"OD MALUCHA DO STARSZAKA WSZYSCY ŚWIĘTUJĄ DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA".

Wydarzenie dodał(a) Agnieszka Baśko

SCENARIUSZ  ORGANIZACJI UROCZYSTOŚCI PRZEDSZKOLNEJ
W RAMACH OBCHODÓW JUBILEUSZOWEGO V OGÓLNOPOLSKIEGO
DNIA PRZEDSZKOLAKA.

1. TYTUŁ WYDARZENIA:  „OD MALUCHA DO STARSZAKA, WSZYSCY ŚWIĘTUJĄ DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA”.
  2. TERMIN:  20.09.2016 r.
  3. MIEJSCE: SALA ZABAW GRUPY IV INTEGRACYJNEJ „MISIAKI”.
  4. ADRESACI:  DZIECI ZE WSZYSTKICH GRUP PRZEDSZKOLNYCH.
  5. ORGANIZATOR/GOSPODARZ: PRZEDSZKOLE MIEJSKIE NR 11 Z ODDZIAŁAMI INTEGRACYJNYMI W PABIANICACH, UL. ŚW. JANA 28.
  6.  OSOBY ODPOWIEDZIALNE ZA ORGANIZACJĘ I PRZEBIEG WYDARZENIA: AGNIESZKA BAŚKO, MAŁGORZATA BOROWIEC, JOLANTA JARZĘBOWSKA.
  7. CELE WYDARZENIA:
  • Kształtowanie umiejętności nawiązywania serdecznego kontaktu z rówieśnikami podczas wspólnej zabawy.
  • Dostarczanie dzieciom kolejnych okazji do świętowania
    i czerpania radości z bycia przedszkolakiem.
  • Przyjęcie do grona przedszkolaków nowo przybyłych dzieci.
  • Stworzenie atmosfery radości, zaufania i otwartości podczas prezentacji umiejętności i wiedzy dzieci.

Etap I –   PRZYGOTOWANIA   POPRZEDZAJĄCE   WYDARZENIE:

1. Ustalenie terminu i przebiegu wydarzenia.
  2. Zebranie informacji na temat organizacji Ogólnopolskiego Dnia Przedszkolaka w naszym województwie.
  3. Propagowanie idei świętowania Dnia Przedszkolaka poprzez udostępnienie listu z okazji Ogólnopolskiego Dnia Przedszkolaka 2016 wystosowanego przez Rzecznika Praw Dziecka.
  4. Ułożenie przysięgi przedszkolaka oraz tegorocznej myśli przewodniej uroczystości.
  5. Uzgodnienie podziału obowiązków przy organizacji wydarzenia.
  6. Opracowanie i wydrukowanie dokumentów oraz pomocy dydaktycznych.
  7. Przygotowanie plakatu informacyjnego o planowanym wydarzeniu oraz informacji do gazetki przedszkolnej „Figielek”.
  8. Opracowanie dyplomów i medali.
  9. Przygotowanie paczek z cukierkami dla grup oraz kolorowych balonów dla każdego dziecka, zakupionych z funduszy rady rodziców.
  10. Przygotowanie logo przedszkola, symbolicznej dużej, kolorowej kredki oraz oprawy muzycznej i fotograficznej – sprzęt nagłaśniający, płyty z muzyką, aparat fotograficzny.

Etap II –   PRZEBIEG   WYDARZENIA:

1. Powitanie zebranych przedszkolaków, zaproszenie do wspólnego zaśpiewania „Hymnu przedszkolaka”, podanie celu spotkania oraz krótkiej historii idei Dnia Przedszkolaka, zaprezentowanie hasła przewodniego tegorocznych obchodów „Przedszkolaki święto mają, kulturalnie czas spędzają”, odwołanie się do zajęć, jakie czekają na przedszkolaków w ciągu całego dnia w przedszkolu, ze szczególnym zwróceniem uwagi na zabawę.
  2. Zaproszenie do wysłuchania wierszy o życiu przedszkolaka w ramach akcji Cała Polska Czyta Dzieciom (załącznik nr 1).
  3. „Kto wzorowym przedszkolakiem chce być, to w zgodzie z innymi musi żyć” - wybieranie przez przedstawicieli poszczególnych grup odpowiednich obrazków i wspólne ułożenie z pasujących ilustracji „Kodeksu Przedszkolaka”.
  4. „Klaśnij w ręce swe, niech zabawa trwa” – zaproszenie do zabawy integracyjnej przy piosence.
  5.  „Już za chwilę pasowanie – maluchowe przez nami zadanie” – prezentacja artystyczna najmłodszej grupy przedszkolnej w piosence „Muzykanci koszabelanci”.
  6. Uroczyste „Pasowanie na Przedszkolaka” – wszystkie dzieci podnoszą dwa paluszki do góry i powtarzają wspólnie słowa przysięgi (załącznik nr 2), po ślubowaniu dotknięcie symboliczną kredką przez organizatorki i wypowiedzenie do każdego przedszkolaka formułki: „Pasuję Cię na Przedszkolaka”.
  7. Piosenka „Jestem sobie przedszkolaczek” w wykonaniu wszystkich dzieci połączona z zabawą ruchową.
  8. Przedszkolne zabawy kołowe ze śpiewem: „Kółko graniaste” i „Ojciec Wirgiliusz”.
  9. Wręczenie na pamiątkę uroczystości medali i dyplomów oraz kolorowych balonów. Zaproszenie na słodki poczęstunek w klasach.
  10. Podziękowanie za udział w uroczystości, pożegnanie przy słowach piosenki pt. „Dzień Przedszkolaka”.

O p r a c o w a n o  w  z e s p o l e:

Pabianice, dn. 20.09.2016 r.

Agnieszka Baśko,

Małgorzata Borowiec,