Poznajemy zawody swoich rodziców

Wydarzenie dodał(a) Maria Kupiec

Współpraca z rodzicami w przedszkolu odbywa się między innymi poprzez zebrania grupowe, uroczystości, pikniki, spotkania i rozmowy indywidualne. W trakcie rozmów zachęciłam rodziców do zaprezentowania dzieciom wykonywanych przez nich zawodów. Nasza przygoda z zawodami zaczęła się od zaproszenia mamy Radka do przedszkola, która opowiedziała o swoim zawodzie. Jest pracownikiem reklamy w Radiu Leliwa. Dodatkowo przeczytała bajkę „B - jak barakuda” M. Strzałkowskiej, w ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom”. Potem odbyła się wycieczka do studia Radia Leliwa i tam dzieci poznały pracę dziennikarza, a także miały możliwość złożenia życzeń swoim rodzicom przez Radio. Następnie odwiedziła nas mama Marcela wraz z leśnikiem, którzy opowiedzieli o swoich zawodach - urzędniczki i leśnika. Dzieci przybijały pieczątki, a także wysłuchały opowieści o zwierzętach i środowiskach w jakich żyją. Mama również zgodziła się przeczytać dzieciom bajeczkę. Zuzi mama jest księgową i opowiedziała dzieciom o swoim zawodzie, a także przeczytała wiersz, który ułożyły z Zuzią:

„Księgowa”

Wstukuje na klawiaturze.

Liczby małe, liczby duże.

Wciąż przelicza, kalkuluje.

Tu dodaje tu odejmuje.

Wie jak się liczy podatki.

Nalicza wszystkie składki.

Ona się na tym dobrze zna.

Gdzie jest „winien” i co „ma”.

Zajmuje się przelewami.

Finansowymi raportami.

Co się da to wam przeliczy.

Szefowa się z jej zdaniem liczy.

Skupiona i obowiązkowa

To jest właśnie pani KSIĘGOWA.

A po pracy jest mamą Zuzi.

Razem im się nigdy nie nudzi!!!

Gdy ktoś Zuzię wypytuje:

Czym się twoja mama zajmuje?

Dziewczynka z dumą odpowiada:

Jest księgową i to nie lada!

Potem zaprezentowała przedmioty niezbędne księgowej, kalkulator, druki faktur, pieniądze itp. Przeczytała też jedno z opowiadań „Mam gen wolności” J. Ciechanowskiego. Dzieci kolorowały cyferki i liczyły, a także bawiły się układanką matematyczną przyniesioną przez mamę. Mama Tomka pracuje w Bibliotece i to umożliwiło dzieciom poznanie zawodu bibliotekarki. Odbyliśmy już trzy wycieczki do biblioteki gdzie oprócz opowieści o swoim zawodzie mama Tomka czytała bajeczki. Dzieci rysowały, rozwiązywały zagadki, bawiły się chustą animacyjną. Wypożyczyliśmy także bajki, które czytałam dzieciom w przedszkolu. Na zakończenie każdego spotkania dzieci śpiewały piosenki, mówiły wiersze, a także wręczały książeczki z własnymi rysunkami. Takie spotkania rodziców z dziećmi nie tylko poszerzają wiedzę dzieci o zawodach, ale również integrują społeczność przedszkola: przedszkolaków, rodziców i nauczycieli oraz dają dużo radości.

Maria Kupiec

od Maria Kupiec