Wielkanocne nastroje

Wydarzenie dodał(a) Jolanta Andruszkiewicz

Kultywując tradycje świąteczne dzieci z grup: „G”, „C” oraz „F”- integracyjnej  z Miejskiego Przedszkola „Słoneczna Ósemka” uczestniczyły w dniu 20.04.2011r. w spotkaniu zorganizowanym przez nauczycielki: Jolantę Andruszkiewicz, Joannę Sałek i Paulinę Pływaczewską z pensjonariuszką oraz instruktorką z DPS’u w Nowej Wsi Ełckiej.

Wielkanoc to najstarsze święto chrześcijaństwa obchodzone na pamiątkę Zmartwychwstania Chrystusa. Święta Wielkanocne, z uwagi na porę roku, są barwne i towarzyszą im różne obrzędy oraz zwyczaje.

Wprowadzając uczestników spotkania w świąteczny nastrój dzieci z grupy integracyjnej przedstawiły krótki program zawierający wiersze i przyśpiewki wielkanocne.

Kulminacyjnym punktem spotkania była aktywność plastyczna wykonywana zgodnie z instrukcjami i pod opieką naszych gości.

Palmy wielkanocne niegdyś były przygotowywane z leszczynowych gałązek, które wg wierzeń chroniły domowników przed wszelkim nieszczęściem. My przygotowaliśmy współczesną wersję palm z wykorzystaniem patyków do szaszłyków i kwiatów z bibuły.

Zdobienie jaj ma wielowiekową tradycję. Malowane na nich znaki miały wróżyć pomyślność lub odstraszać zło. W różnych regionach Polski wypracowano odmienne techniki. My poznaliśmy sposób ozdabiania jaj z wykorzystaniem kolorowej bibuły. Chętne i cierpliwe dzieci z pomocą pań lub rodziców plotły kolorowe warkocze z bibuły i zwijały bibułkowe sznureczki, którymi następnie oklejały wydmuszki lub styropianowe jaja. Mniej cierpliwi ozdabiali jaja wg własnego pomysłu naklejając kolorowe skrawki bibuły w dowolne wzory.

Wspólna aktywność twórcza była okazją do rozmowy, zabawy i przyjemnego spędzenia czasu, a stworzone „małe dzieła” ozdobiły świąteczny stół.

od Jolanta Andruszkiewicz

do Jolanta Andruszkiewicz