"Zamieszanie w krainie bajek" - zajecie otwarte

Wydarzenie dodał(a) Magdalena Kasznia

Scenariusz zajęcia otwartego dla rodziców

w grupie dzieci 4-letnich.

Przygotowała: Magdalena Kasznia

Data:11.04.2017 r.

Temat: „Zamieszanie w krainie bajek”- wpływ literatury dziecięcej na wzmacnianie więzi rodzinnych.

Cel ogólny:

• pogłębianie więzi łączącej dzieci, rodziców i nauczycieli
  • rozwijanie zainteresowań dzieci bajkami i baśniami

Cele szczegółowe:

Dziecko:

• rozwiązuje zagadki
  • rozpoznaje literki
  • uważnie słucha
  • śpiewa piosenki
  • wymienia poprawne nazwy bajek
  • reaguje na zmiany  w muzyce
  • układa pocięty obrazek w całość
  • zna wybrane bajki i ich bohaterów
  • współdziała w zespole

Metody:

- czynna – zadań stawianych dziecku

- słowna – rozmowa, objaśnienia, instrukcje, zagadki, list

- oglądowa – pokaz

Formy pracy:

- praca z całą grupą

- praca w zespołach

Środki dydaktyczne:

Nagrania muzyczne, kuferek, list od bajkowej wróżki, zagadki czarodzieja Kadabry, jabłka, sylwetki: Królewny Śnieżki, Jasia i Małgosi, Calineczki, Czerwonego Kapturka, puzzle do układania: chomik, jaskółka, mysz, żaba, obrazek chatki krasnoludków, domku Calineczki,  Baby Jagi i Czerwonego Kapturka

Przebieg:

1. Powitanie wspólnie z rodzicami przy piosence „ Jesteśmy wszyscy razem”.

Po odśpiewaniu piosenki rodzice siadają przy stoliczkach, dzieci zostają  w kręgu na dywanie.

1. „ Zaproszenie do świata bajek”-

Witam serdecznie wszystkie dzieci i naszych miłych gości. Dzisiaj chciałabym  Was zaprosić w podróż do „ Krainy bajek”.

Nagle słychać pukanie do drzwi sali przedszkolnej. Nauczycielka  odbiera

„ przesyłkę”-kuferek i list. Prowadząca odczytuje list.

Kochane przedszkolaki, witam Was serdecznie.

Jestem bajkową wróżką i przybywam do Was z Krainy Bajek. Na Krainę Bajek spadło wielkie nieszczęście. Otóż zły czarodziej Kadabra rzucił na nas klątwę. W bajkowej krainie wszystko się pomieszało. Nikt teraz nie wie, w jakiej mieszkał bajce i nie może do niej wrócić. To straszne i smutne, ale jest na to rada. Wy możecie pomóc naszym bohaterom, bo przecież bardzo dobrze znacie wszystkie bajki. Czy chcecie im pomóc i zdjąć zaklęcie z bajkowej krainy? Jeżeli tak, to musicie wykonać wszystkie zadania złego czarodzieja Kadabry. Przekazuję Wam kuferek, w którym zły czarodziej ukrył zadania. Życzę wam powodzenia.

Bajkowa Wróżka
Ps. Proszę  o odkrycie tablicy. Znajdują się na niej  domki: Królewny Śnieżki, Calineczki Czerwonego Kapturka i chatka Baba Jagi. Pod obrazkami przyklejone są sylwety postaci z wymienionych bajek. Będą Wam potrzebne do wykonania zadań czarnoksiężnika Kadabry.

Na przykrytej materiałem tablicy znajduje się napis: KRAINA BAJEK. Po odczytaniu listu nauczyciel pyta dzieci o nazwy pierwszych literek w wyrazach oraz czyje imię rozpoczyna się na te literki -wykorzystanie  elementów metody nauki czytania I. Majchrzak.

