Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka w "Akademii Rozwoju"

Wydarzenie dodał(a) Agnieszka Przedszkole

22.11.2016 r. obchodziliśmy w „Akademii Rozwoju” Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka.
7 listopada 2014 r. na wniosek Rzecznika Praw Dziecka Marka Michalaka, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej podjął uchwałę w sprawie ustanowienia ODPD. Wszyscy posłowie zgodzili się, że w naszym kalendarzu powinien znaleźć się taki dzień, podczas którego mówi się głośno o prawach dzieci i o tym, że należy ich przestrzegać. Dzieci z „Akademii Rozwoju” ponownie spotkały się i poruszyły ten bardzo ważny temat. Hasło przewodnie brzmiało: Nasze prawa, to ważna sprawa. Celem naszych zajęć było podnoszenie świadomości własnych praw i obowiązków, kształtowanie umiejętności nazywania i rozróżniania praw dziecka oraz kształtowanie postawy zgody, porozumienia i szacunku. Dzieci dowiedziały się skąd wzięły się prawa dziecka, co to jest Konwencja o Prawach Dziecka i od kiedy taka Konwencja obowiązuje w Polsce. Następnie Przedszkolaki wysłuchały utworu M. Brykczyńskiego pt. „Prawa dziecka” z którego dowiedzieliśmy się, jakie mamy prawa. Dalej sprawdziliśmy, czy prawa z wiersza urosły na naszym przedszkolnym drzewku pt. „Mam prawo…”. Dzieci bawiły się także w rytm piosenki pt. „Kolorowe dzieci”, która podkreśla to, iż nie ważne jest skąd jesteśmy, lecz ważne jest to, „żeby dziś na całym świecie, mogły żyć szczęśliwie dzieci”. Aby łatwiej zrozumieć nasze prawa oraz obowiązki sięgnęliśmy do książki pt. „Dzieciaki z ulicy Tulipanowej”. Bohaterowie książki: Tosia, Antoś, Filip, Zosia i Franciszek opowiedzieli nam o tym w prosty sposób zwracając uwagę na to, że każdy z nas jest inny, ale wszyscy mamy takie same prawa.
Na zakończenie każdy Przedszkolak otrzymał pamiątki z Biura Rzecznika Praw Dziecka. Na każdym z gadżetów widnieje Dziecięcy Telefon Zaufania, który podkreśla, że dzieci są bardzo ważne i należy je szanować.

od Agnieszka Przedszkole

do Agnieszka Przedszkole