Międzynarodowy program Partnership for Children

Wydarzenie dodał(a) Celina Pierzchała

Od października 2009 r. zaczęłam realizować zajęcia z sympatycznym patyczakiem Zippim w grupie dzieci 5-7 letnich. Jest to międzynarodowy program promujący zdrowie psychiczne i emocjonalne dzieci. Składa się on z 24 spotkań zaplanowanych na cały rok szkolny, podzielonych na 6 części: uczucia, komunikacja, nawiązywanie i zrywanie więzi, rozwiązywanie konfliktów, przeżywanie zmian i strat, dajemy sobie rade.

Program uczy dzieci:
  • Jak określać własne uczucia i jak o nich rozmawiać,
  • Jak nawiązywać i utrzymywać przyjaźnie,
  • Jak rozwiązywać konflikty,
  • Jak radzić sobie ze zmianą i stratą,
  • Jak adoptować się do nowych sytuacji,
  • Jak pomagać innym,
  • Jak prosić o pomoc i radzić sobie w trudnych sytuacjach,
  • Jak słuchać uważnie,
  • Jak mówić przepraszam,
  • Jak mówić to, co chce się powiedzieć
Program Przyjaciele Zippiego nie mówi dzieciom co robić, zamiast tego zachęca je do zastanowienia się nad sobą i wymyślania własnych rozwiązań problemów.

W zajęciach uczestniczą 24 osoby, są to moi dawni wychowankowie. Po obserwacji zachowań dzieci mogę stwierdzić, że w grupie „żyje się lepiej”, dzieci lepiej rozwiązują sytuacje konfliktowe, rzadziej dochodzi do aktów agresji, dzieci odważniej opowiadają o swoich uczuciach. Trzeba przyznać, że są też dzieci, którym trudniej jest zastosować się do ustalonych na początku zasad, ale myślę, że i one nauczą się umiejętności radzenia sobie z trudnymi sytuacjami. Rodzice zostali także włączeni w ten program. Na początku zostali poinformowani o jego założeniach i otrzymali zestaw ćwiczeń, które mogą wykonywać z dziećmi w domu.

od Celina Pierzchała

do Celina Pierzchała