1. Zadania czarodzieja Kadabry:

• Zadanie 1- czyta rodzic przebrany za Śnieżkę

Odgadnijcie zagadkę:

Jestem królewną,

lecz nie mieszkam w pałacu.

Moje imię podobne jest do śniegowego płatka.

Kto je odgadnie – ten dobry koleżka.

Nazywam się Królewna ………. (Śnieżka)

Nauczyciel: Już wiemy, o kogo chodzi, ale Śnieżka uwięziona jest wśród innych postaci. Teraz zapraszam trzech odważnych rodziców. Jeżeli w 4 minuty zjecie jabłko uwolnicie z czarów Śnieżkę i będzie mogła wrócić do chatki krasnoludków.

Wybrani rodzice wykonują zadanie. Dzieci kibicują.

Po wykonaniu wybrane dziecko przypina na tablicy sylwetę Śnieżki obok narysowanego domku krasnoludków.

Zabawa ruchowa z rodzicami Gasca Zurli- „ A ram sam sam”.

• Zadanie 2- czytają rodzice przebrani za Jasia i Małgosię- odgadnijcie kolejną zagadkę:

Z jakiej wyszliśmy bajki?

To my – brat i siostrzyczka.

Znaleźliśmy w lesie „słodką” chatkę

i zjedliśmy z jej dachu pierniczka.

Nie mamy na imię Staś i Zosia,

bo my jesteśmy ………. (Jaś i Małgosia)

Rodzic: Jeśli chcecie by Jaś i Małgosia byli wolni, musicie wykonać jeszcze jedno zadanie.

Zły czarnoksiężnik pozamieniał tytuły bajek. Posłuchajcie zamienionych tytułów i podajcie ich poprawne nazwy:

•  „Cudowny Kapturek”
  • „Janek i Gosia”
  • „Gapciusek”
  • „Kot w autobusie”
  • „O rybaku i rudej rybce”

Po wykonaniu zadania wybrane dziecko przypina sylwetę Jasia i Małgosi obok domku Baby Jagi.

• Zadanie 3- czyta rodzic przebrany za Czerwonego Kapturka-odgadnijcie zagadkę:

Szła do chorej babci, wilka się nie bała.

Czerwoną czapeczkę na głowie miała ………. (Czerwony Kapturek)

Nauczyciel: Czerwony Kapturek wróci do swojej bajki jeśli wykonacie „ Rodzinny taniec”- Rodzic z dzieckiem swobodnie poruszają się w rytm muzyki,

jednak muszą być bardzo uważni, bo gdy muzyka ucichnie ,rodzic przykuca, a dziecko szybko odnajduje rodzicai siada mu na kolanie.
Po wykonaniu zadania, sylweta Czerwonego Kapturka przypięta jestobok obrazka domku .

• Zadanie 4- czyta rodzic przebrany za Calineczkę

Mała jak paluszek w płatkach róży spała

gdy spadła do ogrodu

żaba ją porwała.

Czy wiesz jak na imię ta panienka miała? ………. (Calineczka)

Nauczyciel: Calineczka wróci do swojej bajki, jeśli odgadniecie, jakie postacie z tej bajki schowały się w kopertach. Musicie je ułożyć z puzzli i nazwać.

Dzieci podzielone na 4 grupy układają z pociętych części postacie: chomika, jaskółki, myszy i żaby.

Po wykonaniu zadania, sylweta Calineczki przypięta jest  obok narysowanego domku – kwiatka.

1. Powrót bohaterów do krainy bajek.

To było ostatnie zadanie czarnoksiężnika. Myślę, że znakomicie się spisaliście i Czarodziej Kadabra pozwolił już wszystkim bohaterom powrócić do swoich bajek. Dzięki Waszej pomocy w krainie bajek zapanował ład i porządek.

1. Pożegnanie z rodzicami zabawą integracyjną Brigada Bum „Chu chu ua”

od Magdalena Kasznia

do Magdalena Kasznia