Projekt z P21 najlepszy w Polsce!

Wydarzenie dodał(a) Hanna Jary

Działania projektowe rozpoczęto od przestawienia się uczestników projektu - prezentowano grupy przedszkolne, placówki, miasta i kraje partnerów. Prezentacje odbywały się w ramach przeprowadzonych wideokonferencji. Następnie dzieci tworzyły i rozgrywały gry dotyczące ciekawostek o krajach. Po wstępnej fazie projektowej nastąpiła część właściwa, czyli przygotowanie i przeprowadzenie eksperymentów przez dzieci. Eksperymenty pozwoliły dzieciom poczuć się prawdziwymi magikami (np. rozpuszczanie atramentu w zimnej i ciepłej wodzie i obserwacja różnic, doświadczenie z transportowaniem kolorowej wody z pełnych do pustych szklanek z użyciem ręczników kuchennych). W aktywność najmłodszych włączeni zostali rodzice, np. pomagali w zdobywaniu probówek czy barwników. Działania projektowe zostały starannie zaplanowane: na każdy miesiąc przewidziano określone zadania. Formą ewaluacji była ankieta (dla dzieci starszych), rozmowy ewaluacyjne z zastosowaniem metody „termometr” . Produktem końcowym był e-book składający się z instrukcji wykonywania eksperymentów. Wszystkie dziecięce eksperymenty zostały zamieszczone w serwisie YouTube, można je przeglądać, odtwarzać, udoskonalać wedle potrzeb jako przykład dobrych praktyk. Projekt w Polsce oraz za granicą został szeroko rozpowszechniany i wzbudził duże zainteresowanie nie tylko innych placówek przedszkolnych, ale również  szkół podstawowych.

Projekt ten najpierw otrzymał Krajową Odznakę Jakości eTwinning, a następnie Europejską Odznakę Jakości. Następnie zajął I miejsce  (wśród 97 projektów z Polski) w konkursie „Nasz projekt eTwinning 2017”. Ceremonia odbyła się w niezwykłej scenerii  Teatru Królewskiego – Stara Pomarańczarnia w Muzeum Łazienki Królewskie. W gali, która odbyła się w Warszawie uczestniczyli nauczyciele, dyrektorzy, uczniowie, a także znakomici goście: przedstawiciele Ministerstwa Edukacji Narodowej – Pani Minister Marzenna Drab i Pan Rafał Lew-Starowicz. Ministerstwo Cyfryzacji reprezentował Pan Minister Marek Zagórski i Lider Cyfryzacji Pan Włodzimierz Marciński. W spotkaniu wziął także udział Kurator Oświaty w województwie kujawsko-pomorskim, Pan Marek Gralik oraz Pani Marzena Zabiegała, koordynator eTwinning w województwie śląskim- Kuratorium Oświaty w Katowicach. Obecny był również dr Paweł Poszytek dyrektor generalny Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji. Nagrody wręczali przedstawiciele Ministerstw, dr Paweł Poszytek, Alicja Pietrzak, dyrektor programu eTwinning oraz sponsorzy: Image Recording Solution i Edu Sense.  Warto dodać, iż projekt wcześniej zdobył już I miejsce w Rumunii, I miejsce w Portugalii, II miejsce w Chorwacji oraz zaproszenie na II Międzynarodowe Sympozjum w Turcji. Wydarzenie objęli honorowym patronatem Minister Edukacji Narodowej i Minister Cyfryzacji. Projekt ukazał się w bezpłatnym wydaniu „ Zwycięskie projekty w konkursie eTwinning 2017” w nakładzie 5000 egzemplarzy. Koordynatorem projektu  Small Scientists „Discovering the sky” była Pani Hanna Jary.

od Hanna Jary

do Hanna Jary