I Kokoczyński Konkurs Recytatorski

Wydarzenie dodał(a) Beata Ruś

Dnia 3.03.2017r. Przedszkole nr 21 w Rybniku zorganizowało I Kokoczyński Konkurs Recytatorski pt: „Bajtle wiersze recytują, a kokoty się dziwują”. Na nasz konkurs zgłosiło się 9 placówek wychowania przedszkolnego. Przedszkolaki były oceniane przez Szanowne Jury w składzie:

1. Pani Renata Gałużna – Kula: długoletni nauczyciel Języka polskiego w ZSS w Żorach im .Wspólnej Europy. Jeden z nielicznych w Polsce Tutorów. Warto dodać, że Uczniowie Pani Renaty zdobywają bardzo wysokie miejsca w Konkursach Recytatorskich na terenie naszego regionu , ale także w skali ogólnopolskiej. Polonistka należy do przedszkolnego projektu edukacyjnego: „Klub Zakręconych Rodziców”. W Jury pełniła funkcję: Przewodniczącego

2. Pani Anna Stronczek: to jedna z najbardziej znanych Ślązaczek .
Znana z twórczości artystycznej, a zwłaszcza z folkloru śląskiego rybniczanka ma talent do opowiadania historyjek, którymi potrafi zaciekawić i wzbudzić zachwyt. W 1995 roku otrzymała tytuł „Wice-Ślązaczki Roku''. Zdobyła także drugie miejsce w prestiżowym konkursie Radia Katowice "Pogodomy po naszymu, czyli po śląsku'' za ,,Gawędę ło handlowaniu'', pokonując 160 uczestników. Zajęła też pierwsze miejsce w Konkursie Humoru Śląskiego, który zorganizował Miejski Ośrodek Kultury w Rudzie Śląskiej. Za kultywowanie tradycji, obrzędów oraz mowy śląskiej wśród mieszkańców miasta, zwłaszcza wśród najmłodszych rybniczan, otrzymała nagrodę prezydenta Rybnika. Anna Stronczek jest także założycielką Kapeli Nasi a przez 10 lat prowadziła Zespół Ludowy Pieśni i Tańca ,,Osiny" w Żorach, rozsławiając Górny Śląsk w całej Polsce i zagranicą.

3. Pani Agnieszka Pakuła: Reprezentant Szkoły Podstawowej nr 19 w Rybniku- Kłokocinie. Nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej oraz języka angielskiego w Szkole Podstawowej nr 19 w Rybniku- Kłokocinie. Pani Agnieszka należy również do przedszkolnego projektu edukacyjnego: „Klub Zakręconych Rodziców”. W Jury pełniła funkcję: Protokolanta.

4. Pan Henryk Szymura- Przedstawiciel, Wice-Prezes OSP w Rybniku- Kłokocinie.

5 .Pan Tadeusz Pałka– Przedstawiciel Rady Dzielnicy Kłokocin.

Jury oceniało 27 przedszkolaków w kategorii: 3, 4, 5 i 6 latki. Na scenie OSP w Kłokocinie prezentowano nie tylko wiersze polskich znanych poetów (J.Tuwim,  J.Brzechwa,  A.Fredro…), ale również literaturę ukraińską oraz regionalną.

I Kokoczyński Konkurs Recytatorski rozpoczął się od występów  laureatów Wojewódzkiego Konkursu Piosenki Śląskiej- „Mała Karolinka 2016”( Paulina Niewęgłowska, Amelia Pochopień, Oliwia Cipcer, Eliza Pakuła oraz Hanna Krawczyk, Magdalena Juraszczyk). Nie mogło zabraknąć również laureata (Tymoteusz Kula), który zdobył III miejsce w tegorocznym Konkursie Recytatorskim: „Poeci dzieciom”. Na scenie OSP również zaprezentowała się Julia Łakota recytując wiersz w gwarze śląskiej pt. „ Na ółminym placu”, który zaczerpnięto z książki J.Kufmanna  „Na ółminym placu” Bojki dlo Hanika wyd. Silesia Progress.

Ten konkurs na pewno zapamiętamy na długo. Wpisał się już w tradycję naszej placówki, a zarazem zapoczątkował kolejne edycje, które zostaną zorganizowane już 2018r.

Dziękujemy Wszystkim Nauczycielom- Opiekunom za przygotowanie dzieci do konkursu, a przedszkolakom za wspaniałe, pełne podziwu występy na scenie OSP w Kłokocinie.

Dziękujemy Wszystkim Naszym Sponsorom, a mianowicie:
* OSP w Kłokocinie
* Rada Dzielnicy -Kłokocin
* Piekarnia Emilia Kristof

* Zespół Szkół Społecznych im. Wspólnej Europy w Żorach-  "Szkoła dla Was"
* Sklep ogólnospożywczy Felicyta Laska
* Market Netto