Scenariusz zajęć dla dzieci 3/4-letnich: "Bałwankowa rodzinka"

Wydarzenie dodał(a) Krystyna Sekuła

Scenariusz zajęć w grupie KUKUŁKI -3/4 l.

Prowadząca: Krystyna Sekuła

Temat : Bałwankowa rodzinka” – zabawa dydaktyczna na bazie opowiadania nauczycielki

Cel główny:
- stwarzanie sytuacji sprzyjających aktywizowaniu myślenia
- kształtowanie umiejętności wyrażania uczuć w różnych formach ekspresji: językowej , muzycznej, ruchowej i plastycznej

Cele operacyjne - Dziecko:
- rozpoznaje i nazywa  aktualną porę roku: zima
- określa cechy i zjawiska atmosferyczne zimowej pogody
- wypowiada się na określony temat
- przelicza w zakresie 6
- ilustruje ruchem zabawy zimowe
- potrafi korzystać z własnej wyobraźni podczas interpretacji ruchowej, muzycznej, słownej, plastycznej
- prawidłowo porusza się w rytm muzyki
- bierze aktywny udział w zabawach
- koncentruje się  na wykonywanych zadaniach
- zgodnie współdziała w grupie
- rozwija sprawności manualne

Metody:
podające  - rozmowa, wiersz, objaśnienia
eksponujące – obserwacja i pokaz
problemowe – zadań do wykonania
praktyczne - samodzielnych doświadczeń

Formy pracy:
zespołowa, indywidualna

Formy aktywności dziecka:
językowa, ruchowa, muzyczna, plastyczna

Środki dydaktyczne:
sylwety bałwanków, płyta z piosenką "Zima, zima", , symbole pogodowe  różnych pór roku, papierowe śnieżynki, bardzo drobno pocięte kartki białego papieru ,folia – rękaw do pieczenia, płyta z muzyką o zróżnicowanym tempie, klej, kartki z bloku technicznego : pomarańczowe czarne i niebieskie , nożyczki

Przebieg  zajęć:

1.Przywitanie : W kole wszyscy tu stoimy , każdy czyjąś rękę trzyma i dzień dobry już mówimy , tak , zabawa się zaczyna . Gdy się dzieci chcą pobawić to dzień dobry mówią sobie .Uśmiechają się do siebie i podają ręce obie.

2.Wysłuchanie opowiadania o bałwanku wg pomysłu nauczyciela . Pewnego dnia , a była wtedy sroga zima , w ogrodzie naszego przedszkola dzieci ulepiły małego bałwanka i nazwały go Tomek. Ponieważ zbliżała się pora obiadu dzieci wróciły do przedszkola. Na pożegnanie obiecały bałwankowi , że jutro przyjdą znowu i ulepią całą jego rodzinkę.

Bałwanek cierpliwie czekał , ale dzieci nie przyszły . On bardzo kochał mróz i śnieg , ale dla dzieci było za zimno i dlatego zostały w przedszkolu. Dziennie przez okno patrzyły na małego bałwanka.  Któregoś dnia zauważyły , że bałwanek płacze. Pani stwierdziła , że się ociepliło i pewnie się topi. Dzieci jednak domyśliły się ,że bałwankowi jest smutno samemu na podwórku , a one przecież obiecały mu ulepić całą jego rodzinkę . Poszły więc na podwórko i razem z innymi przedszkolakami zabrały się do lepienia bałwankowej rodzinki . Dzieci ulepiły mamę , tatę , brata i dwie siostrzyczki . Wszystkie bałwanki miały marchewkowe noski , prawdziwe guziczki , a na głowie piękne garnki , które dały dzieciom panie kucharki. Każdy kto przechodził obok lub do przedszkola podziwiał piękną rodzinkę bałwanków. Dzieci opowiadały wszystkim , że widziały jak bałwanek Tomek się do nich uśmiecha , był teraz bardzo szczęśliwy .

3.Rozmowa kierowana na temat wysłuchanego opowiadania:

a) Skąd wziął się bałwanek w przedszkolu?

b) Dlaczego bałwanek był smutny?

c) Czy dzieci dotrzymały obietnicy?

d) Ile bałwanków zamieszkało w ogrodzie przedszkolnym?

e) Jakie są charakterystyczne cechy zimy?

4.  Rozwiązanie  zagadek o tematyce zimowej
Mróz maluje szybki ładnie.
Zawitała śnieżna pani.
Drogę nam zasypała
białymi płatkami?
- zima
Gdy panuje zima,
to on mocno trzyma.
Pokrywa wodę
zręcznie i szybko
lodową szybką?
- mróz
Zgadniesz treść zagadki
Gdy pomyślisz nieco:
Jakie białe gwiazdki
Zimą z nieba lecą?
- śnieg
5. Zabawa ruchowa "Kulig"
Dzieci przy piosence "Zima, zima" improwizują sannę. Poruszają się w różnych kierunkach sali, omijając przeszkody. Na przerwę w muzyce – zmiana prowadzącego kulig i kierunku  poruszania się.
6. Zabawa rozwijająca logiczne myślenie "W bałwankowej rodzinie"
Dzieci wybierają spośród przygotowanych elementów z różnych pór roku te , które pasują do zimy . Dzieci  nazywają je  i doczepiają  do szablonów bałwanków umieszczonych na tablicy
7. Improwizacja muzyczno - ruchowa "Wirujące śnieżynki" połączona z ćwiczeniem oddechowym. Nauczyciel rozsypuje z worka papierowe śnieżynki – dz. obserwują ich ruch opadania i wznoszenia pod wpływem  ruchu powietrza. Dzieci poruszają się zgodnie z muzyką, naśladując taniec płatków śniegu na wietrze – reakcja na tempo szybkie i wolne. Gdy muzyka milknie opadają z jednoczesnymi obrotami dookoła siebie, aż  do przysiadu.
- ćwiczenie oddechowe – dzieci trzymają za koniec płatek śniegu i dmuchają w taki sposób, aby wprawić w ruch (zmiana: zdmuchiwanie śnieżynki z dłoni)
8. Zabawa słowna "Zimą lubię…" - dzieci logicznie kończą zdanie, podając swoje propozycje

9.Praca plastyczna „Bałwankowa rodzinka” – dzieci napełniają drobno pociętymi kawałkami białego papieru ( może to być papier z niszczarki) rękaw folii spożywczej ( do pieczenia). Nauczycielka formuje kule wiążąc sznurkiem w odpowiednich miejscach .Dzieci przyklejają guziczki , nos, miotłę i kapelusze .

10 Przeliczanie bałwanków, układanie ich wg wzrostu , porównywanie , szukanie podobieństw i różnic.itp.

11.Zorganizowanie wystawki prac .

od Krystyna Sekuła

do Krystyna Sekuła