Magia Świąt Wielkanocnych

Wydarzenie dodał(a) RENATA GRADZIŃSKA

W Przedszkolu Publicznym w Ożarowie dużą uwagę przywiązuje się do przybliżania wychowankom dziedzictwa kulturowego regionu świętokrzyskiego m.in. w zakresie zwyczajów i obrzędów związanych ze świętami Wielkanocnymi.

Dzieci poznały zwyczaj topienia Marzanny - symbolu zimy, powitania wiosny gaikiem zielonym. ,,Kogucik” przyniósł radość ze słodkich niespodzianek. Zajęcia przedszkolne tematycznie związane z Wielkanocą stały się inspiracją do przygotowania ciekawych wystaw, a także wielu ozdób, stroików na kiermasz świąteczny. Sześciolatki poznały technikę wykonywania palm wielkanocnych, dzięki Pani Henryce Goraj, która gościła w naszym przedszkolu. Wiele radości sprawiało im tworzenie wiosennych kwiatów, malowanie wydmuszek i ozdabianie ich różnymi materiałami. Poprzez działalność plastyczną przedszkolaki nie tylko świetnie się bawiły, ale także poczuły magię świąt wielkanocnych.

O istniejących zwyczajach wielkanocnych, a także tych zanikających lub zapomnianych opowiadały dzieci z grupy Smerfów i Ekoludków podczas spotkania przedświątecznego, które odbyło się dnia 4 kwietnia.  Uroczystość uświetnili swą obecnością: Jolanta Gołąb - dyrektor przedszkola, Ewa Świątek-  wicedyrektor, Marian Sus - dyrektor M-GOK w Ożarowie, Eleonora Diener - Czuba i Patrycja Sus - Lutyńska – pracownice, plastyczki M-GOK, Jolanta Banach - dyrektor Biblioteki Publicznej, Monika Misiuda – pracownik biblioteki, Henryka Goraj – twórczyni ludowa, Edward Ziarko –rzeźbiarz, właściciel galerii ,,Pod chmurką” w Maruszowie, Jerzy Nogaj- przyjaciel przedszkola, a także rodzice, dziadkowie i pracownicy przedszkola.

W obecności licznie zgromadzonej publiczności dzieci prezentowały swoje umiejętności artystyczne, rozwiązywały zagadki o tematyce wielkanocnej. Widzowie mogli podziwiać tańczące dziewczynki – pisanki, chłopców w roli zajączków oraz Panią Wiosnę, która zapraszała rozespane po zimie zwierzątka do zabawy. Nie zabrakło dyngusowców, którym udało się polać gości obficie wodą w myśl staropolskiej tradycji.

Spotkanie wielkanocne stało się wspaniałą okazją do podziękowań: Pani Henryce Goraj, Panu Edwardowi Ziarko i Panu Jerzemu Nogajowi za dotychczasową owocną współpracę z naszą placówką. Uroczystego wręczenia aktów podziękowania dokonała dyrektor przedszkola Jolanta Gołąb.

Na zakończenie wszyscy uczestnicy uroczystości wzięli udział w kiermaszu ozdób wielkanocnych wykonanych przez dzieci pod kierunkiem Romualdy Banach i Renaty Gradzińskiej lub przygotowanych przez same nauczycielki.

Wszystkim, którzy brali udział w naszym przedsięwzięciu serdecznie dziękujemy. Zebrane pieniądze zostaną przeznaczone na potrzeby dzieci z grupy ,,Smerfów” i ,,Ekoludków” - m.in. na wycieczkę autokarową.

Wiele estetycznych wrażeń dostarczyło uczestnikom spotkania oglądanie przepięknej wielkanocnej wystawy prac Pani Henryki Goraj. Można było podziwiać również kronikę i pierwszy numer gazetki przedszkolnej.

Tradycja spełnia ważną rolę w wychowaniu dzieci. Święta Wielkanocne, związane z nimi zwyczaje i obyczaje zasługują na szczególną uwagę. Z upływem czasu zmieniają się, ale mimo to są świadectwem więzów rodzinnych, przywiązania do swojej historii i tradycji.

od RENATA GRADZIŃSKA

do RENATA GRADZIŃSKA