Andrzejki w naszym przedszkolu

Wydarzenie dodał(a) Beata Koprowska

Chłopcy, dziewczęta dalej spieszmy się,
Wróżba na nas czeka, wzywa nas z daleka,
Starsi już poszli a młodsi jeszcze nie,
Hej, hopsasa, wróżba toczy się,
Hej, dalej dalej do zabawy śpieszmy się.

Andrzejkowe wróżby przetrwały, aż do dziś i nadal cieszą się niesłabnąca popularnością. W Andrzejki próbujemy trochę dla zabawy, a trochę na serio uchylić rąbka tajemnicy naszej przyszłości. I w naszym przedszkolu był to udany dzień, przygotowaliśmy dla dzieci wiele atrakcji. Celem naszym było stworzenie okazji do poznawania zwyczajów i obrzędów ludowych regionalnych oraz staropolskich. Jak również dostarczanie przeżyć i treści do wspólnych zabaw wzmacniających własną wartość oraz więzi emocjonalnej z kolegami.

Po śniadaniu panie przygotowały dla dzieci prawdziwe andrzejki. Przedszkolaki zapoznały się z tradycjami andrzejkowymi. Dowiedziały się jak obchodzi się ten właśnie dzień. Były różne wróżby, w których wszyscy chętnie uczestniczyli. Odpowiednio stworzony nastrój pełen tajemniczości zachęcał wszystkich do zabawy. W przyciemnionych salach, w blasku świec dzieci odkrywały co je czeka w przyszłości. Po zabawie z wróżbami, jak na wieczór andrzejkowy przystało był też czas na smaczny poczęstunek. Wspaniała okazja do wspólnego ucztowania.

Po chwili wytchnienia wszyscy udaliśmy się na salę muzyczną gdzie wspólnie tańczyliśmy przy dźwiękach wesołej muzyki.. Bawiły się wszyscy od maluchów, dla których była to pierwsza taka przedszkolna impreza, do starszaków i personelu przedszkola. Zabawa się udała, było wesoło ciekawie i na pewno przedszkolaki z ogromna radością będą uczestniczyły w kolejnych imprezach, których będzie na pewno wiele.

od Beata Koprowska

do Beata Koprowska