Przedszkolaki w muzeum

Wydarzenie dodał(a) ~ Gość

Dziecko 6 letnie – powinno poznawać nie tylko swoje najbliższe otoczenie, ale również to dalsze. W tym celu wybieramy się z naszymi 6 – latkami na coraz dłuższe wycieczki, których celem jest między innymi lepsze poznawanie naszego miasta. Odwiedzamy ciekawe zakłady pracy, punkty usługowe, podziwiamy zabytki. Pewnego dnia postanowiłam wybrać się z przedszkolakami do Muzeum Regionalnego w Łukowie. Kiedy powiedziałam o tym dzieciom – ucieszyły się i mimo tego, że tylko jedno z dzieci było w muzeum w stolicy – wszystkie doskonale wiedziały, jak należy zachowywać się w takim miejscu. Od tego bowiem rozpoczęła się nasza wycieczka – właśnie od ustalenia zasad kulturalnego zachowania się w miejscu publicznym jakim jest muzeum.Ponieważ wcześniej umówiłam nas z przewodniczką – byliśmy oczekiwani przez pracowników muzeum i miło przyjęci.

Oglądaliśmy wystawy pod tytułem:

-       "Tęsknota za białą chatą” – pokazującą dawne życie na wsi;

"Stroje ludowe Podlasia i Mazowsza”
       "Rze?ba ludowa”

Nasza przygoda muzealna rozpoczęła się od pytania – co to jest muzeum? Mimo tego, że tylko jedno z dzieci wcześniej było w takim tajemniczym miejscu, w odpowiedzi pomogły dzieciom eksponaty i niemal natychmiast padła trafna odpowied? – muzeum to takie miejsce, gdzie się zbiera i ogląda stare rzeczy.Po muzeum oprowadzała nas miła pani przewodniczka, która w bardzo ciekawy a jednocześnie przystępny dla przedszkolaków sposób, opowiadała o eksponatach zgromadzonych w poszczególnych salach muzealnych. Ważne jest również to, że dzieci nie tylko musiały słuchać i oglądać – przewodniczka zadawała im pytania, rozmawiała z dziećmi i chętnie odpowiadała na ich pytania. Z dużym zaciekawieniem dzieci oglądały przedmioty i instrumenty wykorzystywane przez ludzi dawno, dawno temu. Maselnica, dwojaki czy tara to dla nich rzeczy, których nie ma już w żadnym domu. Duże zdziwienie pojawiło się na twarzach dzieci, gdy usłyszały, że dawniej ludzie chodzili boso, a dopiero przed np. wejściem do kościoła zakładali obuwie – dla nich jest to dziwne, bo każde z dzieci ma co najmniej kilka par butów na różne okazje. Na wystawie strojów ludowych, dzieci przyglądały się z zaciekawieniem butom wydrążonym w kawałku drewna i zgodnie stwierdziły, że nie chciałyby w takich "dziwnych” strojach chodzić do przedszkola.Najbardziej podobała się dzieciom wystawa rze?by – bowiem była im najbliższa – nie miały kłopotu z rozpoznaniem, co która z rze?b przedstawia i z czego rze?by są wykonane, poza tym rze?by były bardzo kolorowe - co też podobało się przedszkolakom.Można powiedzieć, że muzeum to miejsce zbyt poważne dla przedszkolaków – ale nie. Ważne jest odpowiednie zorganizowanie wycieczki – wybór ciekawej tematyki wystaw,  przewodnik, który będzie w obrazowy i przystępny maluchom sposób przybliżał im dawne dzieje, pozwoli dzieciom w miarę aktywnie uczestniczyć w swojej opowieści – tak było na naszej wycieczce.Jak okazało się po powrocie do przedszkola – dzieci bardzo dużo zapamiętały – nawet jeśli nie pamiętały fachowych nazw eksponatów to potrafiły bezbłędnie opisać ich wykorzystanie, chętnie rysowały zapamiętane eksponaty lub fragmenty wystawy, aby zachęcić kolegów do wizyty w muzeum, z radością przyjęły także zaproszenie na kolejną wystawę.Zwiedzanie Muzeum umożliwia dzieciom poznanie historii swojego regionu, jego unikalnej przyrody, kultury. Jest to dobry sposób na poznanie naszej przeszłości. Warto takie wycieczki organizować nawet dla przedszkolaków i szczerze do tego zachęcam!