Akademia Edukacji posiada AKREDYTACJĘ Małopolskiego Kuratora Oświaty

Zobacz nas


  • Strony www dla przedszkoli Nasze strony to gotowe rozwiązanie. Dostajesz od nas wszystko co potrzebujesz do prowadzenia strony www przedszkola.

Społeczność

Miejsce na to, by zainspirować. Siebie i innych. Wieści z życia przedszkoli, konkursy, odpowiedzi na nurtujące Was pytania.

Korale dla mamy - ćw. słuchowo - wzrokowo - ruchowe z elem. MDS M. Bogdanowicz


Wydarzenie dodał(a) Edyta Pawlukiewicz
ponad 7 lat temu, wyświetleń 1511


Wpis został sprawdzony przez moderatora

Scenariusz zajęć 4 – 5 latki

Treści programowe:

- Uczymy się czytać – (rozwijanie słuchu fonematycznego):

  • wyodrębnianie w słowach sylab: dzielenie słów na sylaby,
  •  rytmiczne powtarzanie tekstów krótkich wierszyków, (akt. językowa)

- Przygotowujemy się do pisania – (Rozwijanie dyspozycji psychofizycznych niezbędnych do nabycia umiejętności pisania);

  • rozwijanie koordynacji ruchowo – słuchowo – wzrokowej (wykorzystanie w zajęciach elementów Metody Dobrego Startu Marty Bogdanowicz)
  • wykonywanie czynności wymagających zaangażowania mięśni dłoni, np. zgniatanie papieru,
  • słowne określanie struktury kartki, (aktywność językowa)

W zajęciach wykorzystałam ponadto:

  • elementy m. gimnastyki twórczej R. Labana
  • pedagogiki zabawy
  • dyscyplina bez nakazów – „Terapia muzyką ludową i ruchem”

 

Temat: „Korale dla mamy” – ćwiczenia słuchowo – wzrokowo – ruchowe z elementami  
               metody M. Bogdanowicz.

Cele: dziecko rytmiczne rysuje korale dla mamy podczas recytacji wiersza

Przebieg zajęć:

  1. Zabawa „Ugniatanie kapusty” do melodii Kujawiaka – „Terapia muzyką ludową
    i ruchem”. Celem zabawy jest auto stymulacja stóp oraz uwolnienie napięć z nóg.
  2. Zabawa „Mam na imię…” – dzielenie przez dzieci swoich imion na sylaby
    z jednoczesnym wyklaskiwaniem.
  3. Na tablicy umieszczony jest obrazek uśmiechniętej mamy czytającej dziecku książkę. Nauczycielka pyta dzieci co przedstawia ten obrazek. (Czy rodzice czytają wam książki? Dlaczego należy czytać książki?)
  4. Słuchanie wiersza pt. „Moja mama”, który był ukryty w książce znajdującej się 
    w kąciku czytelniczym grupy.

     

    Moja mama"


     Moja mama ma oczy zielone i włosy bardzo ciemne.
     A kiedy jest ze mną tuż obok,
     jest mi tak bardzo przyjemnie.
     Wesoło mi z moją mamą śmiać się, i bawić, i grać.
     Mama wszystkiemu zaradzi, nie trzeba niczego się bać.

     Przychodzi do przedszkola, uśmiecha się serdecznie.
     Wyciąga do mnie ręce a ja ubieram się grzecznie.
     Idziemy ulicami, oglądamy wystawy.
     Wszystko nam się podoba i wszystko nas ciekawi.

     W domu bawimy się misiem, rozwiązujemy zagadki.
     Mama czyta mi książki o Kubusiu Puchatku.
     A kiedy robi się ciemno na skraju łóżka siada.
     Całuje mnie ciepło w czoło i bajki opowiada.

     Nikt nie ma takiej mamy tylko ja jedna na świecie.
     Długo możecie szukać, lecz takiej drugiej nie znajdziecie.

     Prezent dla mojej mamusi zrobię dzisiaj sama,

     By wyglądała wspaniale nawlokę na nitkę czerwone korale.

     

     

    - O kim jest ten wiersz?

    - O jakim prezencie dla mamy jest mowa w tym wiersz?

     

  5. Nauka wiersza metodą ze słuchu: recytacja wiersza w nastroju wyrażającym: radość, smutek, zdziwienie, głośno, cicho. Mówienie rytmiczne wiersza z jednoczesnym wyklaskiwaniem, wytupywaniem. Uwzględnienie propozycji dzieci.

Nawlekam na nitkę czerwone korale…

bo mama w koralach wygląda wspaniale.

  1. Zabawa „Gimnastyka indora” – do melodii tańca kaszubskiego (Terapia muzyką ludową i ruchem”. Celem zabawy jest rozładowanie nadmiaru energii w rękach
    i nogach.
  2. Dzieci siedzą przed tablicą, oglądają obrazek dziewczynki nawlekającej korale. Następnie rytmicznie mówią wierszyk i na podłodze  rysują rytmicznie koraliki.
  3. Dzieci siadają do stolików i rytmicznie mówią wierszyk rysując koraliki po wzorze na kartkach, następnie na tackach z kaszą (czynności porządkowe)
  4. Dzieci siadają z powrotem na dywanie. Rozdają czerwone kartki, które następnie dokładnie oglądają, dotykają, pocierają. Opowiadają o swoich wrażeniach. Gniotą je w kulki (koraliki) i : wg gimnastyki twórczej R. Labana (wyczucie ciężaru)

    - dmuchają na koraliki z różnym natężeniem

    - trzymają koraliki z gracją i precyzją jako coś cennego i bardzo delikatnego

    - trzymają koraliki, które wydają się bardzo ciężkie, niemal że nie do udźwignięcia

  5.  Następnie rytmicznie mówią wiersz i uderzają koralikami o podłogę.
  6.  Kolejno naklejają koraliki na przygotowany karton – tworząc w ten sposób korale dla mamy.
  7. Zabawa „Moja okrągła buzia”- z pedagogiki zabawy KLANZA.
  8. Ostatnim punktem  zajęć (dopełnieniem) jest przyklejenie do korali dwóch połówek serduszek przez dzisiejszych gości.
  9.  Pochwalenie dzieci i podziękowanie za zajęcia.

 

 

 

 

 

 

 


Zobacz wszystkie wpisy
od Edyta Pawlukiewicz



Wyślij wiadomość
do Edyta Pawlukiewicz

Scenariusze zajęć


Szukasz scenariuszy zajęć na różne okazje? Sprawdź naszą bazę gotowych scenariuszy.

bliżej MAX nowość

Nieograniczony dostęp do scenariuszy, filmów oraz piosenek. Bliżej MAX łączy wszystkie nasze usługi w jeden wygodny i tani abonament! Subskrybując bliżej MAX, otrzymujesz także 10 pobrań, które możesz użyć do dowolnych pomocy dydaktycznych ze strony www.blizejprzedszkola.pl 


Komentarze

Wyślij wiadomość do Edyta Pawlukiewicz

Bądź jeszcze BLIŻEJ

Zapisując się na nasz newsletter otrzymasz na swoją skrzynkę mailową pomysły i inspiracje na zajęcia z przedszkolakami oraz informacje o nowych publikacjach, szkoleniach, a także… wyjątkowych promocjach!
Zapisz się!
16. edycja FORUM | Kraków | 25-26 kwietnia 2024 zapisz się