Taneczne pasje w koszalińskim Bursztynku

Wydarzenie dodał(a) Stanisława Mariola Ciszewska
ponad 12 lat temu, wyświetleń 2044

Taniec był z ludzkością od zawsze. Znajdziemy go w każdej epoce i kulturze pod najróżniejszymi postaciami. Od tysiącleci ludzie przekazywali swoje emocje tańcem, tańczyli by wywołać deszcz, tańczyli gdy się cieszyli, tańczyli tańce rytualne. Wielu wojowników tańcem podnosiło odwagę przed nadchodzącą walką. Obecnie taniec jest zaliczany do ćwiczeń rekreacyjnych mających bardzo korzystny wpływ na zdrowie psychofizyczne. Jest także formą hobby, pasji lub po prostu wyrażania emocji. Dla wielu jest po prostu pracą.

W naszym przedszkolu taniec jest codziennością, dzięki temu dzieci mogą się prawidłowo rozwijać zarówno fizycznie (ćwiczenie mięśni i ścięgien), jak i psychicznie (dotlenienie mózgu).Od wielu lat prowadzone jest kółko taneczne, które rozwija zainteresowania i pasje realizując  założenia programowe autorskiego programu „Elementy tańca towarzyskiego dla dzieci w przedszkolu”. Członkami kółka tanecznego są dzieci sześcioletnie (15 dziewcząt i 15 chłopców), wykazujące predyspozycje i zainteresowania muzyczno-ruchowe. Podczas zajęć dzieci poznają elementarne kroki 6 tańców towarzyskich, współpracują w tworzeniu choreografii do muzyki dyskotekowej, projektują stroje. Biorą udział w licznych występach podczas środowiskowych i miejskich uroczystości. Reprezentowały przedszkole podczas występów z okazji Prezydencji Polski w UE „Bursztynowym szlakiem przez kraje Unii”, zatańczyły montaż choreograficzny (krakowiak, passo doble, zorba i polonez z elementami techno) w koszalińskim Atrium , zorganizowały uroczystość z okazji Międzynarodowego Dnia Tańca „Przedszkole z Pasją", na który zaprosiły tancerzy ze Studia Tańca Pasja, prezentowały swoje umiejętności przed seniorami z okazji Dnia Babci i dziadka. Zajęły I m-ce  w powiatowym konkursie „Przedszkolaczek tańczy nowocześnie”,  tańczyły przed bardzo szeroką publicznością  podczas koncertu z okazji Dni Koszalina „Przedszkolaki z pasją”  w amfiteatrze. Podbijają serca widowni i profesjonalistów. Po finałowym koncercie cała grupa otrzymała zaproszenie na lekcję tańca do studia Tanecznego „Pasja” Roberta Rowińskiego finalisty programu telewizyjnego „Taniec z gwiazdami”. W czasie tej lekcji, pod okiem specjalistów w profesjonalnej sali z lustrami,  cała trzydziestoosobowa grupa wyśmienicie radziła sobie z nowymi choreografiami wykazując doskonalą pamięć rytmiczno- ruchową.  Zaskoczyła trenerów swoimi umiejętnościami i otrzymała zaproszenie do udziału Ogólnopolski Turniej Tańca w Kołobrzegu jako grupa pokazowa. Czy wyjazd dojdzie do skutku, zobaczymy ale  mam nadzieję że rodzice  jak zwykle staną na wysokości zadania i pomogą zorganizować wyjazd.

od Stanisława Mariola Ciszewska

do Stanisława Mariola Ciszewska