Kolorowa kapusta

Wydarzenie dodał(a) Mariola Zdanowicz

Czy ktoś widział niebieską czy pomarańczową kapustę? A dzieci z grupy pięciolatków nie tylko ją widziały, ale samodzielnie zmieniły jej kolor. Była to kolejna  zabawa badawcza,w której dzieci wzięły udział. Do zabawy wykorzystaliśmy barwniki do jajek, kapustę pekińską i białe chryzantemy. Zadania dzieci to: rozpuścić w ciepłej wodzie barwnik, podciąć końcówki roślin i włożyć do pojemników kwiaty i liście kapusty pekińskiej. Najtrudniejsze okazało się oczekiwanie na efekty, bo trwało to kilka dni. Przedszkolaki codziennie sprawdzały efekty swoich działań. Na tej podstawie wyciągnęli wnioski, kapusta pekińska najszybciej zmieniła kolor, a na barwę kwiatów trzeba było czekać dłużej oraz kolory intensywne są lepiej widoczne. Zabawa ta pokazała też, że rośliny piją wodę oraz że wszystko, co spożywamy wpływa na nasz organizm.

od Mariola Zdanowicz

do Mariola Zdanowicz