Kto Ty jesteś? Polak Mały!

Wydarzenie dodał(a) Kinga Kurczek

„Ojczyzna – kiedy myślę – wówczas wyrażam siebie

I zakorzeniam, (...)

z niej się wyłaniam ... gdy myślę Ojczyzna

by zamknąć ją w sobie jak skarb”

[Karol Wojtyła, Myśląc Ojczyzna]

Wychowanie patriotyczne i obywatelskie w przedszkolu głównie opiera się na rozbudzaniu miłości do małej i wielkiej Ojczyzny oraz kształtowaniu właściwego stosunku dzieci do symboli i świąt narodowych. Uczymy dzieci, jak ważna jest narodowa pamięć i patriotyczna tradycja.

Jak co roku, z okazji Narodowego Święta Niepodległości w Samorządowym Przedszkolu Nr 38 w Krakowie, przedszkolaki aktywnie uczestniczyły w przygotowaniu montażu słowno-muzycznego pod kierunkiem swoich nauczycielek. W tym roku szkolnym do dzieci z grup „Ekoludki” i „Pszczółki” dołączyli gimnazjaliści z Gimnazjum Nr 15 w Krakowie, którzy z okazji 91 rocznicy wyzwolenia Krakowa spod władzy zaborczej, rocznicy odzyskania Niepodległości przez Polskę, uczestniczyli w akcji przekazywania chorągiewek w barwach narodowych najmłodszym mieszkańcom Krakowa, w ramach projektu „Młodzież pamięta”. Całej akcji patronował Młodzieżowy Ośrodek Edukacji Obywatelskiej działający w Centrum Młodzieży im. dr H. Jordana oraz Wydział Edukacji Urzędu Miasta Krakowa, a naszą uroczystość zaszczycili swoją obecnością Przewodniczący Rady Dzielnicy VI i Zarządu – pan Bogdan Smok oraz członek Rady i Zarządu – pan Artur Śliwa a także przedstawiciele mediów.

Występ dzieci, obejmujący polskie pieśni patriotyczne, wiersze, tańce (kujawiak, polonez) oraz doskonale przygotowana przez gimnazjalistów prezentacja, szczerze wzruszyły wszystkich przybyłych gości, dla pozostałych przedszkolaków były wspaniałą okazją do utrwalenia ważnych faktów z historii kraju, pogłębienia poczucia tożsamości narodowej.

Cała uroczystość była dla dzieci radosnym przeżyciem, które przyczyniło się do kształtowania postawy patriotycznej i świadomości obywatelskiej a jej fragmenty oraz wywiady z przedszkolakami, gimnazjalistami, nauczycielami i dyrektorem można było usłyszeć w Radiu Kraków, Radiu Vox oraz Eska.

mgr Renata Książkiewicz – dyrektor przedszkola

od Kinga Kurczek