Akademia Edukacji posiada AKREDYTACJĘ Małopolskiego Kuratora Oświaty

Zobacz nas


  • Strony www dla przedszkoli Nasze strony to gotowe rozwiązanie. Dostajesz od nas wszystko co potrzebujesz do prowadzenia strony www przedszkola.

Społeczność

Miejsce na to, by zainspirować. Siebie i innych. Wieści z życia przedszkoli, konkursy, odpowiedzi na nurtujące Was pytania.

Pabianicka "Ósemka" to czytające przedszkole


Wydarzenie dodał(a) Beata Polakowska
ponad 7 lat temu, wyświetleń 773


Wpis został sprawdzony przez moderatora

Harmonogram realizacji programu czytelniczego

„Czytające Przedszkola”

w roku szkolnym 2016/2017 w PM-8 w Pabianicach

w ramach działań propagujących czytelnictwo wśród dzieci przedszkolnych.
 

Termin realizacji

Działania do realizacji w ramach programu pod kierunkiem Lidera programu: n-lki Beaty Polakowskiej

 

Wrzesień 2016:

  • Opracowanie harmonogramu realizacji programu,
  • Zaproszenie rodziców do współpracy podczas realizacji w/w programu,
  • 29 września obchodzimy Dzień Głośnego Czytania.

inauguracja codziennego głośnego czytania dzieciom w przedszkolu. Zaprosimy przedstawiciela Miejskiej Biblioteki dla Dzieci z ul. Św. Jana. Poczyta wszystkim przedszkolakom, pokaże książeczki i opowie o zasadach wypożyczania książek.
 

Październik 2016:

  • 1 października - Światowy Dzień Ptaków.

Zaimprowizujemy głosem i ruchem treść wiersza: Ptasie radio Juliana Tuwima. Wspólnie posłuchamy nagranego śpiewu ptaków i nauczymy się rozpoznawać ich głosy. Spróbujemy  nagrać ptasi koncert.

 

  • 4 października jest Światowym Dniem Opieki nad Zwierzętami. 

Jako lekturę wybierzemy tego dnia wiersze i książki o zwierzętach. Szczególnej uwadze polecamy książkę opartą na faktach pt. Dżok, legenda o psiej wierności Barbary Gawryluk.

Rozpoczniemy akcję charytatywną na rzecz pabianickiego schroniska oraz fundacji MIAUCZYKOTEK tj. zbiórka karmy oraz kiermasz zabawnych bibelotów dla dzieci pod hasłem: DAJ PIĄTAKA NA ZWIERZAKA.

  • 14 października świętujemy Ogólnopolskie Urodziny Książkowego Misia – w rocznicę pierwszego wydania w Anglii przygód Kubusia Puchatka. Tańczymy przy muzyce i słuchamy piosenek oraz czytanych przez pracowników przedszkola fragmentów książek o misiach. Będą konkursy i zabawy taneczne z misiami.

 

Listopad 2016

  • 5 listopada ustanowiono Międzynarodowym Dniem Postaci z Bajek. Data wybrana na cześć urodzin Walta Disney’a, jednego z najpopularniejszych autorów bajek animowanych dla dzieci. Proponujemy dzień bajkowych przebierańców - przebranie się za postaci z popularnych bajek, bajkowy bal, konkursy i zabawy wokół bohaterów z bajek.

 

  • 11 listopada obchodzimy Święto Niepodległości. Pośpiewamy z dziećmi pieśni patriotyczne i legionowe.

 

  • 14 listopada 1907 r. urodziła się znakomita szwedzka pisarka Astrid Lindgren. Poczytamy dzieciom fragmenty jej książki np. „Pippi Pończoszanka”. Zapoznamy je z życiem pisarki.

 

  • 20 listopada przypada ŚWIATOWY DZIEŃ OCHRONY PRAW DZIECKA 

obchodzony w rocznicę uchwalenia przez ONZ Konwencji  o Prawach Dziecka w 1989 roku. Przypomnijmy, że inicjatorem konwencji był polski prawnik, prof. Adam Łopatka.

 

  • 21 listopada przypada Światowy Dzień Życzliwości.

Porozmawiamy z dziećmi o tej wartości jako składowej szacunku, solidarności i przyjaźni, bezinteresownego dobra, którym możemy obdarzyć innych. Pamiętajmy, że dzieci mogą nauczyć się tych wartości tylko wówczas, gdy same traktowane są zawsze przez dorosłych z szacunkiem i życzliwością. Wybierzemy do czytania książki, w których pokazane są różne aspekty życzliwości. Polecamy: Wielką Gilly Katherine Paterson, Opowieść o błękitnym psie Beaty Majchrzak oraz  Lotta z ulicy Awanturników Astrid Lindgren.

 

  • 25 listopada – Światowy Dzień Pluszowego Misia

Przedszkolaki cały dzień spędzają ze swoimi ulubionymi pluszakami.  Nauczycielki przybliżają im historię tego dnia.

Czytamy wiersze i opowiadania o zabawkach – wpajające dzieciom zasadę poszanowania własności swojej i innych dzieci.
 

Grudzień 2016

  • 2 grudnia urodziła się Helena Bechlerowa autorka książek dla dzieci i audycji radiowych. Przypomnijmy jej opowiadania i powieści, takie jak: KolczatekZaczarowana fontannaCiocia ArnikaPrzygoda na balkonieKącik ze smokiem,  czy Nie będzie kłopotu.

 

  • 6 grudnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 1992 r.

Poszukajmy wraz z dziećmi niepełnosprawnych bohaterów  w literaturze. Proponujemy do czytania: Kosmitę Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel, Żółte kółka Elizy Piotrowskiej.

