Ratownicy medyczni w przedszkolu

Wydarzenie dodał(a) Kinga Kurczek

18. i 19. lutego br. w Samorządowym Przedszkolu Nr 38 w Krakowie odbyły się zajęcia z podstaw udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.  Zajęcia z dziećmi prowadzili doświadczeni ratownicy medyczni – Panie Eliza Rejewska i Magdalena Walas. Dzieci chętnie brały udział w zajęciach i uczyły się, jak reagować w sytuacjach zagrożenia życia.

Dzieci oglądały scenki dramowe, na podstawie których poznawały i utrwalały kolejne czynności związane z ratowaniem życia i zdrowia człowieka. Dzieci zrozumiały, jak ważne jest podejmowanie czynności niezwłocznie po wypadku, a które mogą uratować czyjeś życie. Dowiedziały się również, jak rozpoznać osobę przytomną i nieprzytomną, jakie czynności przeprowadzić na miejscu wypadku, zanim przyjedzie karetka pogotowia. Podczas ćwiczeń w parach, pod czujnym okiem doświadczonych ratowników, mogły sprawdzić nabyte umiejętności: sprawdzały stan osoby, która uległa wypadkowi (wydolność oddechowa); zabezpieczyły osobę poprzez ułożenie w pozycji bocznej, aby uniknąć dodatkowych komplikacji; dowiedziały się, jak wezwać pomoc i jakie dane zgłosić w momencie zgłoszenia wypadku.

Dzieci obserwowały, jak wygląda prawidłowy masaż serca. Mogły również spróbować swoich sił, wykonując podobny masaż na fantomie. Na koniec dzieci otrzymały na pamiątkę najważniejszy numer dla życia człowieka – 999 – w formie kolorowanki.

od Kinga Kurczek

do Kinga Kurczek