"Apetyt na zdrowie" - zajęcia warsztatowe z Instruktorem Pierwszej Pomocy

Wydarzenie dodał(a) Agnieszka Baśko

SCENARIUSZ  ORGANIZACJI ZAJĘĆ WARSZTATOWYCH PRZYGOTOWUJĄCYCH DO UDZIELANIA PIERWSZEJ POMOCY PRZEDMEDYCZNEJ ZORGANIZOWANYCH PRZY WSPÓŁPRACY Z INSTRUKTOREM PIERWSZEJ POMOCY
W RAMACH OBCHODÓW ŚWIATOWEGO DNIA ZDROWIA.

1. TYTUŁ WARSZTATÓW:  „APETYT NA ZDROWIE”.
  2. TERMIN: 07. 04. 2017 R.
  3. MIEJSCE: SALA GIMNASTYCZNA.
  4. ADRESACI: DZIECI ZE WSZYSTKICH GRUP WIEKOWYCH Z PRZEDSZKOLA MIEJSKIEGO NR 11 Z ODDZIAŁAMI INTEGRACYJNYMI W PABIANICACH.
  5. ORGANIZATOR/GOSPODARZ: PRZEDSZKOLE MIEJSKIE NR 11 Z ODDZIAŁAMI INTEGRACYJNYMI WE WSPÓŁPRACY Z INSTRUKTOREM PIERWSZEJ POMOCY.
  6. OSOBY ODPOWIEDZIALNE ZA ORGANIZACJĘ I PRZEBIEG WARSZTATÓW: AGNIESZKA BAŚKO, DOROTA RECHCIŃSKA, MAGDALENA BOROWIEC.
  7. CELE WARSZTATÓW:
  • Przybliżenie znaczenie właściwego odżywiania się, dbania o higienę oraz aktywnego trybu życia
    w prawidłowym rozwoju i zdrowiu dzieci w wieku przedszkolnym.
  • Kształtowanie umiejętności radzenia sobie w sytuacjach zagrażających zdrowiu i życiu.
  • Upowszechnianie wśród dzieci wiedzy dotyczącej udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej
    w najczęściej spotykanych urazach.
  • Przypomnienie prawidłowego sposobu powiadamiania służb ratunkowych o wypadku lub zdarzeniu wraz
    z numerami alarmowymi.
  • Przygotowanie dzieci do wykonywania prostych czynności związanych z opatrywaniem ran.

Etap I –   PRZYGOTOWANIA   POPRZEDZAJĄCE   WARSZTATY:

1. Ustalenie terminu i przebiegu warsztatów, włączenie się do obchodów Światowego Dnia Zdrowia, pozyskanie informacji ze stronyWojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Warszawie oraz Światowej Organizacji Zdrowia (WHD) dotyczących tegorocznych obchodów oraz hasła przewodniego.
  2. Nawiązanie współpracy z Instruktorem Pierwszej Pomocy.
  3. Opracowanie i wydrukowanie dokumentów oraz przygotowanie niezbędnych pomocy dydaktycznych (scenariusz, ilustracje dotyczące sposobów dbania o zdrowie, dyplomy, medale, przysięga, podziękowanie, notatka do gazety i kroniki, apteczka pierwszej pomocy wraz z instrukcją udzielania pierwszej pomocy, środki opatrunkowe, telefon, fantom, materac).
  4. Przygotowanie plakatu informacyjnego dla rodziców o planowanych warsztatach oraz szczegółowej organizacji.
  5. Przygotowanie oprawy fotograficznej - aparat fotograficzny.

Etap II –   PRZEBIEG   WARSZTATÓW:

1. Powitanie wszystkich dzieci, wprowadzenie do tematu, przybliżenie informacji
    o istocie obchodów Światowego Dnia Zdrowia oraz przedstawienie zaproszonego gościa.
  2. „W jaki sposób dbamy o nasze zdrowie? – rozmowa kierowana pytaniami poparta omówieniem ilustracji tematycznych.
  3. „Co należy zrobić, kiedy nasze zdrowie zaczyna się psuć” – podawanie propozycji działań możliwych do podejmowania w celu poprawy naszego zdrowia. Zapisywanie propozycji na plakacie.
  4. „Na ratunek” – przypomnienie procedury udzielania pierwszej pomocy wraz z numerami alarmowymi oraz prawidłowego sposobu powiadamiania służb ratunkowych o zdarzeniu lub wypadku, połączone z ćwiczeniami praktycznymi
    z wykorzystaniem fantomu oraz dzieci w roli poszkodowanych układanych w pozycji bocznej ustalonej.
  5. „Apteczka pierwszej pomocy” – zwrócenie uwagi na miejsca, w których w naszym przedszkolu możemy ją odnaleźć, zaprezentowanie książeczki zawierającej instrukcję udzielania pierwszej pomocy w różnorodnych przypadkach stanowiącej załącznik do apteczki, oglądanie zawartości apteczki, próba rozpoznawania i nazywania niektórych jej elementów oraz określanie do czego mogą służyć. Omówienie rodzajów opatrunków i sytuacji, kiedy należy je wykonać, połączone z ćwiczeniami praktycznymi związanymi z opatrywaniem ran.
  6. „Pasowanie na Małego Ratownika” – uroczyste złożenie przysięgi autorstwa A. Baśko, wręczenie pamiątkowych dyplomów oraz medali.

Przysięga „Małego Ratownika”

Ja, od dzisiaj obiecuję, że każdego w potrzebie uratuję.

Nie straszny mi ból, krew czy złamanie.

Jeśli ktoś będzie potrzebował pomocy, będę na zawołanie.

Dobrym słowem i garścią otuchy rannych będę wspierał

By każdy potrzebujący wiedział, że ma we mnie ratownika – przyjaciela.

7. Podziękowanie za udział w zajęciach, pożegnanie, czynności porządkowe w sali gimnastycznej.

Pabianice, 07. 04. 2017r.                                                 Opracowanie:

Agnieszka Baśko, Dorota Rechcińska,  Magdalena Borowiec

od Agnieszka Baśko