KRASNALE realizują program pt. "Poczytaj! - Posłucham..."

Wydarzenie dodał(a) Danuta Sieklucka

Od dwóch lat w naszym Przedszkolu w Malechowie w najmłodszych grupach wdrażany jest autorski program z zakresu rozwijania zainteresowań czytelniczych pn. „POCZYTAJ! – POSŁUCHAM…”

Głównym celem programu jest rozbudzenie u dzieci potrzeby kontaktu z książką i czasopismami oraz rozwijanie zainteresowań czytelniczych.

Program opiera się głównie na:

- spotkaniach w „Kąciku Książki” w sali - zwyczaju czytania, opowiadania baśni, bajek i bajeczek, recytowania wierszy dzieciom o stałej porze dnia (pora poobiedniego odpoczynku);

- okazjonalnym czytaniu dzieciom przez chętnych rodziców, pracowników przedszkola i zaproszonych gości oraz chętną młodzież z Gimnazjum w Malechowie;

- uczestniczeniu dzieci w zajęciach cyklicznych „Spotkanie z bajką”;

- akcji „Wędrująca Książka” polegającej na przyniesieniu swojej książki z domu do kącika „Wędrująca Książka”, a w zamian wypożyczenie innej, przeczytanie jej wraz z dzieckiem, wpisaniu się na Kartę Czytelnika, przyniesieniu z powrotem i wyborze następnej;

- spotkaniach w Gminnej Bibliotece Publicznej w Malechowie;

- zaprojektowaniu książki wspólnie z rodzicami pt. „Opowieść o mnie”;

- „Mini zgaduj-zgaduli” utrwalającej znajomość bajek dla dzieci;

- konkursie plastyczno – technicznym – w tym roku będzie to konkurs pt. „Postacie bajkowe z łyżek gotowe”.

KRASNALE, dzieci 3,4-letnie bardzo chętnie uczestniczą w programie. Z radością biorą udział w zajęciach pn. „Spotkanie z bajką” poznając kolejnych bohaterów dziecięcej literatury. Dużym powodzeniem i zainteresowaniem cieszy cię stworzony na potrzeby programu kącik ”Wędrującej Książki” – dzieci wyposażyły go w przyniesione z domu książeczki, które obecnie krążą z rąk do rąk ciesząc swoją zawartością. Każde z dzieci pragnie zostać najlepszym czytelnikiem. W program zaangażowali się bardzo rodzice, którzy odwiedzają często przedszkole i czytają Krasnalom podczas ich poobiedniego odpoczynku. W ramach programu Krasnale odwiedziły także tutejszą bibliotekę i wzięły udział w zajęciach na temat „Książka – ważna rzecz!” i „Baśnie, bajki, bajeczki”. Ciekawym przedsięwzięciem było również stworzenie przez dzieci przy współudziale rodziców książeczki pt. „Opowieść o mnie”.

W naszym przedszkolu we wszystkich grupach wiekowych propaguje się czytelnictwo. W grupie 4,5-latków działa „Klub Czytających Rodziców” a 5,6-latki realizują program edukacyjny „Wędrująca Książka” przy współpracy z przedszkolami w całej Polsce.

Czytanie jest „witaminą dla umysłu i duszy dziecka” – tak  powiedziała propagatorka i inicjatorka akcji „Cała Polska czyta dzieciom”. Warto zaaplikować tę witaminę jak najwcześniej, można też nadrobić jej braki już dziś, od zaraz.

Danuta Sieklucka

Nauczycielka w Przedszkolu w Malechowie, autorka programu „POCZYTAJ! – POSŁUCHAM…”

Książka dla przedszkolaka

Projekt zachęcający do promowania czytelnictwa oraz rozbudzania miłości do literatury wśród dzieci od najmłodszych lat.

od Danuta Sieklucka

do Danuta Sieklucka