II Powiatowy Festiwal Kultury Dziecięcej dla Przedszkolaków "O pluszowego misia"

Wydarzenie dodał(a) Małgorzata Szkop

Dnia 2. VI. 2008 r. w Centrum Kultury im. Jana Pawła II w Bukownie odbyła się uroczysta Gala Finałowa II Powiatowego Festiwalu Kultury Dziecięcej dla Przedszkolaków ,,O Pluszowego Misia” zorganizowanego przez Miejski Ośrodek Kultury we współpracy z Miejskim Przedszkolem w Bukownie. Swoją obecnością na Gali zaszczycili nas: Mirosław Gajdziszewski –Burmistrz Miasta Bukowno, Zbigniew Urbański – Przewodniczący Rady Miejskiej Bukowna, Juror: Iwona Jarno-Kurach, a także przedszkolaki - Laureaci Konkursów wraz z opiekunami. Przeważającą większość publiczności stanowiły przedszkolaki z Przedszkola Publicznego Sióstr Prezentek oraz Miejskiego Przedszkola w Bukownie z opiekunami. Obecni byli również niektórzy rodzice dzieci.

Po uroczystym powitaniu przez Organizatorów: Dyrektor MOK Bukowno Anetę Karlik oraz Dyrektor MP Bukowno Gizelę Szlęzak gromko odśpiewano festiwalowy hymn, którym jest piosenka pt.: ,,Pokochaj pluszowego misia” wylansowana przez duet ,,Bahamas"Finał Festiwalu został połączony z obchodami Dnia Dziecka, w związku z czym przygotowano dla milusińskich niespodzianki.

W pierwszej części uroczystego Finału czekała na dzieci atrakcja w postaci występu ,,Baśniowej Kapeli” z Krakowa w osobach Państwa Justyny i Adama Szafraniec, którzy zaprezentowali się w programie interaktywnym pt.: ,,Tropiciele szrotówka - kasztanowiaczka"Była to ciekawa i pouczająca opowieść o ginących kasztanowcach, w której aktywny udział mogli wziąć wszyscy uczestnicy Gali. Podczas krótkiej przerwy rozdawano każdemu dziecku archiwalne, ale tegoroczne lutowe i marcowe numery czasopisma dla najmłodszych ,,Miś”.

W kolejnej części uroczystości nastąpiło wręczenie Finalistom Konkursów: Plastycznego i Piosenki n/t ,,Wiosna radosna” organizowanych w ramach Festiwalu dyplomów i nagród w postaci pluszowych misiów ufundowanych przez Starostę Powiatu olkuskiego, Burmistrza Miasta Bukowno, Miejski Ośrodek Kultury w Bukownie oraz Radę Rodziców działającą przy Miejskim Przedszkolu w Bukownie. Laureaci otrzymali również płyty CD z nagraniem śpiewanych przez nich podczas eliminacji konkursowych piosenek. Nauczyciele - instruktorzy Laureatów także otrzymali dyplomy. Wręczone zostały również pisemne podziękowania Sponsorom, Jurorom i osobom współpracującym z Organizatorami. Po prezentacji i wspólnych zdjęciach przyszedł czas na występ Laureatów I, II i III miejsc Konkursu Piosenki w poszczególnych kategoriach wiekowych. Zaprezentowało się 13 solistów.

Na zakończenie Gali wystąpił zespół taneczny ,,Mirage” złożony z gimnazjalistek, a działający pod kierunkiem Pani Magdaleny Podgórskiej przy Miejskim Ośrodku Kultury w Bukownie.

Patronat medialny nad II Festiwalem Kultury Dziecięcej dla Przedszkolaków ,,O Pluszowego Misia” pod hasłem ,,Wiosna radosna” objęli: ,,Gazeta Krakowska”, ,,Gwarek”, ,,MI"”, ,,Ziemia Olkuska”, ,,Głos Bukowna”, Olkuski Portal Internetowy www.olkusz.pl oraz www.eolkusz.pl. Honorowy patronat pełnili: Starosta Powiatowy i Burmistrz Miasta Bukowno. W Festiwalu wzięło udział łącznie 9 placówek oświatowych powiatu olkuskiego z Gmin: Olkusz, Bolesław, Klucze, Bukowno. Na Konkurs Plastyczny, który został rozstrzygnięty 20. V. 2008 r. wpłynęło 133 prac. Do Konkursu Piosenki n/t ,,Wiosna radosna”, który odbył się  21. V. 2008 r. przystąpiło 38 solistów. Wręczono 12 misiów Laureatom Konkursu Plastycznego i 13 misiów Laureatom Konkursu Piosenki. Festiwalowi towarzyszy w okresie od 20. V do 10. VI. 2008 r. pokonkursowa wystawa prac plastycznych.

Festiwal spełnił duże znaczenie w promowaniu twórczości dziecięcej, rozwijaniu zamiłowania do plastyki i śpiewu oraz odkrywaniu i doskonaleniu indywidualnych uzdolnień artystycznych dzieci. Wpłynął również na zintegrowanie okolicznych środowisk kulturalno-oświatowych i ukazał efekty edukacji artystycznej przedszkoli, które brały w nim udział. Należy podkreślić wysoki poziom prezentacji oraz fakt, że eliminacjom konkursowym oraz występom laureatów towarzyszyło wielkie zaangażowanie dzieci i ich instruktorów. Eliminacje konkursowe i Gala Finałowa Festiwalu dostarczyły nauczycielom cennych doświadczeń, a wszystkim widzom miłych i bogatych przeżyć artystycznych. Wydarzenie przyniosło organizatorom satysfakcję z efektów dobrze wypełnionego zadaniaOrganizatorzy II Festiwalu Kultury Dziecięcej dla Przedszkolaków ,,O Pluszowego Misia” w imieniu własnym, Miejskiego Ośrodka Kultury i Miejskiego Przedszkola w Bukownie oraz przedszkolaków – uczestników Festiwalu gorąco dziękują za dar serca fundatorom nagród i upominków następującym osobom i instytucjom: Staroście Powiatowemu Gminy Olkusz Panu Leszkowi Konarskiemu, Burmistrzowi Miasta Bukowno Panu Mirosławowi Gajdziszewskiemu, Radzie Rodziców przy Miejskim Przedszkolu w Bukownie, Redakcji dwutygodnika dla dzieci ,,Miś – przyjaciel najmłodszych"Pragniemy serdecznie podziękować także wszystkim nauczycielom-instruktorom za przygotowanie przedszkolaków do udziału w Festiwalowych Konkursach. Już dziś zapraszamy do aktywnego udziału w III edycji Festiwalu, która odbędzie się w marcu 2009 i obejmie dodatkowo Konkurs Recytatorski, a tematyka dotyczyć będzie bajkowych postaci.

Z misiowym pozdrowieniem Organizatorzy Festiwalu

od Małgorzata Szkop