Ekologicznie u Krasnoludków

Wydarzenie dodał(a) Kinga Kurczek

Ostatni tydzień kwietnia w grupie Krasnoludków upłynął pod znakiem ekologicznym. W poniedziałek i wtorek, w ramach projektu edukacyjnego „Czyste powietrze wokół nas” zastanawialiśmy się, skąd bierze się dym, jak można ograniczyć jego emisję do atmosfery oraz wykonaliśmy prace plastyczne węglem drzewnym na dużych arkuszach szarego papieru, ilustrujący zadymiony świat. Dzieci stwierdziły, że trudno byłoby żyć w takim brudnym środowisku.  Nasze przedszkole jest w Krakowie i zimą borykało się z problemem smogu – dzieci doskonale pamiętają tą sytuację i unikanie spacerów. Dlatego  najlepiej byłoby jak najczęściej wyjeżdżać z miasta do lasu, nad morze i oddychać czystym powietrzem.

W środę obchodziliśmy Dzień Ziemi wraz ze wszystkimi dziećmi z głównego budynku przedszkola. Byliśmy ubrani na zielono, bo zielony to symbol czystości, na której – w stosunku do Ziemi – najbardziej nam zależy. Występ, składający się z dwóch części, przygotowały Smerfy i Kangurki pod opieką Nauczycieli. W pierwszej części mogliśmy usłyszeć przygody pór roku, widzieliśmy piękny słoneczny taniec. Druga część to pokaz mody ekologicznej, który zachwycił wszystkie przedszkolaki. Pomysłowość projektantów - Rodziców – nie miała granic! Modele i modelki świetnie prezentowali się na wybiegu, a fotoreporterzy nie nadążali z robieniem zdjęć. Mali obserwatorzy stwierdzili, że dzieci mają na sobie śmieci, ale za to ładne śmieci ;)

Czwartek w grupie Krasnoludków to wielkie segregowanie śmieci. Najpierw zapoznaliśmy się z kolorami pojemników do segregacji śmieci, poszukiwaliśmy kolorów w swoim otoczeniu, bawiliśmy się chustą animacyjną, układaliśmy rytmy z nakrętek, by po chwili zobaczyć górę różnych śmieci. W tym miejscu muszę podziękować Rodzicom Krasnoludków, bo zapewnili dzieciom naprawdę wielką górę atrakcyjnych odpadków różnego rodzaju, oczywiście czystych :) Najpierw próbowaliśmy układać fantastyczne śmieciowe konstrukcje, a potem szybciutko posegregowaliśmy śmieci. Zdarzyło się, że plastykowa butelka została wrzucona do białego pojemnika, a puszka była w żółtym, ale to pierwsze nasze kroki w segregowaniu śmieci i drobne pomyłki mogą się jeszcze nam przydarzyć. Śmieci z naszych mini pojemników przełożyliśmy do dużych siatek i poszliśmy poszukać prawdziwych, dużych, kolorowych pojemników do segregacji śmieci, których w okolicach naszego przedszkola jest całkiem sporo. Dzielnie wrzucaliśmy śmieci do odpowiednich pojemników, chociaż otwory w nich były bardzo wysoko. Po wykonaniu zadania byliśmy bardzo z siebie zadowoleni :)

Na koniec tygodnia zostawiliśmy sobie coś dla ucha. Korzystając z zawartości niebieskiego pojemnika zorganizowaliśmy zabawy twórcze z gazetami. Szukaliśmy sposobów, ale nasza gazeta wydawała przeróżne dźwięki; graliśmy na niej do podkładu muzycznego; wykorzystaliśmy gazetę podczas zabaw ruchowych.

To nie koniec naszych grupowych działań ekologicznych. Przed nami jeszcze np. patrol ekologiczny… Obserwując zaangażowanie dzieci podczas rozmów i działań praktyczno-twórczych można stwierdzić, że te treści są dla nich ważne i że padają na wrażliwy i chłonny grunt. Bądźmy EKO :)

od Kinga Kurczek

do Kinga Kurczek