Poznajemy życie eskimosów

Data zajęcia: 14.02.2014r.

Podstawa programowa:

• Wspomaganie rozwoju intelektualnego dzieci wraz z edukacją matematyczną (13);
  • Kształtowanie gotowości do nauki czytania i pisania (14).

Temat kompleksowy: „Poznajemy życie Eskimosów”

Temat: Opracowanie wzoru graficznego 11A do wierszyka „Eskimos”.

Cel główny:

Rozwijanie funkcji kinestetycznych i motorycznych odnoszących się do schematu własnego ciała

Cele operacyjne: (dziecko)

• utrwala kierunki (góra-dół, strona prawa-lewa);
  • doskonali koordynację ruchowo-słuchowo-wzrokową;
  • doskonali swoją wypowiedź, rozwiązując zagadki;
  • rysuje wzór w powietrzu, na dywanie, na tackach z kaszą, na kartce A4

Metoda:

Metoda Dobrego Startu z wykorzystaniem materiałów z opracowań „Od wierszyka do rysunku” dla dzieci 5 letnich M. Bogdanowicz, M. Barańska, E. Jakacka, wyd. HARMONIA, Gdańsk 2008 – wydanie I

Formy:

• ćwiczenia ruchowe,
  • ćwiczenia ruchowo-słuchowe,
  • ćwiczenia ruchowo-słuchowo-wzrokowe

Pomoce:

Makieta przedstawiająca zimową krainę zamieszkałą przez Eskimosa, woreczki gimnastyczne, pomoce do nauczania polisensorycznego, tacki z kaszą, płyty z nagraniami piosenek z cyklu: „Hopsanki zabawiani”, „W co się bawić z dziećmi”  M. Bogdanowicz oraz zbiór własny autor nieznany. Przytulanki czyli wierszyki na dziecięce masażyki M. Bogdanowicz, laser

PRZEBIEG ZAJĘA:

ZAJĘCIA WPROWADZAJĄCE:

Powitanie piosenką „Dzień, dzień dobry”

• Ćwiczenia rozwijające orientację w schemacie ciała

Zabawa ruchowa do piosenki „Taniec przyklejaniec” – wskazywanie i nazywanie części ciała (ręce, palce, łokcie, brzuch, plecy)

• Ćwiczenia kształtujące orientacje w przestrzeni

Dzieci otrzymują woreczki gimnastyczne, które przekładają według polecenia nauczycielki: chwyć woreczek do prawej ręki, podnieś go do góry, dotknij woreczkiem lewego kolana itp.

• Rozwijanie zagadki słownej wprowadzającej do tematu zajęć

Co za białe piórka,
sypie zimą chmurka?  (śnieg)

Szczypie w uszy,
nos czerwieni.
W szklaną taflę
wodę zmieni.  (mróz)

Może być na rzece
albo na jeziorze.
Z niego długie sople,
kiedy mróz na dworze.   (lód)

Kto to: czarne, wąsate.
W futrze zimą i latem.
Lubią mroźną pogodę,
łowią ryby pod lodem.   (foka)

Żyją sobie spokojnie w domkach z lodu,
Nie bojąc się śnieżycy, ani chłodu.
Pogodnie mrużą swoje oczy skośne,
Gdy wieją wiatry północne nieznośne.
Każdy z nich przez rok cały futro nosi.
Czy wiesz, kto to taki? To ….. (Eskimosi!)

Z lodowych klocków
dom nie wysoki.
Jego lokator,
jadł mięso foki.  (igloo)

Sprawdzenie poprawności rozwiązania zagadek za pomocą odsłoniętej makiety przedstawiającej krainę wiecznego śniegu.

• Słuchanie krótkiego wierszyka „Eskimos” rozmowa na temat wierszyka

1        2            1        2

Es/ kimos//  ma/  igloo//

ze/  śniegu//  i/  lodu.//

Choć/  zima//  do/  koła,//

nie/  zazna//  w nim/  chłodu.//

- jak nazywa się dom Eskimosa?

- z czego jest zbudowany dom Eskimosa?

- mimo zimy czego w nim Eskimos nie zazna?

ZAJĘCIA WŁAŚCIWE

1. Ćwiczenia ruchowe

• Dzieci ustawione w kole śpiewają piosenkę „Prawa strona” i wskazują odpowiednie części ciała.
  • Zabawa zmarznięte Eskimoski – chuchamy w ręce, pocieramy ręce, pocieramy swoje nogi, tupiemy nóżkami;
  • Zabawa do piosenki pt: „Prawa noga, lewa noga” Zabawa do piosenki pt: „Zabawa rączek”
  • Zabawa do piosenki pt: „Zabawa rączek”

1. Ćwiczenia ruchowo-słuchowe

• Dzieci siedzą w kole na dywanie, przed sobą mają po 2 woreczki gimnastyczne, powtarzając wierszyk wystukują rytm:

- palcem wskazującym prawej ręki,

- spodem lewej dłoni

- krawędzią prawej dłoni

- prawą pięścią

- równocześnie dwoma pięściami

1. Ćwiczenia ruchowo-słuchowo-wzrokowe

• Demonstracja wzoru, zestawienie go z obrazkiem czyli z jakich elementów się składa i co przypomina. Wzór prezentowany jest jako znak opracowanego wierszyka.
  • Uczenie się polisensoryczne (wodzenie palcem po różnorodnej fakturze wzoru z równoczesnym powtarzaniem wierszyka)
  • Przejście do stolików, reprodukcja wzoru do rytmu wierszyka (w powietrzu, na tacy z kaszą).

ZAJĘCIA KOŃCOWE

• Ćwiczenia wyciszające, relaksacyjne

Dzieci siedzą na dywanie i do muzyki relaksacyjnej masują swoje ciało.

- Na podstawie wierszyka (oryginał przerobiony na własne potrzeby zajęcia) z cyklu Przytulanki czyli wierszyki na dziecięce masażyki M. Bogdanowicz

Posmaruję prawą nogę,

żeby poszła w długą drogę,

nakremuję lewą nogę,

bo na jednej iść nie mogę.

Moją małą prawą nóżkę,

wnet położę na poduszkę,

a dla mojej lewej nóżki

mam masażyk na paluszki.

Pomasuję te paluszki

u mej małej lewej nóżki.

Prawa nóżka też je ma.

Kto je pomasuje? Ja!

Na zakończenie proszę dzieci aby położyły się wygodnie na dywanie, zamknęły oczy i spokojnie krótkim opowiadaniem wprowadzam je w świat wiecznego lodu, tam gdzie mieszkają Eskimosi. Przypominam dzieciom o zorzy polarnej, którą oglądały na zdjęciach, a teraz mogą ją zobaczyć w naszej Sali. Równocześnie włączam kolorowy laser, kierując go na sufit Sali. Proszę dzieci o otwarcie oczu. W tle płynie wciąż muzyka relaksacyjna.

od Marzena Pucka

do Marzena Pucka