Nauka wiersza metodą E. Gruszczyk - Kolczyńskiej "Dzieci uczą misie wiersza"

Wydarzenie dodał(a) Beata Kępa

SCENARIUSZ ZAJĘĆ DLA DZIECI 5-LETNICH

TEMAT: Nauka  wiersza Grażyny Świerczyńskiej „Wiosna”.

Cele ogólne:

• dostrzeganie piękna utworu,
  • opanowanie wiersza na pamięć metodą „Dzieci uczą misie wiersza”,
  • radosne recytowanie wiersza,
  • zapoznanie z charakterystycznymi zmianami zachodzącymi wiosną.

Cele operacyjne:

Dziecko:

• słucha uważnie wiersza,
  • wypowiada się na temat wiersza oraz ilustracji,
  • potrafi powiedzieć wiersz z nauczycielką,
  • próbuje recytować wiersz;
  • potrafi wymienić cechy charakterystyczne wiosny,
  • dopasowuje nazwy zwierząt do obrazka,
  • reaguje na umówione hasła.

Środki dydaktyczne: ilustracja pani wiosny, żaby, niedźwiedzia, bociana, skowronka, biedronki, jeża, kartoniki z napisem: żaba, bocian, niedźwiedź, biedronka, jeż, skowronek, kukiełki Pak, CD z nagraniem muzyki relaksacyjnej „Wiosna”, kolorowanki.

Metody:

• czynne: zadania stawiane dziecku,
  • słowne: rozmowy, instrukcje i objaśnienia,
  • oglądowe: pokaz.

Formy:

• zbiorowa,
  • indywidualna.

Czas trwania zajęć: 30 minut

PRZEBIEG ZAJĘCIA

I WSTĘP – 5 minut

1. Zapoznanie z tematem zajęcia na podstawie zagadki obrazkowej – dzieci odgadują, co jest ukryte na obrazku po częściowym odsłanianiu części obrazka pani wiosny.
  2. Rozmowa na temat  obrazka  przedstawiającego panią wiosnę - jej wyglądu. Z czym kojarzy się wiosna.

II CZĘŚĆ WŁAŚCIWA – 20 minut

1. Słuchanie wiersza „Wiosna” Grażyny Świerczyńskiej.

Grażyna Świerczyńska „Wiosna”

Przyszła do nas pani wiosna,

cała w sukni z kwiatów.

Uśmiechnięta i radosna,

wśród lecących ptaków.

Powróciły z nią bociany,

z dalekiej Afryki.

Żaby w stawie się zbudziły,

misie i jeżyki.

W krzewach słychać śpiew skowronka,

słonko mocniej grzeje.

Na listeczku śpi biedronka,

wiatr leciutko wieje.

2. Rozmowa na podstawie wiersza:

• Jaka była pani wiosna? Jak była ubrana?
  • Kto powrócił z wiosną/przyfrunął?
  • Skąd wróciły ptaki?
  • Jakie zwierzęta się zbudziły?
  • Jaki ptak śpiewał w krzewach?

3. „Przyjaciele wiosny”: dopasowanie napisów zwierząt do obrazka (czytanie całościowe wyrazów: żaba, jeż, bocian, skowronek, biedronka, niedźwiedź).

4. Zabawa ruchowo – naśladowcza ,,Wiosenne zwierzęta’’.
Naśladowanie ruchem zwierząt wymienionych przez nauczyciela:
- latamy jak skowronki,
- chodzimy jak bociany,
- skaczemy jak żabki,

- chodzimy jak niedźwiedzie,

5. Powtórne słuchanie wiersza z wykorzystaniem ilustracji.

6. Nauka wiersza metodą „Dzieci uczą misie wiersza” wg E. Gruszczyk – Kolczyńskiej.

Każde dziecko zabiera misia (maskotkę).
Następnie nauczyciel bierze misia leżącego najbliżej i pyta go: Czy podoba ci się wiersz o wiośnie? A może chcesz się go nauczyć?
Przykłada pyszczek misia do swojego ucha ( na niby słucha, co miś mówi ), a potem oświadcza: On mi powiedział, że wierszyk o wiośnie podoba mu się i bardzo chce się go nauczyć na pamięć. Następnie zwraca się do dzieci z propozycją : Wszystkim misiom wierszyk podoba się i chcą się go nauczyć. Misiów jest dużo, a każdego trzeba uczyć osobno. Sama sobie nie poradzę i dlatego proszę was o pomoc. Niech każde z was weźmie misia i usiądzie na swoim miejscu.

I powtórzenie
Prowadzący recytuje wiersz w całości, a dzieci uważnie słuchają.

II powtórzenie
Teraz każdy z was spróbuje powiedzieć misiowi wiersz, patrząc mu prosto w oczy.
W trakcie drugiego słuchania wiersza, inscenizowanego przez nauczyciela gestem i ruchem, wiele dzieci próbuje już mówić wiersz, wtórując prowadzącemu.

III i IV powtórzenie
Teraz powiemy wiersz do prawego ucha misia.
Kolejne powtórzenie: nauczyciel i dzieci mówią do lewego ucha misia.

V i VI powtórzenie
Nauczyciel chce sprawdzić, czyj mis zapamiętał wiersz. Proponuje, aby najpierw powiedziały wiersz  maskotki dziewczynek, a potem chłopców.

VII powtórzenie
Nauczyciel mówi: zobaczymy czy mój miś (pokazuje na swojego) nauczył się wiersza. Jeżeli umie, mówcie razem z nim.
Spoglądając w oczy swojemu misiowi dzieci mówią wiersz razem z prowadzącym, który także patrzy w oczy swojej maskotce.

III ZAKOŃCZENIE – 5 minut

8. Recytacja zbiorowa wiersza

VIII powtórzenie
Nauczyciel chwali wszystkie maskotki i mówi: Proszę, aby wszystkie misie razem powiedziały wiersz.

9. Ewaluacja – ocena zajęć poprzez podniesienie maskotki do góry, gdy dzieci cieszą się, że mogły nauczyć wiersza misia, opuszczenie – gdy dzieci nie są zadowolone.

10.Ocena aktywności dzieci, pochwała nauczycielki i rozdanie nagród – kolorowanki – pani wiosny.

od Beata Kępa

do Beata Kępa