Znamy zwierzęta domowe

Wydarzenie dodał(a) Małgorzata Macuga

PRZEBIEG:

1. Powitanie- „Witam wszystkich których imię zaczyna się na głoskę….
  2. Wprowadzenie w temat zajęć, rozwiązywanie zagadek słownych:
  • tak cichutko chodzi, że go nikt nie słyszy i dlatego bardzo boją się go myszy (kot)
    • jest leniwy wielce, krok wolno odmierza, chodzi w kamizelce z twardego pancerza (żółw)
  • siedzi w klatce kolorowa, umie mówić różne słowa (papuga)
  • za kości rzucone, dziękuje ogonem (pies)
  • ma długie uszy, futerko puszyste, ze smakiem chrupie sałaty listek (królik)
  • rozciąga policzki jak woreczki małe, zimowe zapasy przenosi w nich całe (chomik)
  1. Nazywanie zwierząt i odszukiwanie ich na obrazkach.
  2. Podział na sylaby (dzieci młodsze)i głoski (dzieci starsze) nazw zwierząt domowych: pies, kot, królik, chomik, rybka, papuga, żółw.
  3. „Usypiamy zwierzaka” - śpiewanie piosenki „Ach spij kochanie” na różnych samogłoskach.
  4. Pytania dla dzieci:
  • Czy wszystkie głoski wymamiamy tak samo? Które są długie, a które krótkie?
  • Jak nazywają się te głoski?
  • Jak je odróżniamy od innych?
  • Jakim kolorem je zaznaczamy?

Przypomnienie podziału na spółgłoski i samogłoski.

1. „Podpisz obrazek” - budowanie modelu słowa z użyciem niebieskich i czerwonych kartoników.
  2. Zabawa ruchowa. Dzieci na polecenie nauczyciela naśladują sposób poruszania się: papugi, kota, psa, rybki, chomika, królika.
  3. Zabawa orient.-porządkowa. z elementami syntezy słuchowej wyrazów „Jakie to słowo?”.
    Uczestnicy biegają w rytm tamburyna. Na sygnał zatrzymują się, prowadząca wymawia nazwę zwierzęcia głoskami a dzieci mają za zadanie stanąć przy obrazku odpowiedniego zwierzęcia.
  4. Ćwiczenia Paula Dennisona – wykonywanie ruchów naprzemiennych według instrukcji nauczyciela celem usprawniania  pisania:
    Dotknij lewą ręką prawego łokcia i odwrotnie
    Dotknij lewą ręką prawego ucha i odwrotnie
    Dotknij lewą ręką prawego kolana i odwrotnie
  5. Ćwiczenia grafomotoryczne „Rybka” – pogrubianie konturu ryby ołówkiem według instrukcji(kreślimy od lewej do prawej, zaczynamy od góry), kolorowanie rysunku według własnego pomysłu.
  6. Pożegnanie dzieci, podziękowanie za wspólną zabawę.

od Małgorzata Macuga

do Małgorzata Macuga