Akademia Edukacji posiada AKREDYTACJĘ Małopolskiego Kuratora Oświaty

Zobacz nas


  • Strony www dla przedszkoli Nasze strony to gotowe rozwiązanie. Dostajesz od nas wszystko co potrzebujesz do prowadzenia strony www przedszkola.

Społeczność

Miejsce na to, by zainspirować. Siebie i innych. Wieści z życia przedszkoli, konkursy, odpowiedzi na nurtujące Was pytania.

Święto Marchewki w przedszkolu!


Wydarzenie dodał(a) Malgorzata Kiper
ponad 8 lat temu, wyświetleń 23941


Wpis został sprawdzony przez moderatora

ŚWIĘTO MARCHEWKI w Przedszkolu Publicznym we Wrzosowej

„Na marchewki urodziny
Wszystkie zeszły się jarzyny.”
A marchewka gości wita
I o zdrowie grzecznie pyta.”

To właśnie marchewka jest warzywem, które zawiera niezbędne dla zdrowia witaminy. Aby zachęcić dzieci do spożywania marchewki, zorganizowaliśmy w naszym przedszkolu   

Święto Marchewki w ramach realizowanego Programu o Zdrowiu. W tym dniu dzieci ubrały pomarańczowe stroje, przyniosły wspaniałe okazy marchewek, każde dziecko otrzymało znaczek marchewki. Mieliśmy także szczególnego gościa - Zająca, który jest wielbicielem marchewki. Dzieci miały okazję z bliska przyjrzeć się Zającowi, poznać jego zwyczaje żywieniowe, zabawić się z nim w marchewkowe zabawy. Głównym celem akcji było promowanie spożywania warzyw, poszerzanie wiedzy na temat marchwi i jej odmian, a także doskonalenie umiejętności pracy w grupie. Dzieci brały udział w zabawach muzycznych, ruchowych, plastycznych przygotowanych przez nauczyciela - Małgorzatę Kiper, z marchewką jako główną bohaterką dnia. Odgadywały zagadki o warzywach, rozpoznawały marchewkę wśród innych warzyw, układały w całość pocięte obrazki z marchewką. Było robienie soku marchewkowego i chrupanie surowej marchewki. Śmiechu i zabawy było co niemiara - ale o to właśnie chodziło, żeby ten dzień był wyjątkowy inny od wszystkich - marchewkowy - zakręcony. Po takiej dawce witamin, śmiechu i zabawy na pewno wszystkie przedszkolaki będą zdrowe, piękne i uśmiechnięte.

                                               DZIEŃ MARCHEWKI W PRZEDSZKOLU - Scenariusz uroczystości

Cel:
słuchanie wiersza J. Brzechwy „Marchewka”, poznanie bogactwa witamin zawartych w marchewce, rozpoznawanie marchewki zmysłami: smak, dotyk; poznanie historii marchewki, rozwiązywanie zagadek, czytanie globalne: marchew, burak, sałata, pomidor.
Pomoce: 
dekoracja sali, sylwety marchewki, marchewka i inne warzywa, opaski na głowę, napis Dzień Marchewki, sylwety warzyw: marchewka, pomidor, kalarepa, kartofel, burak, rzepka, pietruszka, kalafior, zupa, sałatka, wyrazy: marchew, burak, sałata, pomidor, kreda, kratkowane kartki, kredki, przetwory z marchwi: sałata w słoiku, suszona marchew, sok z marchwi, CD Moje 6 lat – cz 2.

1. Powitanie dzieci – dzieci rytmicznie wypowiadają swoje imię, zgodnie z narzuconym rytmem, wyklaskiwanym przez wszystkich.
2. „Lekcja ciszy” wg metody Montesorii – dzieci po narysowanym okręgu przenoszą na otwartej dłoni marchewkę, tak aby nie upadła.
3.  Słuchanie wiersza z jednoczesnym ilustrowaniem warzyw występujących:

„Marchewka” Brzechwa Jan
Dawno temu, choć nikt o tym nie wie, 
Marchewka rosła na drzewie, 
A że tak wysoko rosła - 
Była okropnie wyniosła. 

O kapuście mówiła "kapucha", 
Z brukwi się wyśmiewała, że jest tłusto brzucha, 
A jak się wyrażała o rzepie, 
Nawet nie wspominać lepiej. 

Pomidor nazywała czerwoną naroślą, 
Sałatę - jarzyną oślą, 
Ziemniak - ślepiem wyłupiastym, 
A koper, po prostu, chwastem. 

"Ja - mówiła marchewka - ja to jestem taka, 
Że jeśli tylko zechcę, zakasuję ptaka, 
Rosnę w górze, na drzewie, lecz jak będzie trzeba, 
Pofrunę nawet do nieba! 

Ja jestem nadzwyczajna, w smaku niebywała, 
Jam owoc nad owoce, ze mną nie przelewki!" 
Tak mówiła marchewka - głupia samochwała. 
Dlatego właśnie dzieci nie lubią marchewki.  


Podpisywanie obrazków: marchew, burak, sałata, pomidor.                                                                                                              

Próba odpowiedzi na pytanie: “Skąd się wzięła marchewka”? 

Marchewka przywędrowała do Polski najprawdopodobniej z Chin. Jej poprzedniczki miały kolor: czerwony, fioletowy lub różowy, omszone liście i nieciekawy smak. Obecnie znana nam odmiana marchewki powstała w Holandii, a stamtąd przywędrowała do Polski.

