Wielkanoc. Zajęcia otwarte z udziałem Rodziców

Wydarzenie dodał(a) Celina Pierzchała

Scenariusz  zajęć  przeprowadzonych  w  oddziale

przedszkolnym (grupa młodsza) w dniu 31 .03. 2010

Zajęcia otwarte z udziałem Rodziców.

Temat kompleksowy: „Wielkanoc”

Temat dnia: „Wielkanocny stół”

Odbiorca: dzieci 2,5- 4 letnie

Cele:

główny:

• poznanie zwyczajów i tradycji związanych ze zbliżającą się Wielkanocą
  • rozwijanie umiejętności uważnego słuchania i wypowiadania się na podany temat
  • wzmacnianie więzi emocjonalnej z Rodzicami

operacyjne; dziecko:

• wymienia wybrane tradycje związane z Wielkanocą (święcenie dań, pisanki, śmigus - dyngus, odświętny stół i ubiór)
  • wzbogaca słownictwo
  • rozwija wyobraźnię i inwencję twórczą
  • współdziała w grupie rówieśników i Rodziców

Metody:

• rozmowa, pokaz, ćwiczenia praktyczne

Formy:

• indywidualna, zbiorowa

Środki dydaktyczne:

• wiersz M.Matery „Wielkanoc”; szablon pisanki; kredki; kartki świąteczne; kolorowe kartki z bloku rysunkowego; klej; tamburyno

Przebieg zajęć:

1. Powitanie grupy i przybyłych gości
  2. Poznanie zwyczajów i tradycji Wielkanocnych na podstawie wiersza „Wielkanoc”. Swobodne wypowiedzi dzieci.
  3. Ćwiczenia graficzno- ruchowe: kreślenie w powietrzu dużych owali z jednoczesnym mówieniem rymowanki.
  4. Ćwiczenia plastyczne: kończenie wzorów na pisankach
  5. Zabawy z „wielkanocnymi” i wiosennymi słowami. Ćwiczenia słuchowe- dzielenie słów na sylaby.
  6. Zabawa ruchowo- naśladowcza >Zajączki<
  7. „Świąteczna kartka”- rozwijanie wyobraźni i inwencji. Oglądanie i omawianie kartek; zwrócenie uwagi na prezentowane na nich elementy.
  8. Wspólna praca z Rodzicami. Ćwiczenie analizy i syntezy wzrokowej (składanie pociętych kartek w całość)
  9. Pożegnanie grupy i przybyłych gości.

od Celina Pierzchała

do Celina Pierzchała