"Czwarte Ogólnopolskie Dni Bezpiecznego Przedszkola w PM 11 w Pabianicach"

Wydarzenie dodał(a) Agnieszka Baśko

„Bezpiecznym przedszkolakiem być to ważna sprawa, bo bezpieczeństwo dzieci to nasza podstawa” –
relacja z podsumowania działań profilaktycznych podejmowanych w Przedszkolu Miejskim nr 11 z Oddziałami Integracyjnymi w Pabianicach w zakresie bezpieczeństwa w ramach realizowanego programu „Bezpieczny przedszkolak – mądry przedszkolak” oraz włączenia się w obchody Czwartych Ogólnopolskich Dni Bezpiecznego Przedszkola.

Dołączyliśmy do przedszkoli z całej Polski ponieważ przyświeca nam także w tym roku dewiza, że BEZPIECZNY PRZEDSZKOLAK DZIŚ, TO BEZPIECZNE SPOŁECZEŃSTWO JUTRO.

Uroczyste obchody Dni Bezpiecznego Przedszkola rozpoczęliśmy od przypomnienia sobie podstawowych zasad bezpieczeństwa, jakie powinny przestrzegać dzieci w różnych sytuacjach i miejscach.

Mając na uwadze fakt, iż wiele niebezpieczeństw czyha na dzieci na drodze pierwszego dnia naszej uroczystości zaprosiliśmy do przedszkola policjantów i dzielnicowych z Komendy Powiatowej Policji w Pabianicach, którzy szczegółowo omówili wspólnie z nami zasady bezpiecznego poruszania się po drogach, zwrócili uwagę na prawidłowy sposób przewożenia dzieci w samochodach i na rowerach, a także na konieczność używania znaczków odblaskowych w trakcie poruszania się po jezdni po zmroku. Policjanci podczas zajęć zwrócili przedszkolakom uwagę na właściwe zachowania się w kontakcie z osobą obcą oraz w sytuacji, kiedy się zgubimy.

W kolejnym dniu naszego świętowania udaliśmy się do Komendy Powiatowej  Państwowej Straży Pożarnej, gdzie wzięliśmy udział w  zajęciach edukacyjnych na terenie jednostki. Przedszkolaki oglądały wyposażenie dyżurki, obejrzały przygotowywanie się strażaków do wyjazdu na akcję w trakcie usłyszanego alarmu oraz oglądały bojowe wozy strażackie. Jednak największą atrakcją była zabawa wężem strażackim podczas lania wodą różnego rodzaju strumieniami. Na zakończenie spotkania w podziękowaniu za zajęcia dzieci wręczyły strażakom pamiątkowy dyplom oraz wiersz pt. „Przedszkolaki – strażakom” specjalnie dla nich ułożony.

Natomiast ostatniego dnia uroczystych obchodów dzieci zaprosiły do przedszkola strażaków z Fundacji „Ogień zabija” i uczestniczyły w zorganizowanych przez nich warsztatach edukacyjnych, których celem było przypomnienie w jaki spoósb należy zachowywać się podczas pożaru. Podczas rozmów ze strażakami dzieci wykazały się znajomością numerów alrmowych oraz zaprezentowały prawidłowy sposób ewakuowania z budynku w chwili usłyszenia alarmu pożarowego. Dodatkową atrakcją była możliwość przymierzania ubiorów strażackich i wykonywania w nich prostych czynności związanych z pracą strażaka.  W trakcie zajęć dzieci opowiadały o tym, czego nie wolno im robić kiedy są same w domu oraz w jaki sposób powinny się zachować w momencie zaobserwowania niebezpiecznych sytuacji mogacych wywołać pożar. Strażacy zaprezentowali również przedszkolakom czujnik dymu i spray gaśniczy oraz opowiedzieli o ich ważnym zastosowaniu w gospodarstwie domowym lub przedszkolu.

Na zakończenie obchodów przedszkolaki otrzymały bezpieczne kolorowanki, dyplomy i odznaki oraz obiecały, że zawsze i wszędzie każdy przedszkolak bezpiecznym będzie.

Mamy nadzieję, że podejmowane przez nas działania profilaktyczne przyniosą wymerne rezultaty i nasze przedszkolaki będą pamiętały o zasadach bezpieczeństwa w różnych sytacjach i miejscach, a ich rodzice i opiekunowie będą systematycznie im je przypominać i utrwalać.

od Agnieszka Baśko

do Agnieszka Baśko