Św(m)ietny konkurs rodzinny

Wydarzenie dodał(a) Kinga Kurczek

W kwietniu, w ramach prowadzonego w Samorządowym Przedszkolu Nr 38 w Krakowie programu Kubusiowi Przyjaciele Natury ogłosiliśmy konkurs rodzinny na najstraszniejszego potwora śmieciowego i rzeźbę siatki-wariatki. Zaproponowaliśmy Rodzicom włączenie się do rozmów i działań nt ochrony środowiska właśnie w formie w formie konkursu rodzinnego. Konkurs poprzedziły rozmowy i zabawy w każdej grupie, mające na celu wzbudzenie u dzieci chęci dbania o wygląd najbliższego otoczenia, o zachowanie czystości w miejscach zabaw. Dzieci przy współpracy Rodziców, Dziadków, rodzeństwa wykonały  fantastyczne prace przestrzenne, których głównym tworzywem była jednorazowa torba „reklamówka” oraz rózne materiały wtórne. Najpierw należało zebrać różnego rodzaju opakowania: papierowe,  tekturowe, plastikowe, szklane. Kolejnym etapem był projekt Śmieciotwora lub Siatki-wariatki.  Nad projektem z reguły pracowały same przedszkolaki. Rodzice w trakcie konkursu podkreślali, że są mile zaskoczeni zachowaniem i działaniem dzieci przenoszonym do domu, a polegającym na segregowaniu wszystkich śmieci. Z relacji dzieci i rodziców wynikało, że wykonanie potwora według projektu  było nie lada wyzwaniem dla całej rodziny! Przydały się  narzędzia majsterkowicza taty i dziadka oraz krawieckie umiejętności babci lub mamy, starsza siostra, z artystyczną duszą tchnęła  w Śmieciotwory drugie życie. Oj, było co podziwiać!....

Propozycja konkursu wywołała duże zainteresowanie ze strony Rodziców; wykonano prawie 50 prac! Wszyscy wykonawcy zostali wyróżnieni i otrzymali jednakowe dyplomy oraz nagrody. Po zakończeniu konkursu zorganizowaliśmy w przedszkolach wystawę prac dzieci. Po prezentacji prac w przedszkolach, wystawa zostanie przeniesiona do osiedlowego domu kultury; prace dzieci i ich Rodziców zostaną zaprezentowane mieszkańcom podczas Dni Bronowic, a niektóre prace zostaną podarowane krakowskim instytucjom zajmującym się ochroną środowiska.

od Kinga Kurczek

do Kinga Kurczek