Sprawozdanie z realizacji programu "Bezpieczne wakacje"

Wydarzenie dodał(a) Monika Bryńczak

SPRAWOZDANIE Z ZAJĘĆ "BEZPIECZNE WAKACJE"

Niepubliczne Przedszkole „Akademia Przedszkolaka” przystąpiło do akcji programu Bliżej Przedszkola „Bezpieczne wakacje”. Akcja trwała 12 -14 lipca 2016 r. i wzięły w niej udział dwie grupy: Sówki (dzieci 3-letnie) i Odkrywcy (dzieci 4-letnie), pod kierunkiem pań: A. Ławeckiej, S. Świderskiej i E. Narojek.

Program składał się z trzech scenariuszy. Jeden przeznaczony dla grup młodszych: „Na jeziora zapraszają nas Mazury, a na piesze wędrowanie – góry!”, a dwa dla grup starszych: „Bezpieczne wakacje” oraz: „Małe i duże – co? Wakacyjne podróże!”

SPRAWOZDANIE Z ZAJĘĆ ,,BEZPIECZNE WAKACJE” W GRUPIE SÓWKI

W grupie 3-latków realizowany był scenariusz „Na jeziora zapraszają nas Mazury, a na piesze wędrowanie – góry!”. Podczas tych zajęć dzieci miały okazję zobaczyć pocztówki oraz książki związane z krajobrazem Polski i wakacjami. Przedszkolaki wysłuchały legendy związanej z morzem „Dlaczego Bałtyk jest słony”, a także z górami „O śpiących rycerzach w Tatrach”. Dzieci miały też okazję zobaczyć zdjęcia przedstawiające morze, góry, jeziora i lasy. Bawiąc się w zabawę „O której pocztówce mówię?” dzieci ćwiczyły swoją percepcję wzrokową. Wykonaliśmy również eksperyment porównując smak wody „morskiej” (osolonej) z wodą zwykłą. Dzieci brały udział w zabawie integracyjnej „Przedszkolny statek”. Dbając o prawidłowy rozwój mowy przedszkolaków wykonywaliśmy ćwiczenia logopedyczne „Wakacje”, które nawiązywały do treści zajęć. Z dziećmi została także przeprowadzona pogadanka na temat bezpiecznych wakacji. Rozmawiliśmy o tym jak należy zachowywać się w górach, a jak nad morzem, jeziorem lub w lesie, a także czego w tych miejcach nie powinno się robić. Podczas zabawy „Na wakacje wybiorę się na...” dzieci wypowiadały się gdzie pojadą na wakacje lub gdzie chciałyby pojechać. Wykonując ćwiczenia w zabawach „Nad morzem” i „Wycieczka po Krainie Wielkich Jezior” dzieci wykonuwały ćwiczenia gminastyczne połączone z ćwiczeniami artykulacyjnymi, ćwiczyły także oddech bawiąc się w „Pachnącą łąkę”. Bawiliśmy się także w zabawę paluszkową „Ryba”. Podczas zabawy „Pracowity jak...” dzieci wzbogacały swoją wiedzę oraz swój słownik. Na koniec dzieci malowały farbami pejzaż (słońce, chmury oraz łąkę).

Efekty realizacji programu:

• budzenie zainteresowania własnym krajem,

• poznanie różnych krajobrazów (morze, góry, las, jezioro) oraz zwierząt je zamieszkujących,

• wdrażanie do przestrzegania zasad bezpieczeństwa podczas podróży oraz wakacyjnego odpoczynku,

• rozwijanie koncentracji uwagi i umiejętności uważnego słuchania,

• ćwiczenie percepcji wzrokowej,

• doskonalenie sprawności ruchowej,

• rozwijanie umiejętności wyrażania muzyki ruchem,

• poznawanie właściwości wody (eksperymenty z wodą),

• ćwiczenie motoryki małej.

