Dzień sportu w przedszkolu

Cele:

* rozwijanie sprawności ruchowej;
* kształtowanie postawy prozdrowotnej ;
* kształtowanie pozytywnych cech charakteru;
* wdrażanie do współdziałania i współżycia w grupie
* wdrażanie do czynnego wypoczynku;
* propagowanie kultury fizycznej wśród dzieci;
* promowanie sportu jako aktywnego wypoczynku;
* integracja dzieci przedszkolnych;
* wdrażanie do bezpiecznego wykonywania zaplanowanych zadań sportowych;

Przybory sportowe:

* woreczki
* piłki małe
* piłki do skakania
* piłka
* kosz
* tunel
* skakanka
* hula-hop

Zadania do wykonania przed olimpiadą dla wszystkich grup:

* przygotować oznakowania, które będą charakteryzować daną grupę.
* przygotować rymowanki( slogany), za pomocą których grupy przedstawią się na uroczystości otwarcia olimpiady.
* przygotować herb drużyny.
* nauczyć się „Hymnu olimpijskiego”

Pozostałe prace przygotowawcze:

* dyplomy dla wszystkich
* stanowiska na placu (dla wszystkich konkurencji)
* kolorowa taśma do oznakowania stanowisk
* sprzęt nagłaśniający
* informacja dla rodziców o planowanej olimpiadzie
* dekoracja olimpijska
* karty zadań dla grup starszych i młodszych.

Przebieg uroczystości:

1. Powitanie wszystkich grup
2. Prezentacja grup za pomocą wymyślonego sloganu- rymowanki oraz herbu.
3. Otwarcie olimpiady przez dyrektora przedszkola- przecięcie czerwonej wstęgi.
4. Odśpiewanie hymnu olimpiady „Sport to zdrowie”.
5. Uroczyste ślubowanie:

„ Obiecuję- wykonywać wszystkie zabawy uczciwie,
Nie płakać, jeżeli nie uda mi się wygrać.
Obiecuję, że będę starać się
Wykonywać wszystkie zabawy
Do końca i dokładnie.”

KONKURENCJE OLIMPIJSKIE- grupy młodsze

• RZUTY DO KOSZA- wybieramy z grupy 5 osób . Każda osoba wykonuje dwa rzuty do kosza. Zliczamy łączną ilość wszystkich celnych rzutów.

• TOR PRZESZKÓD- wybieramy z grupy 5 osób. Przejście przez tunel, przejście po skakance bieg wokół pachołka, powrót na linię startu. Zliczamy łączny czas pokonania trasy przez 5 osób.

• PRACA MRÓWEK – wybieramy z grupy 5 osób. Dzieci na czworakach rączką popychają piłeczkę, toczą ją do bramki. Nie wolno wrzucać piłeczki do bramki !!! Toczymy ją od startu aż do bramki.

• SKOK W DAL- wybieramy 5 dzieci z grupy, każda osoba staje ma starcie ( przed wyznaczoną linią) i z miejsca wykonuje skok w dal, mierzymy odległość. Zliczamy odległość Jaką pokonają wszyscy zawodnicy.

KONKURENCJE OLIMIJSKIE – grupy starsze

• TOR PRZESZKÓD – WYBIERAMY Z GRUPY 5 OSÓB, ZLICZAMY ŁĄCZNY CZAS POKONANIA TORU PRZEZ 5 OSÓB.

• TOR- PRZEJŚCIE PO LINII ( SKAKANKA), PRZENIESIENIE PIŁKI Z JEDNEGO HULA HOP DO DRUGIEGO, PRZEJŚCIE PRZEZ TUNEL, PONOWNE PRZENIESIENIE PIŁKI Z JEDNEGO HULA HOP DO DRUGIEGO, POWRÓT BIEGIEM DO GRUPY

• SKACZĄCE PIŁKI- wybieramy z grupy 5 osób. Każda osoba po kolei skacze od startu do pachołka, okrąża go i skacząc powraca do grupy. Zliczamy łączny czas skakania.

• SKOK W DAL- wybieramy 5 dzieci z grupy, każda osoba staje ma starcie ( przed wyznaczoną linią) i z miejsca wykonuje skok w dal, mierzymy odległość. Zliczamy odległość Jaką pokonają wszyscy zawodnicy (tzn. 5 osób).

• PRACA MRÓWEK- wybieramy 5 osób. Dzieci na czworakach rączką popychają piłeczkę, toczą ją do bramki. Nie wolno wrzucać piłeczki do bramki !!! Toczymy ją od startu aż do bramki.

• WYŚCIG W WORKACH

• BIEG Z WORECZKIEM NA GŁOWIE.

Zakończenie imprezy:

Podziękowanie za aktywny udział w zawodach, wręczenie dyplomów grupowych, medali i pucharów. Wręczenie imiennych dyplomów dla wszystkich uczestników „Dnia Sportu” do samodzielnego pokolorowania. Rozejście do sal zajęć.

od Urszula Kapuścik

do Urszula Kapuścik