Koncepcja edukacji szkół daltońskich jako przykład pracy z dziećmi

Wydarzenie dodał(a) Renata Stawczyk-Mizińska

W dniu 5.04.2011r w Warszawskim Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń w Warszawie odbyła się konferencja „Koncepcja edukacji szkół daltońskich jako przykład pracy z dziećmi o zróżnicowanych możliwościach”. Patronat medialny nad spotkaniem nauczycieli objęło czasopismo „Wychowanie w Przedszkolu”. Wszystkich zgromadzonych powitała pani Małgorzata Narożnik doradca metodyczny m. st. Warszawy w zakresie wychowanie przedszkolnego. Następnie wysłuchaliśmy wystąpienia Hansa Wenke na temat „Koncepcji edukacji daltońskiej z perspektywy czasu”. Prelegent przedstawił nam postać Helen Parkhurst twórczyni Planu daltońskiego opierającego się na dziecięcej niezależności, odpowiedzialności i współpracy.

Hans Wenkę podkreślił, że w pracy z dziećmi powinniśmy kierować się między innymi zasadą, że jeśli będziemy mili dla siebie samych i dla innych to inni będą mili dla nas i zawsze można zacząć wszystko od początku. Należy pamiętać, że Dalton to nie metoda – to jest wpływ.

Po krótkiej przerwie Roel Röhner przedstawił organizację procesu edukacji daltońskiej w nauczaniu elementarnym od 4 do 12 roku życia oraz rozwoju niezależności u dzieci i nauki przez współpracę.

Konferencję zakończyły pytania uczestników spotkania do przedstawicieli Dalton International z Holandii Hansa Wenke i Roela Röhner.

Renata Stawczyk-Mizińska – Przedszkole nr 124 w Warszawie

od Renata Stawczyk-Mizińska