Społeczność
Miejsce na to, by zainspirować. Siebie i innych. Wieści z życia przedszkoli, konkursy, odpowiedzi na nurtujące Was pytania.
Kaprysy marcowej pogody - zabawa dydaktyczna
Wpis został sprawdzony przez moderatora
Konspekt zajęć dla dzieci z oddziału II (3 – 4 latki)
Temat: „Kaprysy marcowej pogody”- zabawa dydaktyczna
Cele:
- Nazywa typowe zjawiska atmosferyczne: pada deszcz, śnieg, świeci słońce, wieje wiatr, burza (3l)
- Określa zjawiska atmosferyczne charakterystyczne dla wiosny: pada deszcz, wiej wiatr, pada śnieg, świeci słońce (4l)
- Wie (rozumie konieczność) dla czego należy ubierać się odpowiednio do pogody
(3 – 4l)
Metoda pracy: czynna (praktycznego działania), słowna, oglądowa, pedagogika zabawy
KLANZA
Forma pracy: praca z całą grupą, praca indywidualna,
Środki dydaktyczne: papierowe: białe kulki śniegu, niebieskie kulki deszczu, słoneczko, chmury, pomarańczowe skrawki papieru - błyskawice, paski niebieskiej bibuły, chusta animacyjna, podkład muzyczny, magnetofon, zagadki, ilustracje, kontury dużego garnka, szablony małych garnków, obrazki różnych zjawisk atmosferycznych, klej.
Przebieg zajęć:
- Wprowadzenie w temat zajęć. Dzieci siedzą wokół rozłożonej chusty. Nauczyciel wypowiada rymowankę, odpowiednio ilustrując jej treść:
Raz śnieg pada (n. rozsypuje papierowe białe kulki),
a raz deszcz (n. rozsypuje niebieskie kulki).
Czasem słońce wyjdzie też (n. pokazuje sylwetę słońca i rzuca ją na chustę).
Jedna chmurka, druga chmurka (n. pokazuje sylwety chmurek i rzuca je na chustę),
tu piorunek a tam wietrzyk.(n. pokazuje a następnie rzuca na chustę pomarańczowe skrawki papieru oraz paski niebieskiej bibuły).
Tak to w marcu właśnie bywa. Raz jest wiosna, a raz zima.
Zanim przyszła ciepła wiosna powiedzcie, co kapryśna pogoda nam przyniosła?...
Następnie nauczycielka zadaje dzieciom pytanie: – o jakich zjawiskach atmosferycznych była mowa w rymowance. Dzieci biorą chustę za uchwyty
i kilkukrotnie unoszą ją do góry tak aby symbole pogody wymieszały się ze sobą. Nauczycielka mówi, że istnieje przysłowie , które bardzo dobrze charakteryzuje marcową pogodę: „W marcu jak w garncu”.
- Wspólne rozwiązywanie zagadek na temat zjawisk atmosferycznych charakterystycznych dla marcowej pogody. Wskazywanie na tablicy obrazków przedstawiających rozwiązanie zagadek i umieszczenie ich w konturze garnka.
ZAGADKI:
- Widzisz je we dnie, nie widzisz w nocy.
Zimą grzeje słabo, latem z całej mocy. (słońce)
- Jaka to pierzynka biała, nie z pierza, ale z wody powstała?
Płynie po niebie, znasz ją i wiesz, ze gdy jest ciemna,
Będzie z niej padał deszcz. (chmura)
- Choć go nie widać, znać, że siłę ma.
Łamie w gniewie drzewa, chmury niebem gna. (wiatr)
- Gdy go długo nie ma wszyscy narzekają.
A gdy przyjdzie pod parasol się chowają. (deszcz)
- Sypał z nieba, z chmurki nocą całą, wszystko wokół pobielało. (śnieg)
- Kiedy błyska, gdy ulewa, wicher wieje , łamie drzewa.
Znak, że idzie duża, groźna, straszna……. (burza).
Nauczycielka recytuje wiersz o marcu w odpowiednim momencie dzieci wymieniają rożne zjawiska atmosferyczne będące rozwiązaniem zagadek. Zaakcentowanie, że wraz
z nastaniem wymienionych zjawisk atmosferycznych, wiążą się różne zagrożenia.
„Marzec”
Marzec ma ogromny garniec.
Miesza w nim przez cały czas,
Wieje w garnku nieustannie
Syczy coś i bulgocze.
- powiedz, Marcu,
Co masz w garncu?
- Mam składniki różnorodne:……….
- z nich przyrządzę wam pogodę.
- Zabawa ruchowa ze śpiewem „Marcowa pogoda” KLANZA.
- Dzieci siadają przy swoich stolikach na których przygotowane zostały kontury garnków, w których maja za zadanie umieścić rożne kartoniki ze zjawiskami atmosferycznymi charakterystycznymi dla marcowej pogody.
Zobacz wszystkie wpisy
od Edyta Pawlukiewicz
Wyślij wiadomość
do Edyta Pawlukiewicz
Scenariusze zajęć
Szukasz scenariuszy zajęć na różne okazje? Sprawdź naszą bazę gotowych scenariuszy.
bliżej MAX nowość
Nieograniczony dostęp do scenariuszy, filmów oraz piosenek. Bliżej MAX łączy wszystkie nasze usługi w jeden wygodny i tani abonament! Subskrybując bliżej MAX, otrzymujesz także 10 pobrań, które możesz użyć do dowolnych pomocy dydaktycznych ze strony www.blizejprzedszkola.pl