Pieciolatki z dziewiątki w Szynbarku - cudownym miejscu na ziemi

Wydarzenie dodał(a) Stanisława Mariola Ciszewska
ponad 15 lat temu, wyświetleń 2065

Pięciolatki z koszalińskiej dziewiątki tak sie rozochociły, że zaraz po wyjeżdzie do Gdańska zorganizowały wyjazd do Szynbarku. Wspólnie z rodzicami, ktorym bardzo spodobał się Dzień Rodziny wybraliśmy sie do skansenu kaszubskiego. Mieliśmy nielada atrakcję, ponieważ odbywał się tam piknik kaszubski.

Kaszubska kapela w ludowych strojach przygrywała  a w skansenie roiło sie od turystów, zapach pieczonego  tradycyjnie chleba  drażnilk przyjemnie nasze nosy, a  "smak" tak, tak "smak" kielbasy unosił  sie   niemal w powietrzu. Kiermasz kaszubski był wyjątkowy w dzisiejszym  dniu,  wśród rękodzieł ludowyh znajdowały sie też tradycyjne potrawy. Furorę wśród dzieci i rodziców  zrobił pewien posilek i to wcale nie wyszukany, tradycyjna pajda chleba ze smalcem i ogórkiem małosolnym smakowała wyśmienicie,nawet nasz Bartuś alergik zajadał aż było miło popatrzeć.

Wspólny posiłek przy biesiadnym stole zachęcił uczestników do wstępnej organizacji kolejnego wyjazdy tym razem do parku wodnego w Jaroslkawcu. Mam nadzieje że uda się zorganizować ten wyjazd i pogoda nam dopisze. Szynbark ma wiele atrakcji ,jedną z nich  jest najdłuższa deska świata 36,83m , która ma swoje miejsce w ksziędze Guinnessa kolejną dom zdudowany na dachu, jak Kaszubi mówią na znak protestu. A dom to nie byle jaki, grawitacja w tym "dziwnym domu" jest też zupelnie niecodzienna, odczuwa się " przyciaganie na boki" wywołujące początkowo zdziwienie, ale potem salwy śmiechu i wielkie rozbawienie zwiedzających.

Uczestnicy naszej wycieczki mieli również okazję  uczestniczyć w lekcji historii, bardzo trudnej lekcji dotyczącej zsyłek na Syberię oraz czasów wojennych. Rodzice mieli okazję porozmawiać ze swoimi  pięcioletnimi dziecmi o bardzo ciężkich wojennych czasach, kto chciał i był na to przygotowany mógł przeżyć symulowany nalot lotniczy w bunkrze przeciwlotniczym z czasów II Wojny Światowej.  Takie doświadczenie daje pełny obraz grozy tamtych czasów, często  dotychczas niewyobrażony obraz. Była to  dla nas lekcja pokory, zadumy i wdzięczności. I tu chwila ciszy...

od Stanisława Mariola Ciszewska

do Stanisława Mariola Ciszewska