VI Wielopokoleniowe Spotkanie Folklorystyczne

Wydarzenie dodał(a) Renata Stawczyk-Mizińska

28 marca br. w Lublinie odbyło się VI Wielopokoleniowe Spotkanie Folklorystyczne pod hasłem „Polska sztuka ludowa naszym dziedzictwem” zorganizowana przez Polskiego Stowarzyszenia Animatorów Pedagogiki Celestyna Freineta - Grupę Regionalną Lublin  oraz Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 4 im. Orląt Lwowskich. Spotkanie połączone było z V edycją Zmagań Młodych Twórców, których temat przewodnim było „Ludowa muzyka, taniec, zabawa i śpiew – ocalić od zapomnienia”.

Wszyscy uczestnicy zostali przywitani przez Bogusławę Sadowską przewodniczącą Grupy Regionalnej PSAPCF w Lublinie oraz przez dyrektora szkoły pana Krzysztofa Szulej. Kilka miłych słów wygłosiła Maria Krupska zapraszając wszystkich do wspólnej zabawy.

Celem spotkania było zachęcenie do bliższego poznania rodzimych tradycji. Promowanie twórczości artystycznej. Rozwijanie aktywności i postawy twórczej, rozbudzanie zainteresowań folklorem. Integrowanie całego środowiska społeczno-rodzinnego.

W ramach Zmagań Młodych Twórców odbyły się warsztaty dla dzieci:

- „Wyliczanki i ludowe zabawy dziecięce ze śpiewem” – prowadzone przez Danutę Bazylewicz i Jolantę Burlik oraz Małgorzatę Michalską.

- „Wyliczanki i zabawy inscenizowane z dawnych lat” – prowadzone przez Ewę i Leszka Gęców – animatorów PSAiP „KLANZA”,

- „Raz na ludowo – śpiewamy i tańczymy” – prowadzone przez Irenę Śliwińską,

- „ Jestem muzykantem – gramy i śpiewamy” – prowadzone przez Ewę Grochowską, Edytę Piekarczyk i Krzysztofa Butrym z Kapeli Braci Dziobaków z Woli Destymflandzkiej.

Wszyscy pozostali uczestnicy spotkania folklorystycznego mogli uczestniczyć w warsztatach towarzyszących: „Kolorowo na ludowo z Ulą” prowadzone przez Ula Pakuła i Magdalena Gaj z Łodzi, „Nasze śpiewanki”  prowadzone przez członkinie Klubu Seniora przy Szkole Podstawowej w Kiełczewicach Górnych pod kierunkiem pani Anny Skałby dyrektor placówki, „Chodzimy z kurkiem” – obrzędy i zwyczajem wielkanocne” przygotowane przez Martę Marcinek i Grażynę Simborska, „Dekoracje wielkanocne” – plastyka zdobnicza przygotowane przez Małgorzatę Dziaduszek, „Kartki świąteczne i okolicznościowe” – plastyka okazjonalna prowadzone przez Ewę Czechowską i Beatę Kowalską oraz „Wielkanocne orgiami” opracowane przez Aleksandrę Sikorzyńską.

W czasie spotkania można było podziwiać wspaniałe wystawy towarzyszące pod hasłem „Ocalić od zapomnienia” przygotowane przez 8 lubelskich placówek: Przedszkola nr 2,43, 48, 56, 73. i Szkoły Podstawowe nr 27,43,44 oraz poczęstować się smakołykami ze stołu biesiadnego przygotowanego przez organizatorów.

Wielu wspaniałych wrażeń dostarczyły nam występy zespołów dziecięcych i młodzieżowych i tak Zespół taneczny z Przedszkola nr 43 w Lublinie zaprezentował „Wiązankę tańców ludowych” , następnie Zespół z Przedszkola nr 2 w Lublinie pokazał miniaturę sceniczną „Wyliczanki – wyśpiewanki”. Koło Teatralne ze SP nr 44 przy ZSO nr 4 w Lublinie przedstawił krótką inscenizację pt. „Z tamtej strony jeziora – tradycyjne zabawy dziecięce”. Na zakończenie wystąpił Zespół Wokalno-Instrumentalny „ZAHIR” z ZSO nr 4 z piosenkami lwowskimi.

VI Wielopokoleniowe Spotkania Folklorystyczne zgromadziły wielu wspaniałych gości nie sposób wymienić wszystkich ale wspomnę tylko, iż w spotkaniu uczestniczyli m.in.: Marianna Król – starszy wizytator Kuratorium Oświaty w Lublinie, Ewa Dumkiewicz-Sprawka – Dyrektor Wydziału Oświaty UM Lublin, wicedyrektor Wydziału Oświaty Mirosław Romańczuk, wielu dyrektorów szkół i przedszkoli w Lublinie, doradcy metodyczni pani Barbara Winkler i pani Elżbieta Kowalska-Witer oraz Adela Budzińska członek Zarządu Towarzystwa Przyjaciół Lwowa i Kresów Wschodnich i wielu innych.

Myślę, że duże podziękowania należą się organizatorom zwłaszcza pani Małgorzacie Bąk i wszystkim nauczycielom nauczania zintegrowanego oraz panu dyrektorowi Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 4 Krzysztofowi Szulej za bardzo miłą atmosferę i profesjonalne przygotowanie całej imprezy.

Dobrym podsumowaniem Wielopokoleniowych Spotkań Folklorystycznych niech będzie cytat z książki „Chleb i róże” H. Semenowicz „Dzieci przepadają za opowiadaniami o dawnych czasach, gdy ich rodzice i dziadkowie byli jeszcze dziećmi. Ich ciekawość wyraża się tysiącem pytań…”

Renata Stawczyk-Mizińska

Przedszkole 124 w Warszawie