Projekt "Książka dotykowa dla Każdego"

Wydarzenie dodał(a) Agnieszka Langmesser

Projekt „Książka dotykowa dla Każdego”

Idea projektu:

Projekt „Książka dotykowa dla Każdego” ma w swych założeniach uwrażliwić uczestników, rozwijając ich poczucie empatii. Ma zwrócić uwagę na istnienie i potrzeby osób niepełnosprawnych oraz (co bardzo ważne) na możliwości współtworzenia i współdziałania osób pełnosprawnych i niepełnosprawnych.  Każdy może taką książkę stworzyć i Każdy może z niej korzystać. Książki takie są szczególnie cenne dla dzieci o specjalnych potrzebach edukacyjnych, dlatego prace konkursowe zostaną przekazane do Ośrodka Czytelnictwa Chorych i Niepełnosprawnych Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku. Z powodzeniem mogą z nich korzystać także osoby pełnosprawne. Będzie to pierwszy  tego typu księgozbiór w  Gdańsku. Do dzieła Autorzy. Stwórzmy  go RAZEM !

Historia pomysłu:

Inspiracją do zorganizowania konkursu w Gdańsku były spostrzeżenia dotyczące potrzeb i aktywności dzieci, zaobserwowane w Publicznym Przedszkolu „Trzynastka”. Stymulacja dotykowa w znaczący sposób wpływa na motywację i sam przebieg procesów uczenia się. Dzieci, które mogą manipulować różnorakim materiałem, stają się zdecydowanie bardziej aktywne i twórcze.

Obserwacja ta przerodziła się w pomysł na stworzenie konkursu, który powstał dzięki współdziałaniu Publicznego Przedszkola „Trzynastka” oraz Kreatywnej Pedagogiki-  projektu doskonalenia zawodowego gdańskich nauczycieli przy Wydziale Rozwoju Społecznego Urzędu Miasta Gdańska, której hasło brzmi: „Uczymy mądrze, twórczo, inaczej”.

Zadanie:

Projekt „Książka dotykowa dla Każdego” polega na stworzeniu książki dotykowej,  której wypukłe ilustracje wykonane są z materiałów o różnej fakturze.

Tworząc książkę dotykową można zilustrować własny tekst albo wykorzystać znane bajki, wierszyki, wiersze etc. lub poprzestać tylko na ilustracjach opowiadających jakąś historię. Prace powinny liczyć 4-8 stron i być przygotowane w formacie A4 lub mniejszym. Do ich wykonania warto użyć materiałów dość trwałych o różnorodnych fakturach oraz zadbać o solidne wykonanie tak, by mogły długo służyć czytelnikom.

(Szczegółowe informacje znajdują się  w dziale „Konkursy”- http://blizejprzedszkola.pl/konkurs-4428)

Książka dla przedszkolaka

Projekt zachęcający do promowania czytelnictwa oraz rozbudzania miłości do literatury wśród dzieci od najmłodszych lat.

od Agnieszka Langmesser

do Agnieszka Langmesser