Samorządna organizacja życia klasy w edukacji obywatelskiej

Wydarzenie dodał(a) Renata Stawczyk-Mizińska

„Samorządna organizacja życia klasy w edukacji obywatelskiej”   6-8 listopada br. odbyła się Ogólnopolska Konferencja „Samorządna organizacja życia klasy w edukacji obywatelskiej” w Moszczance woj. opolskie. Konferencja została zorganizowana przez Stowarzyszenie Przyjaciół Szkoły „Otwarte okno”, Publiczną Szkołę Podstawową w Moszczance oraz Polskiego Stowarzyszenia Animatorów Pedagogiki Celestyna Freineta. Spotkanie objęte było honorowym patronatem przez Burmistrza Prudnika i Starostę Prudnika, współfinansowana ze środków Samorządu Województwa Opolskiego.

Po oficjalnym powitaniu gości wszyscy uczestnicy wysłuchali wykładu „Rola i znaczenie edukacji obywatelskiej w rozwoju lokalnych społeczności” wygłoszonego przez Janinę Okrągły – posłanki na Sejm. Na zakończenie pierwszego dnia odbyła się uroczysta kolacja przygotowana ze smakołyków z różnych regionów Polski przywiezionych przez przedstawicieli Grup Regionalnych PSAPCF.

W drugim dniu konferencji uczestnicy zapoznali się z prezentacją „Dobre praktyki edukacyjne – z doświadczeń szkół budujących społeczeństwo obywatelskie” przygotowaną przez Ilonę Gawlicką. Prezentacja dotyczyła Gminy Pietrowice Wielkie. W następnym wystąpieniu Kazimiera Piwko przewodnicząca PSAPCF KZK przedstawiła relację z IV Forum Obywatelskiego pt. „Razem wobec przyszłości”, którego gościem specjalnym był Prezydent Lech Wałęsa. Tego samego dnia odbyły się niezwykle interesujące warsztaty tematyczne do wyboru pod hasłem „Jak uczyć obywatelskości w szkole?" Marzena Kędra (Moszczanka) omówiła temat „Organizacja życia i pracy w klasie i w szkole”. Przewodnicząca KZK PSAPCF Kazimiera Piwko (Katowice) ze swoja grupą skupiła się na temacie „Integrowanie umiejętności obywatelskich w procesie edukacji” Przesympatyczna Irenka Owczarzak (Bydgoszcz) wprowadziła nas w tajniki „Rola nauczyciela- wychowawcy w klasie samorządnej”.

Efektem końcowym warsztatów jest publikacja zawierająca wypracowane materiały w czasie w/w warsztatów. Po dniu pełnym wrażeń uczestnicy zostali zaproszeni na uroczystą kolację w osrodku wypoczynkowym Sudety. Na ostatni dzień konferencji została zaplanowana debata „Patriotyzm i obywatelskość, jako nierozerwalne wartości. Czy być dobrym obywatelem jest jednoznaczne z patriotyzmem?” – to tematy, na które warto i trzeba rozmawiać już z dziećmi w wieku przedszkolnym - im wcześniej tym lepiej.

Renata Stawczyk-Mizińska Anna Korzeniewska Przedszkole 124 w Warszawie

od Renata Stawczyk-Mizińska