IV Rodzinny Rajd Rowerowy

Wydarzenie dodał(a) Beata Spychalska

"Wybierz pracę, którą kochasz, a nie będziesz musiał pracować nawet przez jeden dzień w swoim życiu." – Konfucjusz

4 lata temu wychodząc z założenia, że trzeba z życia czerpać jak najwięcej zaczęłam szukać swojego miejsca na ziemi. CV złożyłam w wielu placówkach, jednak w końcu los się do mnie uśmiechnął i dostałam ofertę w przedszkolu, które od dziecięcych lat wspominam z sentymentem. I tak z dnia na dzień uczyłam się w praktyce pracy z dziećmi i rodzicami, z resztą uczę się ich cały czas.

W toku realizacji planu rocznego trzeba było zmobilizować dzieci i ich najbliższych do aktywności ruchowej. Zbliżała się wiosna i pora była wyciągnąć swój rower z piwnicy, żeby rozruszać nieco kości. W głowie pojawił się pomysł. W mieście co rusz organizowane były rajdy rowerowe… a to Rajd z Bibliotekarzami, a to Setka Tour De Calisia, a to Sobotnie Wędrówki Rowerowe i  wiele, wiele innych… Wszystkie dla dorosłych i młodzieży… A co z dziećmi? Co z maluchami, które dopiero co nauczyły się jeździć na rowerkach z doczepianymi kółkami lub tymi, którzy właśnie doczepiane kółka zrzucili? Co z rodzicami, którzy lubią wozić swoje pociechy w fotelikach lub doczepkach? Strzał w 10! Dzięki współpracy z Klubem Turystyki Kolarskiej "Cyklista" Kalisz  od 2014 r. łączymy pokolenia miłośników jednośladów, kiedy to odbył się pierwszy rajd rowerowy „Z przedszkolakiem na rowerze”.

W tym roku, ponad 120 osób wzięło udział w IV Rodzinnym Rajdzie Rowerowym "Z przedszkolakiem na rowerze", jaki odbył się 13 maja 2017r. Najmłodszy uczestnik miał niespełna rok, najstarszy przeszło 80! Były z nami dzieci, które na 1. rajdzie były pasażerami w fotelikach na rowerach taty i mamy, a teraz jechały samodzielnie na swoich własnych, "dużych" rowerach bez doczepionych kółek.
Ta organizowana przez Niepubliczne Przedszkole "Pluszowy Miś" oraz Klub Turystyki Kolarskiej "Cyklista" impreza rowerowa z roku na rok przyciąga coraz większą rzeszę miłośników 2 kółek – w porównaniu do ubiegłego roku, uczestników tym razem było aż dwukrotnie więcej. Swój udział w tej frekwencji miało zapewne również słońce, które tego dnia postanowiło umilić przejażdżkę.
Na miejscu zbiórki, przed kaliskim teatrem, już na godzinę przed startem przedstawiciele policji znakowali rowery wszystkim zainteresowanym. W tym samym czasie z minuty na minutę pojawiało się coraz więcej uczestników z maluchami na fotelikach, w przyczepkach, na doczepkach oraz własnych 2 i 4 kółkach. Po kilku zagadnieniach formalnych oraz pamiątkowym zdjęciu, wielobarwny peleton ruszył na sobotnią wycieczkę.
Grupa była zabezpieczana przez klubowiczów "Cyklisty", gotowych do pomocy w przypadku ewentualnych problemów i drobnych awarii jednośladów. Trasa rajdu wiodła dobrze wypróbowanym szlakiem przez Park Miejski na plażę w Szałe. Tempo rajdu, ustalone pod najmłodszych jego uczestników, okazało się prawdziwą szkołą cierpliwości dla starszych dzieci: "Jak to zrobić, żeby wytrzymać i nie wyprzedzić prowadzącego?" – to pytanie pojawiało się z pewnością w głowie wielu z nich.
Dzięki zaangażowaniu wielu osób na małych uczestników rajdu czekało wiele upominków. W czasie odpoczynku na mecie dzieci brały udział w zabawach sportowych - jak robienie ogromnych baniek mydlanych oraz rzut piłką do kosza... rowerowego! Ponadto, podobnie jak w zeszłym roku, dzieci przywiozły ze sobą prace plastyczne związane z jazdą na rowerze oraz zaprezentowały przed publicznością wiersze i piosenki! Wszystko to oczywiście z mocą upominków i przy żartach klauna. Drożdżówki, jabłuszka i soki dodały sił i energii, po krótkim odpoczynku i zakończeniu zabaw, grupa ruszyła w drogę powrotną.

Minął tydzień od Rajdu a w głowie już plany na kolejny rok…
i  znów liczę na słońce i pogodę!

Więcej zdjęć i relacje:

• relacja i więcej zdjęć:http://www.cyklista.kalisz.pl/relacje-cyklista-kalisz/2017/1897-iv-rodzinny-rajd-rowerowy-z-przedszkolakiem-na-rowerze
  • film z II rajdu w 2015r.: https://youtu.be/D_VIkBBd-pQ

od Beata Spychalska