Na prośbę nauczyciela dzieci czytają (z tablicy) jakich witamin dostarcza marchewka. Następnie zastanawiają się która część rośliny jest jadalna (podziemna, nadziemna). Poprawnie nazywają wszystkie części rośliny – liście, łodyga, owoc, korzeń. 


4.  „Urodziny Marchewki” – zabawa ruchowa do piosenki z wykorzystaniem emblematów wyznaczenie dzieciom jakim są warzywem.  
5. Ćwiczenia w określaniu wielkości – marchew, marcheweczka. Dzieci wybierają z miski marchewki różnej wielkości; na oko porównują ich wielkość; stosują pojęcia: duże, małe, mniejsze, większe, takie samo, największe, najmniejsze. Układają kilka wybranych przez nauczyciela marchewek według ich wielkości – rosnąco, potem malejąco.
6. Wyjaśnienie, dlaczego przechowujemy marchewkę w całości lub w postaci przetworów; podawanie przykładów, w jakiej postaci można przechować marchew (surową, susz, mrożonki, w słoikach), wymyślanie przez dzieci potraw, do których przygotowania można wykorzystać marchew – zapisywanie przez nauczyciela propozycji dzieci.
7. „Marchewkowy instrument” – dzieci podzielone są na dwie drużyny – pierwsza drużyna do melodii maszeruje, kolejna drużyna do innej melodii wystukuje rytm na marchewkach. Zmiana ról.                                                                                                        

8. Zagadki:

  • Ma gruby brzuszek i ogonek mały, będzie z niego pewnie barszczyk doskonały. (burak)
  • Dobra gotowana, dobra i surowa. Choć nie pomarańcza lecz pomarańczowa. Kiedy za zielony pochwycisz warkoczyk i pociągniesz mocno – wnet z ziemi wyskoczy. (marchewka)
  • Różne na świecie istnieją łaty: żółte, czerwone, łaty w kraty. Lecz nie ma na pewno smaczniejszej “łaty”, niżeli zielony listek.... (sałata)
  • Pod krzakiem w polu rośnie ich wiele. Dzieci je chętnie pieką w popiele. (ziemniaki).

9. „Jem marchewkę” – zabawa słuchowa – dzieci muszą uważnie słuchać i wykonywać wymówione czynności przez nauczyciela tylko wtedy gdy pojawi się słowo marchewka, np. Jem marchewkę. Trę marchewkę. Sadzę marchewkę. Obieram pietruszkę.
10. „Marchewka kratkowana” - dyktando graficzne – rysowanie na kratkowanym papierze wg instruktarzu nauczyciela.                   Umieszczenie wzoru w widocznym miejscu.                                                                                                                                

11. Zabawy badawcze „Marchewka”:

  • Ćwiczenie 1. – każde z dzieci otrzymuje marchewkę. Dzieci oglądają ją i opisują jej wygląd; stwierdzają, że pokrywa ją matowa skórka, nieco chropowata. Nauczyciel zdejmuje po kawałku skórki z  marchewki, aby dzieci mogły to dokładnie obejrzeć. Szukanie warzyw podobnych do marchewki.
  • Ćwiczenie 2. – „Kto pierwszy” – chrupanie marchewki. Podkreślanie walorów odżywczych i zdrowotnych marchewki, zachęcanie do zjadania jej na surowo.
  • Ćwiczenie 3 – Czy marchewka ma zapach? – sprawdzanie zmysłem węchu zapachu warzywa.

12. „Marchewki w koszyczku” – dzieci z zawiązanymi oczami wyszukują za pomocą dotyku marchewki wśród warzyw znajdujących się w koszyczkach.
13. Puzzle – składanie pociętych elementów w całość. 
14. Pytania do Quizu:

  • Czy marchewka to owoc, czy warzywo?
  • Dlaczego powinniśmy zjadać dużo marchewki?
  • Podaj przykład jednej potrawy z marchewki.
  • Jaki kolor ma marchewka?
  • Jak nazywa się zielona część marchewki?
  • Jaka marchewka jest zdrowsza – surowa, czy gotowana?

15.Z robienie soku marchewkowego w sokowirówce.

16. Degustacja soku z marchwi. 

       Opracowała: Małgorzata Kiper - nauczyciel z Przedszkola Publicznego we Wrzosowej.


Zobacz wszystkie wpisy
od Malgorzata Kiper



Wyślij wiadomość
do Malgorzata Kiper

Kartka z kalendarza


Wiemy jak cenny jest Twój czas, dlatego co miesiąc otrzymujesz od nas komplet gotowych materiałów, które pomogą Ci przygotowywać się do zajęć – szybko, łatwo i przyjemnie!

bliżej MAX nowość

Nieograniczony dostęp do scenariuszy, filmów oraz piosenek. Bliżej MAX łączy wszystkie nasze usługi w jeden wygodny i tani abonament! Subskrybując bliżej MAX, otrzymujesz także 10 pobrań, które możesz użyć do dowolnych pomocy dydaktycznych ze strony www.blizejprzedszkola.pl 


Komentarze

Wyślij wiadomość do Malgorzata Kiper

Bądź jeszcze BLIŻEJ

Zapisując się na nasz newsletter otrzymasz na swoją skrzynkę mailową pomysły i inspiracje na zajęcia z przedszkolakami oraz informacje o nowych publikacjach, szkoleniach, a także… wyjątkowych promocjach!
Zapisz się!
16. edycja FORUM | Kraków | 25-26 kwietnia 2024 zapisz się