Kaprysy marcowej pogody - zabawa dydaktyczna

Wydarzenie dodał(a) Edyta Pawlukiewicz

Konspekt zajęć dla dzieci z oddziału II (3 – 4 latki)

Temat: „Kaprysy marcowej pogody”- zabawa dydaktyczna

Cele:

• Nazywa typowe zjawiska atmosferyczne: pada deszcz, śnieg, świeci słońce, wieje wiatr, burza (3l)
  • Określa zjawiska atmosferyczne charakterystyczne dla wiosny: pada deszcz, wiej wiatr, pada śnieg, świeci słońce (4l)
  • Wie (rozumie konieczność) dla czego należy ubierać się odpowiednio do pogody
    (3 – 4l)

Metoda pracy: czynna (praktycznego działania), słowna, oglądowa, pedagogika zabawy
                            KLANZA

Forma pracy: praca z całą grupą, praca  indywidualna,

Środki dydaktyczne: papierowe: białe kulki śniegu, niebieskie kulki deszczu, słoneczko, chmury, pomarańczowe skrawki papieru - błyskawice, paski niebieskiej bibuły, chusta animacyjna, podkład muzyczny, magnetofon, zagadki, ilustracje, kontury dużego garnka, szablony małych garnków, obrazki różnych zjawisk atmosferycznych, klej.

Przebieg zajęć:

1. Wprowadzenie w temat zajęć. Dzieci siedzą wokół rozłożonej chusty. Nauczyciel wypowiada rymowankę, odpowiednio ilustrując jej treść:

Raz śnieg pada (n. rozsypuje papierowe białe kulki),

a raz deszcz (n. rozsypuje niebieskie kulki).

Czasem słońce wyjdzie też (n. pokazuje sylwetę słońca i rzuca ją na chustę).

Jedna chmurka, druga chmurka (n. pokazuje sylwety chmurek i rzuca je na chustę),

tu piorunek a tam wietrzyk.(n. pokazuje a następnie rzuca na chustę pomarańczowe skrawki papieru oraz paski niebieskiej bibuły).

Tak to w marcu właśnie bywa. Raz jest wiosna, a raz zima.

Zanim przyszła ciepła wiosna powiedzcie, co kapryśna pogoda nam przyniosła?...

Następnie nauczycielka zadaje dzieciom pytanie:  – o jakich  zjawiskach atmosferycznych była mowa w rymowance. Dzieci biorą chustę za uchwyty
i kilkukrotnie unoszą ją do góry tak aby symbole pogody wymieszały się ze sobą. Nauczycielka mówi, że istnieje przysłowie , które bardzo dobrze charakteryzuje marcową pogodę: „W marcu jak w garncu”.

1. Wspólne rozwiązywanie zagadek na temat zjawisk atmosferycznych charakterystycznych dla marcowej pogody.  Wskazywanie  na tablicy  obrazków przedstawiających rozwiązanie zagadek i umieszczenie ich w konturze garnka.

ZAGADKI:

• Widzisz je we dnie, nie widzisz w nocy.

Zimą grzeje słabo, latem z całej mocy. (słońce)

• Jaka to pierzynka biała, nie z pierza, ale z wody powstała?

Płynie po niebie, znasz ją  i wiesz, ze gdy jest ciemna,

Będzie z niej padał deszcz. (chmura)

•  Choć go nie widać, znać, że siłę ma.

Łamie w gniewie drzewa, chmury niebem gna. (wiatr)

• Gdy go długo nie ma wszyscy narzekają.

A gdy przyjdzie pod parasol się chowają. (deszcz)

• Sypał z nieba, z chmurki nocą całą, wszystko wokół pobielało. (śnieg)
  • Kiedy błyska, gdy ulewa, wicher wieje , łamie drzewa.

Znak, że idzie duża, groźna, straszna……. (burza).

Nauczycielka  recytuje wiersz o marcu w odpowiednim momencie dzieci wymieniają rożne zjawiska atmosferyczne będące rozwiązaniem zagadek. Zaakcentowanie, że wraz
z nastaniem wymienionych zjawisk atmosferycznych, wiążą się różne zagrożenia.

„Marzec”

Marzec ma ogromny garniec.

Miesza w nim przez cały czas,

Wieje w garnku nieustannie

Syczy coś i bulgocze.

- powiedz, Marcu,

Co masz w garncu?

- Mam składniki różnorodne:……….

- z nich przyrządzę wam pogodę.

1. Zabawa ruchowa ze śpiewem „Marcowa pogoda”  KLANZA.
  2. Dzieci siadają przy swoich stolikach na których przygotowane zostały kontury garnków, w których maja za zadanie umieścić rożne kartoniki ze zjawiskami atmosferycznymi charakterystycznymi dla marcowej pogody.

od Edyta Pawlukiewicz

do Edyta Pawlukiewicz