 

  • Święta z książką –

Czytamy wiersze i opowiadania o tematyce świątecznej. Zachęcamy do wyboru lektur z Przewodnika po Dobrych Książkach zamieszczonegona stronach 

www.calapolskaczytadzieciom.pl oraz 

www.rodzinneczytanie.pl.

 

  • 25 grudnia świętuje urodziny Beata Ostrowicka 

autorka książek chętnie czytanych przez dzieci i młodzież, m.in. Ale ja tak chcę!, Opowieści ze starego strychu, Świat do góry nogami, Zła dziewczyna, Zjeść żabę, Przecież cię znam, Wyć się chce. Lulaki, Pan Czekoladka i przedszkole czyli ważne sprawy małych ludzi.

 

Styczeń 2017

 

  • Noworoczny bal z Basią – bohaterką serii książek Zofii Staneckiej, „bo lubimy wspólne zabawy”.

Będą tańce, konkursy oraz czytanie fragmentów  książek z nowej  serii:  „Basia i przyjaciele”.

 

  • Zima z książką – Czytamy wiersze i opowiadania o tematyce zimowej.

 

  • Tydzień z Babcią i Dziadkiem - Zapraszamy ich do placówki, aby czytali: baśnie, bajki, bajeczki wszystkim przedszkolakom. . Poczytamy wesołe i pogodne książki, w których występują babcie i dziadkowie np. Babcia na jabłoni Miry Lobbe, Wypożyczalnia babć Marii Czernik, Nasza babcia Ilse Kleberger, Dziadek na huśtawce Renaty Piątkowskiej.

 

Luty 2017

  • 14 lutego Walentynki  –  Dzień Zakochanych. Poczytamy dzieciom wiersze o miłości i przyjaźni.

 

  • Uczciwość, prawda i kłamstwo – Przypomnijmy dzieciom Carla Collodiego - włoskiego prozaika, publicysta, autora powieści  o przygodach drewnianego pajacyka Pinokia. Przeczytamy dzieciom tę książeczkę lub jej fragmenty.

 

 

Marzec’2017

  • 21 marca to Światowy Dzień Poezji. Zachęcamy wszystkich rodziców do czytania dzieciom naszych klasyków: Jana Brzechwy, Juliana Tuwima, Wandy Chotomskiej  i innych.

 

  • Wiosna w wierszach poetów polskich. Czytamy krótkie formy literackie o budzącej się do życia przyrodzie.

 

  • Wady i zalety charakteru w wierszach poetów polskich – Zapraszamy dzieci do udziału w konkursie recytatorskim na terenie naszego przedszkola.

 

 

Kwiecień’2017

  • 2 kwietnia - Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci. Dzieci przynoszą w tym dniu swoją ulubioną książkę – organizujemy wystawę w szatni.

 

  • 23 kwietnia to Światowy Dzień Książki - Zorganizujemy z tej okazji wycieczki do lokalnych bibliotek, do księgarni i drukarni.

 

  • 24 kwietnia  to światowy Dzień Ziemi – Poczytamy o właściwych zachowaniach proekologicznych chroniących naszą  planetę.

 

  • Po co na świecie są brzydkie słowa? – Zabawna książeczka Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel uczy, że brzydkie słowa są do … Sprawdzimy do czego!

 

Maj 2017

 

  • 26 maja to Dzień Matki. Zaprosimy je, aby opowiedziały o swoich ulubionych książkach  i poczytały nam fragmenty – tych z dzieciństwa.
     
  • Z okazji zbliżającego się Dnia Dziecka – Poczytamy o „małych rozrabiakach”, których rodzice bardzo kochają np. Emil ze Smalandii Astrid Lingren oraz o empatii, akceptowaniu innych i ich odmienności np. Na wszystko jest sposób R.Piątkowskiej  oraz  Każdy jest inny R.Jędrzejewskiej-Wróbel czy Beaty Ostrowickiej Ale ja tak chcę!

 

Czerwiec 2017

 

  • XV Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom               
  • Piknik Rodzinny w ogrodzie przedszkolnym – „Wakacyjne wędrówki po świecie”. Tańce, zagadki, czytanie zabawnych wierszy i inne atrakcje.

 

  • 23 czerwca świętujemy Dzień Ojca.

Zaprosimy do czytania ojców, opowiedzieli o swoich ulubionych książkach i przeczytali nam fragmenty  - tych z dzieciństwa.

 

Przez cały rok szkolny świetnie się bawimy poprzez codzienne spotkania z książką. Rodzice chętnie angażują się w nasze działania.

Oby tak dalej!

Książka dla przedszkolaka

Projekt zachęcający do promowania czytelnictwa oraz rozbudzania miłości do literatury wśród dzieci od najmłodszych lat.


Strona projektu


Zobacz wszystkie wpisy
od Beata Polakowska



Wyślij wiadomość
do Beata Polakowska

Scenariusze zajęć


Szukasz scenariuszy zajęć na różne okazje? Sprawdź naszą bazę gotowych scenariuszy.

bliżej MAX nowość

Nieograniczony dostęp do scenariuszy, filmów oraz piosenek. Bliżej MAX łączy wszystkie nasze usługi w jeden wygodny i tani abonament! Subskrybując bliżej MAX, otrzymujesz także 10 pobrań, które możesz użyć do dowolnych pomocy dydaktycznych ze strony www.blizejprzedszkola.pl 


Komentarze

Wyślij wiadomość do Beata Polakowska

Bądź jeszcze BLIŻEJ

Zapisując się na nasz newsletter otrzymasz na swoją skrzynkę mailową pomysły i inspiracje na zajęcia z przedszkolakami oraz informacje o nowych publikacjach, szkoleniach, a także… wyjątkowych promocjach!
Zapisz się!
16. edycja FORUM | Kraków | 25-26 kwietnia 2024 zapisz się