Recykling

Wydarzenie dodał(a) Malgorzata Kiper

„W Przedszkolu Publicznym we Wrzosowej uczymy dzieci działań proekologicznych przez cały rok szkolny!”.

Kształtowanie świadomości ekologicznej to proces, który powinien rozpoczynać się już na etapie edukacji przedszkolnej. Ponieważ najmłodsi najszybciej uczą się poprzez zabawę i praktyczne doświadczenia, warto wykorzystać codzienne aktywności do przekazania im cennej wiedzy dotyczącej miejsca i roli człowieka w świecie przyrody. We współczesnym świecie, ludzie coraz częściej zastanawiają się, w jaki sposób chronić przyrodę, poświęcając temu problemowi coraz więcej uwagi i coraz częściej słyszymy słowo „ekologia”. Doskonale wiemy, że uświadamianie i nauka zaczyna się od najmłodszych lat dlatego też pracując z małymi dziećmi w przedszkolu mamy doskonałą okazję, żeby kształtować u nich zachowania proekologicznie i czynić ich świadomymi użytkownikami środowiska naturalne. W naszym przedszkolu dużo czasu poświęcamy problematyce edukacji ekologicznej przez co staramy się rozbudzać u najmłodszych zamiłowanie do przyrody. Podczas częstych spacerów, wycieczek dzieci mają możliwość obserwacji najbliższego środowiska przyrodniczego: zwierząt, ptaków, owadów i różnorodnej roślinności. Oto kilka zagadnień realizowanych w ramach Akcji Akademii Zdrowego Przedszkolaka: surowce wtórne, oszczędzanie energii, zanieczyszczenie przyrody, segregowanie śmieci, poznanie pojęcia recykling, dbamy o czystość i oszczędnie korzystamy z wody, udział w akcjach ekologicznych: „Chrońmy drzewa”, zbiórka makulatury. Głównym celem było kształtowanie nawyków proekologicznych oraz uświadomienie dzieciom, że papier można pozyskiwać i ponownie przetwarzać oraz, że zbierając makulaturę, chronią środowisko naturalne, ratując drzewa - zbieramy baterie. Celem udziału w akcji było uświadomienie przedszkolakom, że takie odpady jak baterie, różne akumulatorki są nie tylko niebezpieczne dla środowiska ale i dla nas samych i powinno się je oddać do recyklingu. To jest następne słowo, które na stałe zagościło w naszym przedszkolu. Dzieci i całe ich rodziny bardzo chętnie włączyły się w akcję charytatywną:„ Zakrętki dla Franusia i Tobiaszka ” to już kolejny rok jak przedszkolacy w ten sposób pragną pomóc chorym kolegom. Franuś jest naszym ulubionym przedszkolakiem, uczęszczającym do grupy maluszków - "Pszczółek". Rodzice w imieniu dzieciaków zawsze serdecznie dziękują dzieciom za zbiórkę zakrętek. Wiemy, że potrzebne są ogromne ilości tego materiału, ale dzięki pomocy przedszkolaków oraz ich rodziców będziemy dalej realizować zamierzony cel. Naszą Akcję Akademii Zdrowego Przedszkolaka rozpoczęliśmy od teatrzyku w wykonaniu aktorów w bajce ,,Przygoda Janka z recyklingiem”, która w prosty sposób wyjaśniła przedszkolakom dlaczego należy segregować odpady, jak należy to robić i dlaczego jest to ważne. Dzieci dowiedziały się jakie odpady nadają się do recyklingu, co oznacza to słowo. Na następnych zajęciach dzieci wysłuchały treść wiersza „Sznurek Jurka”, omówiły jego treść, a potem segregowały śmieci do odpowiednich pojemników, a my sprawdzaliśmy, czy dzieci prawidłowo wykonują zadanie. Podczas zajęcia dzieci uczestniczyły w zabawie ilustrowanej ruchem do treści piosenki „Śmieciu precz”, wykorzystując plastikowe butelki, jako formę akompaniamentu. Na zakończenie obdarowaliśmy wszystkich przedszkolaków ekologicznymi ołówkami i odblaskowymi znaczkami. Atrakcją zajęć było wspólne składanie „ekologicznego domku” i układanie z zakrętek "Misia”. Zajęcia pokazały, że przedszkolaki posiadają dużą wiedzę na temat ekologii i ochrony środowiska. Rozumieją potrzebę segregacji odpadów oraz znaczenie słowa - recykling.

od Malgorzata Kiper

do Malgorzata Kiper