"Przyjaciele Zippiego"

Wydarzenie dodał(a) Urszula Kapuścik

Już od kilku lat Przedszkole nr 12 im. „Bajkowej Przygody” bierze udział w programie „Przyjaciele Zippiego”. „Przyjaciele Zippiego” to międzynarodowy program, który kształtuje i rozwija umiejętności psychospołeczne u dzieci. Uczy umiejętności rozpoznawania i nazywania uczuć oraz różnych sposobów radzenia sobie z agresją i wykorzystywaniu zdobytych umiejętności w codziennym życiu oraz doskonali relacje dzieci z innymi ludźmi. Nie koncentruje się on na dzieciach z konkretnymi problemami czy trudnościami, ale promuje zdrowie emocjonalne wszystkich dzieci. Wiele uwagi poświęcamy zdrowiu fizycznemu dzieci, często nie pamiętając o ich zdrowiu emocjonalnym i dobrym samopoczuciu. A jest to bardzo ważne dla ich szczęścia i dla tego, jak radzą sobie w życiu.

Program „Przyjaciele Zippiego” składa się z sześciu części, a każda z nich zawiera odrębne opowiadanie. Tytułowy bohater to Zippi- patyczak, a jego przyjaciele to grupa chłopców i dziewczynek. Opowiadania pokazują ich w okolicznościach bardzo dobrze znanych dzieciom, tj.: przyjaźnienie się, zdobywanie i tracenie przyjaciół, krzywdzenie, radzenie sobie ze zmianą i stratą oraz zaczynanie od nowa. Cały program przeznaczony jest szczególnie dla dzieci w wieku od pięciu do siedmiu lat.

Główne założenie, jaki przyświeca programowi „Przyjaciele Zippiego” jest bardzo proste - jeśli małe dzieci będą mogły się nauczyć, jak radzić sobie z trudnościami, to w okresie dorastania i dorosłości, powinny lepiej radzić sobie z problemami i kryzysami.

Program nie koncentruje się wyłącznie na pomaganiu dzieciom jak radzić sobie z ich problemami, ale pokazuje, jak ważne jest rozmawianie z innymi, kiedy odczuwamy smutek lub złość, a także jak ważne jest słuchanie innych, kiedy odczuwają negatywne emocje.

Dzieci w naszym przedszkolu bardzo polubiły Zippiego i jego przyjaciół. Z radością przychodzą na zajęcia, aby wspólnie poznawać ich dalsze przygody.

Urszula Kapuścik

od Urszula Kapuścik