Olimpiada przedszkolakowa 2017

Konspekt zajęć w grupie 3 – 6-latków

Osoby odpowiedzialne: Urszula Kapuścik

Cele:

* rozwijanie sprawności ruchowej dzieci;
* kształtowanie postawy prozdrowotnej;
* kształtowanie pozytywnych cech charakteru;
* wdrażanie do współdziałania i współżycia w grupie;
* wdrażanie do czynnego wypoczynku;
* propagowanie kultury fizycznej wśród dzieci;
* promowanie sportu jako aktywnego wypoczynku;
* integracja dzieci przedszkolnych;
* wdrażanie do bezpiecznego wykonywania zaplanowanych zadań sportowych;

Przybory sportowe:

• woreczki

• piłki tenisowe,

• tacki,

• piłki do skakania,

• piłki

• bramki,

• pachołki,

• bramki ogrodowe,

• kosze,

• tunel,

• płotki,

• skakanki,

• hula-hop,

• chusty Klanza,

• lina do przeciągania,

• koce,

1. Olimpiada będzie odbywała się w godzinach od 9:15 – 11:30.

UWAGA!

Prosimy, aby wszyscy wychowawcy, opiekunowie byli ubrani w koszulki z logo przedszkola!

Na zebraniu poprzedzającym olimpiadę – wychowawcy określają kolor koszulki swojej grupy. Wychowawcy również losują kolejność brania udziału w konkurencjach.

Zadania do wykonania przed olimpiadą dla wszystkich grup:

• wybrać kolor ubioru charakterystycznego dla grupy (dodatkowe oznaczenia grupy np. herb, chustki, chorągiewki itp. – wg uznania i pomysłu wychowawców grupy);

• nauczyć się „Hymnu olimpijskiego”;

• przygotować dzieci pod kątem olimpijskich konkurencji;

• przeprowadzić zajęcie na temat „sportowego zachowania”, utrwalić pojęcia: „olimpiada”, „sport”, „sportowiec”, „konkurencje sportowe”, „maraton”;

Pozostałe prace przygotowawcze:

• informacja dla rodziców o planowanej olimpiadzie – plakat.

• dyplomy dla grup, nauczycieli, opiekunów,

• stolik – baza dla każdej grupy;

• stanowiska na placu zabaw, tory przeszkód, przybory sportowe,

• sprzęt nagłaśniający, płyta CD z „Hymnem olimpijskim”

Przebieg uroczystości:

1. Powitanie wszystkich grup.

2. Otwarcie olimpiady przez dyrektora przedszkola.

3. Odśpiewanie „Hymnu olimpiady”.

4. Uroczyste ślubowanie:

„ Obiecuję – uczciwie zadania wykonywać,

Obiecuję - nie płakać, jeśli nie uda mi się wygrać.
Obiecuję wszystko z siebie dać

i sportowo się zachowywać!”

1. Prezentacja grup.

Grupa jest przeprowadzana przez poszczególne konkurencje przez wychowawcę (każde dziecko podejmuje się zadań) pod nadzorem organizatorów. Obsługa – pomagają wychowawcom w sprawnym przebiegu wydarzenia. Organizator na bieżąco notuje osiągnięcia grupy, wychowawca grupy wspiera organizatorów. Wychowawca oraz opiekunowie dbają o dyscyplinę oraz bezpieczeństwo grupy w trakcie trwania olimpiady.

Grupy w oczekiwaniu na udział w konkurencjach, udają się do swojej „bazy” – przygotowują pracę plastyczną na wylosowany przez wychowawcę temat.

Każda z grup przed rozpoczęciem konkurencji olimpijskich bierze udział w akcji „SPRINTEM DO grupkach. Technika dowolna (bieg, marszobieg). Dystans dowolny. Przebyty dystans będzie wyliczany przez przemnożenie ilości dzieci które wzięły udział w maratonie przez długość trasy jaka przebiegły. W biegu biorą udział wszystkie grupy przedszkolne.

KONKURENCJE OLIMPIJSKIE - grupy młodsze: „Krasnale”, „Tygryski”

1. TOR PRZESZKÓD:

• przejście toru przeszkód, będącego wyposażeniem ogrodu przedszkolnego (tuż przy wejściu na ogród przedszkolny),

• przejście przez płotki,

• przejście po linie, stopa za stopą,

• skoki obunóż do kolejno ułożonych hula hop,

• wejście na drabinki i zjazd zjeżdżalnią

• podział grupy na dwie równie drużyny – podawanie sobie piłki między nogami, nad głową,

• rzut i chwyt piłki przez dziecko z dorosłym,

• slalom między pachołkami

• na końcu toru: dziewczynki – rzut piłką do celu, chłopcy – celowanie piłką do bramki.

1. Przeciąganie liny.

KONKURENCJE OLIMPIJSKIE – grupy starsze

1. TOR PRZESZKÓD:

• przejście wyznaczoną trasą z piłką na talerzyku – slalom między drzewkami (po prawej stronie lokomotywy),

• przejście po linii – skakance,

• skoki na gumowej piłce

• przejście tunelem

• przejście z woreczkiem na głowie

• rzut woreczkiem do celu

• wejście na przyrządy na placu zabaw

1. Rywalizacja między grupami: wychowawca typuje 3 dziewczynki do skakania na skakance, 3 chłopców do celowania piłką do bramki.

Reszta grupy dopinguje reprezentantów.

Dzieci zdobywają punkty dla drużyny: skakanka – czas, celowanie piłką do bramki – ilość trafień.

1. Przeciąganie liny

Zakończenie imprezy:

Prezentowanie przygotowanych plakatów przez grupy – przyznanie punktów -3, 2, 1. Umieszczenie plakatów na tablicach grupowych w holu przedszkola. Podsumowanie wyników, ogłoszenie zwycięzców. Podziękowanie za aktywny udział w olimpiadzie, wręczenie dyplomu i nagrody dla każdej grupy, wręczenie dyplomów wychowawcom oraz obsłudze, wręczenie medalu każdemu uczestnikowi olimpiady. Zaśpiewanie hymnu olimpiady. Powrót grup do sal.

od Urszula Kapuścik

do Urszula Kapuścik