Święto pieczonego ziemniaka w "Słonecznej Ósemce"

Wydarzenie dodał(a) Jolanta Andruszkiewicz

20 października w grupie integracyjnej Miejskiego Przedszkola „Słoneczna Ósemka” w Ełku odbyło się „Święto pieczonego ziemniaka”.

Dzieci ze swoimi opiekunkami zaprosiły na uroczystość rodziców oraz swoich kolegów z klasy integracyjnej SP nr 9 im. Jana Pawła II wraz z wychowawcami.

Ziemniaki trafiły do Rzeczypospolitej za panowania króla Jana III Sobieskiego. Wielu z nas, wychowawców  zapewne jeszcze pamięta opowieść z jednego z numerów komiksowego magazynu „Relax”, gdy na dworze zwycięzcy spod Wiednia pomylono bulwy z liśćmi ziemniaka – przez co trafiły one do ognia, jako nieprzydatne. I dopiero dworska służba – czując pachnącą woń pieczonych ziemniaków – odkryła walory smakowe oryginalnej rośliny z Ameryki.

Na początku  zabaw muzyczno  – ruchowych uczestnicy inscenizowali etapy „wegetacji” tego lubianego w Polsce warzywa.    I tak przy muzyce „zaoraliśmy ziemię” i „zasadziliśmy ziemniaki”, które potem „rosił deszcz”, „owiewał wiatr” oraz „ogrzewało słońce”. Dzieci miały okazję do improwizacji ruchowej oraz zabaw z rekwizytami (wstążkami, satynowymi chusteczkami), które pomogły w skupieniu uwagi oraz wytworzeniu charakterystycznej atmosfery i nastroju. Atrakcją dla dzieci okazały się duże bębny wykonane z surowca wtórnego, dzięki którym można było wywołać zróżnicowane efekty dźwiękowe.

Na naszym „polu” nie zabrakło owadów, które poruszały się w rytm muzyki „Lot trzmiela”.

Kiedy zasadzone ziemniaki urosły, zbieraliśmy je z pola przy dźwiękach o zmiennym rytmie i wysokości muzyki. Zebrane ziemniaki podawaliśmy sobie z ręki do ręki w rytm, ze zmieniającym się tempem melodii. Naprzemiennie przyśpieszany i zwalniany rytm spowodował, że wiele bulw wypadało dzieciom przy podawaniu. Zamieszanie stąd wynikłe wywoływało ogólną wesołość i wiele radości u dzieci.

Następnie zasiedliśmy do stołów, aby z przygotowanych materiałów zrobić ziemniaczane ludziki. Pomysłów nie brakowało. Pojawili się rycerze, księżniczki, zwierzątka, a nawet kosmici. W czasie gdy wszyscy solidnie pracowali, na grillu piekły się ziemniaki.

Po zmaganiach „artystycznych”, przyszedł czas na konkurencje sportowe. I tak: dzieci miały okazję uczestniczyć w „wyścigu” z ziemniakiem na łyżce, sadzeniu i zbieraniu zgubionych ‘kartofelków’, rzucie ziemniakiem do celu oraz przeciąganiu liny.

Po emocjach sportowych przyszedł czas na smakowanie pieczonych ziemniaków oraz „babki” ziemniaczanej. Apetyty dopisywały, a pieczone ziemniaki dla wielu dzieci były hitem kulinarnym. Jak się okazało, większość dzieci jadło tę potrawę po raz pierwszy w życiu!

Tym miłym akcentem zakończyliśmy uroczystość. Niebawem spotkamy się podczas rewizyty w Szkole Podstawowej nr 9.

Opisała: Jolanta Andruszkiewicz

od Jolanta Andruszkiewicz