Uwaga! Policja!

Wydarzenie dodał(a) Kinga Kurczek

8 grudnia ub.r., w szeregach naszych podopiecznych, już od rana panowało jakieś dziwne poruszenie. Napięcie jednak skumulowało się przed południem, kiedy to w progu Samorządowego Przedszkola Nr 38 w Krakowie pojawili się Policjanci! Była to jednak wizyta nie zwiazana z bezpośrednim zagrożeniem życia i zdrowia dzieci, ale miłe, pouczające spotkanie.

Na powitanie Panowie Policjanci zapytali dzieci, czym według nich zajmuje się Policjant. Przedszkolaki bardzo chętnie opowiedziały o swoim wyobrażeniu pracy Policjanta. Dziewczynki skupiły się głównie na dbaniu o bezpieczeństwo mieszkańców miasta, natomiast chłopcy pozwolili nieco zadziałać swojej wyobraźni i opowiadali o pościgach, łapaniu złodziei i skomplikowanych policyjnych akcjach. Ich opowieści zostały „nagrodzone” prezentacja prawdziwego policyjnego pistoletu. Broń na wyciągniecie ręki wywołała ogromny zachwyt zarówno chłopców, jak i dziewczynek. Potem Policjanci wyjaśnili dzieciom, jaka jest różnica między funkcjami Policjantów: tymi zajmującymi się zagadkami kryminalnymi czy dochodzeniami, a tymi pracującymi w „drogówce”.

Następnie Policjanci poruszyli problem bezpieczeństwa na terenie przedszkola. Rozmawiali z dziećmi o tym, jak należy bezpiecznie się bawić, czego nie wolno robić, jak powinna wyglądać zabawa w ogrodzie przedszkolnym. Zwrócili także uwagę na kontakty z rówieśnikami, na to jak okazywać sobie życzliwość, a jakich zachowań należy bezwzględnie unikać dbając w ten sposób o bezpieczeństwo własne i innych dzieci. Bardzo miłym - dla Nauczycielek - akcentem była rozmowa o tym, dlaczego należy przestrzegać ustalonych w grupie zasad, dlaczego należy słuchać uwag swojej Pani i jakimi konsekwencjami grozi naruszanie reguł. Pan Policjant ostrzegł maluchów, że pozostanie w stałym kontakcie z nauczycielkami, żeby kontrolować zachowanie dzieci i interweniować w razie potrzeby :)

Po rozmowach panowie Policjanci zaprezentowali prezentację multimedialną poruszającą temat niebezpieczeństw czyhających na dzieci poza przedszkolem m.in. rozmawianie i przyjmowanie prezentów od nieznajomych, otwieranie drzwi nieznajomym, jazda na sankach i łyżwach w niedozwolonych miejscach itp. Wszystkie elementy prezentacji były opatrzone szczegółowym komentarzem Policjantów oraz rozmowami z dziećmi.

Na koniec każde dziecko otrzymało na pamiątkę książeczkę o pracy Policjanta. Wszystkie przedszkolaki wyszły ze spotkania zadowolone, bogatsze o wiele ważnych informacji i wrażeń.

Urszula Petrynka

od Kinga Kurczek