Wizyta leśniczego w naszym przedszkolu.

Wydarzenie dodał(a) ~ Gość

Treści przyrodnicze w wychowaniu przedszkolnym mają ogromne znaczenie dla  prawidłowego rozwoju intelektualnego i emocjonalnego dzieci w wieku przedszkolnym. Ciekawie przekazane informacje dotyczące natury oraz jej ochrony na długo zostają w pamięci naszych najmłodszych jednocześnie uczą ich odpowiedzialności za swoje postępowanie. W tym roku, w naszym przedszkolu  kładziemy duży nacisk na poznawanie treści przyrodniczych, gdyż staramy się o zdobycie honorowego tytułu „ Przyjaciele natury” .

Zwieńczeniem  omawianej przez miniony tydzień tematyki „Dokarmiamy ptaki i zwierzęta w zimie” była wizyta pana leśniczego. Pan Adam Kazek nie przyszedł do nas z pustymi rękami. Oprócz pięknych, prawdziwych opowieści o ptakach oraz zwierzętach mieszkających w koniecpolskich lasach przyniósł nam prezenty. Dla każdego przedszkolaka i wychowawczyń – zakładki do książek ze zdjęciami i opisem roślin chronionych występujących w Nadleśnictwie Koniecpol, a dla placówki piękny karmnik oraz reklamówkę „kuli” (ale nie śniegowych tylko tłuszczowych) – które będą pokarmem dla ptaków na całą zimę. Wiemy z doświadczenia, że te pożywne kule są przysmakiem dla sikorek, które upodobały sobie nasze przedszkole i w ostatnich dniach pojawiła się ich u nas dość duża liczba. Dzieci ze wszystkich grup mają możliwość obserwowania tych pięknych i sympatycznych  ptaków -  gości z Północy, które zdążyły się już przyzwyczaić do obecności dzieci za szybą. Pan Adam był zadowolony ze spotkania z naszymi wychowankami, pochwalił je za piękne prace plastyczne oraz za cierpliwe wysłuchanie tego, co miał do powiedzenia, a było tego wiele.

Szczególnie spodobała nam się historia o tym jak mały Adaś z bratem mieszkając w Krakowie, wpuścili do mieszkania pukającą w  okno srokę. Później okazało się, że sroka była oswojona, ponieważ przebywała na rekonwalescencji u ludzi po złamaniu skrzydła i nauczyła się, że w ten sposób może prosić o pomoc , gdy jest głodna.  Dużo nauczyliśmy się od Pana leśniczego, nie tylko jak pomagać ptakom i zwierzętom ale również jak zachowywać się w kontaktach z dzikim ptactwem i zwierzyną.

Na koniec spotkania Pan leśniczy zaprosił nas do Izby Edukacyjnej, która znajduje się w siedzibie „ Nadleśnictwa Koniecpol”, myślę że skorzystamy z zaproszenia i wybierzemy się z rewizytą w  miesiącach wiosennych. W tym miejscu bardzo serdecznie dziękujemy Panu Adamowi Kazek  a  jednocześnie Nadleśnictwu – Koniecpol za wieloletnią, owocną współpracę z naszym przedszkolem.

Urszula Nowak (urszula_nowak@poczta.fm)