Przedszkolaki zwiedzają, muzeum historyczne

Wydarzenie dodał(a) ~ Gość

W marcu 2008 roku "Misiaki” z grupy IX z Przedszkola nr 149 "Tęczowa Polanka” we Wrocławiu wybrały się do Muzeum Historycznego w Ratuszu na lekcję muzealną pt: "Historia Herbu Wrocławskiego"Przed wycieczką dzieci przypomniały sobie zasady bezpiecznego i kulturalnego zachowywania się w miejscach publicznych.

Celem wycieczki było zapoznanie z uproszczoną  symboliką herbu wrocławskiego; wzbogacanie swojej wiedzy na temat miasta Wrocławia poprzez obserwację bezpośrednią; rozpoznawanie różnych znaków piktograficznych, które można spotkać w mieście oraz tworzenie własnego obrazu pod wpływem oglądanych dzieł sztuki.

Podczas wycieczki Misiaki dowiedziały się, że Ratusz dzieli się na dwie części: Stary Ratusz  – liczący już 700 lat, w którym obecnie mieści się siedziba muzeum – oraz Nowy Ratusz, dobudowany około 150 lat temu, w którym urzęduje Pan Prezydent. W przepięknej Sali Mieszczańskiej pani przewodnik zapoznała dzieci z symboliką poszczególnych pól wrocławskiego herbu oraz przybliżyła ich pochodzenie i znaczenie. Misiaki z wielkim zainteresowaniem wysłuchały też legendy o tym, dlaczego Czeski lew, w lewym górnym rogu herbu, ma dwa ogony.

Po wysłuchaniu historii herbu wyruszyliśmy na poszukiwanie elementów herbu umieszczonych w różnych miejscach Ratusza. Zwiedziliśmy też Trójnawową Salę Wielką z bogato rze"bionym sklepieniem, Salę Sądową oraz Skarbiec. Na zakończenie pani przewodnik zabrała nas na krótki spacer wokół Ratusza. Odwiedziliśmy Pana Fredrę i zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcie pod Pręgierzem, który dawniej był miejscem karania Wrocławian za różne przewinienia, a dzisiaj jest ulubionym miejscem spotkań na Rynku.

Po powrocie do przedszkola, zainspirowane wycieczką Misiaki stworzyły piękne prace plastyczne, które zostały wyeksponowane na przedszkolnej wystawie.