Konferencja "Polscy kompozytorzy"

Wydarzenie dodał(a) Renata Stawczyk-Mizińska

Konferencja „Polscy kompozytorzy”   9.12.2009r. w Bielańskim Centrum Edukacji Kulturalnej w Warszawie odbyła się Bielańska Konferencja Zrównoważonego Rozwoju pt. „Polscy kompozytorzy” zorganizowana przez Burmistrza Dzielnicy Bielany m. st. Warszawy, Wydział Oświaty i Wychowania dla Dzielnicy Bielany oraz Przedszkole 318 „Zielony Zakątek”. Konferencja pod patronatem Sejmiku Województwa Mazowieckiego i Towarzystwa Przyjaciół Warszawy skierowana była dla nauczycieli przeszkoli i szkół. Główny cel spotkania to upowszechnianie twórczości Fryderyka Chopina oraz Tekli z Bądarzewskich Baranowskiej w związku ze zbliżającym się Rokiem Chopinowskim.

Wszystkich zgromadzonych powitała pani Zofia Gajewicz Naczelnik WOW dla Dzielnicy Bielany. A spotkanie oficjalnie zostało otwarte przez pana Zbigniewa Dubiela Burmistrza Dzielnicy Bielany.

Uczestnicy spotkania zapoznali się z twórczością Marii Pomianowskiej i wysłuchali jej mini recitalu.

Następnie pan Artur Buczyński Przewodniczący Komisji Promocji i Współpracy z Zagranicą Sejmiku Województwa Mazowieckiego, Prezes Mazowieckiej Regionalnej Organizacji Turystycznej omówił planowane działania na nadchodzący Rok Chopinowski na Mazowszu – program „Chopin – mazowieckie wibracje 2010”. Redaktor Naczelny Portalu „Portal Chopin 2010” pani Ewa Filipp przedstawiła główne cele portalu m. in.: pogłębienie wiedzy o muzyce i życiu Chopina, spojrzenie na Chopina z wielu perspektyw. Prelegentka zachęcała do korzystania z portalu oraz z poszczególnych jego działów.

„Życie i twórczość Tekli z Bądarzewskich Baranowskiej” to temat wystąpienia pani Beaty Michalec dyrektora Przedszkola nr 318 „Zielony Zakątek”. Tekla z Bądarzewskich Baranowska była niezwykłą kobietą, urodziła się w 1834 r. jako córka urzędnika carskiego w Warszawie. W wieku 18 lat wyszła za mąż, prowadziła dom i komponowała i miała 5-cioro dzieci. Zmarła przeżywszy zaledwie 27 lat. W ciągu tak krótkiego życia skomponowała około 40 utworów. Najbardziej znany to „Modlitwa dziewicy”. Jej twórczość najbardziej znana jest w Japonii, gdzie w 2007r. ukazała się płyta z utworami Tekli z Bądarzewskich Baranowskiej w wykonaniu rosyjskiej pianistki Julii Chapliny. Ciekawostką jest również to, ze tak mało znana postać Tekli w Polsce została doceniona przez Międzynarodową Unię Astronomiczną i w 1991 r. nazwano jej nazwiskiem krater na Wenus.

Prezentacja projektu badawczego „Muzyka Tekli w przedszkolu” przedstawianego przez panią Magdalenę Ciesielską nauczycielkę Przedszkola nr 318 „Zielony Zakątek” była ostatnim punktem spotkania. Bielańska Konferencja „Polscy kompozytorzy” to doskonały wstęp na zbliżający się „Rok Chopinowski 2010” .

Renata Stawczyk-Mizińska z Przedszkola nr 124 w Warszawie

od Renata Stawczyk-Mizińska