SPRAWOZDANIE Z ZAJĘĆ ,,BEZPIECZNE WAKACJE” W GRUPIE „ODKRYWCY”

Wakacje to czas wypoczynku oraz wesołych i ciekawych zabaw dla dzieci.

W dniach 12 -14 lipca 2016 r. przeprowadzono w naszym przedszkolu akcję na rzecz profilaktyki bezpieczeństwa pt. „Bezpieczne wakacje”

Celem zajęć było:

• wzmacnianie pozytywnych wzorców spędzania wolnego czasu i uwrażliwianie na aspekt bezpieczeństwa,

• wzrost świadomości na temat bezpiecznego spędzania wolnego czasu przez dzieci.

Realizacja akcji przebiegała etapami - blokami tematycznymi z zastosowaniem metod bezpośredniego i pośredniego poznawania przez dzieci zasad bezpieczeństwa w różnych formach i miejscach ich aktywności. Nasze przedszkolaki bardzo chętnie i aktywnie brały udział we wszystkich zajęciach proponowanych w związku z realizacją tematyki wiodącej - bezpieczeństwo. Jedną z płaszczyzn tematycznych realizowanych zajęć w ramach tej akcji było bezpieczeństwo dziecka jako uczestnika ruchu drogowego. Dzieci zapoznały się z wybranymi znakami drogowymi i ich znaczeniem dla bezpieczeństwa. Poznały, więc znaki z podziałem na ostrzegawcze, informacyjne, nakazu i zakazu. Wykonały też wystawę wykonanych prac plastycznych wybranych znaków.

Przygotowanie dzieci do samodzielnego i bezpiecznego uczestnictwa w ruchu drogowym jako pieszego, rowerzysty, i pasażera.

Poznając zasady bezpieczeństwa dziecka w ruchu drogowym organizowano następujące działania:

• wycieczki i wyjścia na drogę i skrzyżowanie ulic, na miejscową stację kolejową,

• pogadanka z dziećmi na temat bezpiecznej drogi do domu, do przedszkola,

• nauka wierszy i piosenek,

• oglądanie filmów edukacyjnych dotyczących sytuacji zagrażających życiu i zdrowiu.

W zakresie przyrody omówiono zjawiska i procesy przyrodnicze dostępne doświadczeniu dzieci i ich wpływ na organizm ludzki. W ramach omawiania i poszerzenia treści tego zagadnienia uwrażliwiono dzieci jak należy zachowywać się w lesie, w górach, nad wodą, na wsi podczas prac polowych, w czasie burzy, wiatru.

Przeprowadzono pogadankę połączoną z zabawą w pytania i odpowiedzi przybliżające dzieciom zasady bezpieczeństwa podczas wyjazdów wakacyjnych oraz zasady ograniczonego zaufania w stosunku do obcych. Oprócz tego dzieci utrwaliły również zasady bezpiecznego spędzania czasu w domu podczas nieobecności rodziców.

W zabawach i zajęciach z zakresu zagrożeń w kontaktach z przyrodą stosowane były różnorodne metody, aby poznawane treści były atrakcyjne , a także łatwo przyswajalne przez dzieci. Były to:

- łamigłówki,

- historyjki obrazkowe,

- pokazy,

- scenki sytuacyjne.

Podsumowując należy pochwalić nasze dzieci za ich zaangażowanie, uwagę, wymierne efekty - zakres zdobytych i utrwalonych przez nie wiadomości i umiejętności. Przedszkolaki udowodniły, że posiadają szeroką wiedzę na temat bezpieczeństwa własnego i innych.

Teraz każdy z nich powie:

„Wiem jak w wakacje dbać o bezpieczeństwo własne i zdrowie”.

Bezpieczne wakacje

Bezpiecznie! …w górach, nad morzem, nad jeziorem, w parku… Przygotuj swoje przedszkole na bezpieczne spędzanie czasu wolnego!

od Monika Bryńczak

do Monika Bryńczak