Spotkanie ze strażnikiem miejskim

Wydarzenie dodał(a) Barbara Błaż

W piątek, 30 stycznia 2009 r., starszaki z grupy Bolka i Lolka spotkały się ze strażnikiem miejskim naszego miasta, panem Piotrem Michalskim. W trakcie spotkania wzbogacały swoją wiedzę dotyczącą bezpiecznych zachowań w różnych sytuacjach. Uważnie słuchały wyjaśnień dotyczących kwestii zdrowia i bezpieczeństwa na drodze, w domu i na podwórku.

Przedszkolaki uczyły się oceniać okoliczności i elementy zagrożenia, kształtowały umiejętność mówienia „nie" oraz postawę ograniczonego zaufania wobec osób nieznajomych. Dowiedziały się, że są sytuacje, w których muszą nauczyć się stawiać opór nieznajomemu, wołając przy tym bardzo głośno – ratunku! Trenując ten okrzyk same przekonały się, że to działa, gdyż na ich zawołanie przybiegła pani dyrektor Jolanta Świtała, myśląc, że dzieciom coś się stało. Szybko wyjaśniliśmy, że to tylko ćwiczenia. Dzieci same przekonały się, że głośne wołanie o pomoc dało efekt.

Sześciolatki poznały także techniki zachowania w kontaktach z psem. Już wiedzą, co to postawa żółwika, a piesek, chociaż bardzo by im się podobał może też stanowić zagrożenie i nie wolno go zaczepiać.

Nasz gość przekazał dzieciom wiedzę na temat zachowania na placu zabaw. Dzieci uświadomiły sobie, że w trakcie zabaw w piaskownicy wszelkie znalezione, czy wykopane „skarby” to zagrożenie dla ich zdrowia. Jeżeli coś znajdą to nie wolno im dotykać, tylko niezwłocznie powiadomić dorosłego.

Pan strażnik miejski zapytał dzieci, czy wiedzą, co to są numery alarmowe, a nasi wychowankowie prawidłowo podali numery do policji, straży pożarnej, pogotowia i numer alarmowy z telefonu komórkowego. Wiedziały też, kiedy i po co korzysta się z tych numerów.

Na zakończenie sześciolatki podziękowały za spotkanie i wręczyły własnoręcznie wykonaną laurkę. Umówiliśmy się też na kolejne spotkanie, przecież wiedzę na tematy o zdrowiu i bezpieczeństwie trzeba wzbogacać i utrwalać.

od Barbara Błaż

do Barbara Błaż