rowerem. Nie zabrakło „małych policjantów”, którzy pilnowali, aby podstawowe przepisy ruchu drogowego były przestrzegane. Piraci drogowi nie mieli szans na popisy. Póki pogoda nam sprzyja będziemy cieszyć się rekreacją rowerową, aby znów wystartować wiosną.

od Jolanta Andruszkiewicz

do Jolanta Andruszkiewicz